Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když se ke kritice přidají emoce

  10:00aktualizováno  10:00
Nejhorší je, když v momentě kritického výlevu řídí vašeho šéfa nikoliv rozum, ale emoce. V případě kritiky (tedy zde seřvání, sepsutí, sjetí) jde vždy o emoce agresivní.

Agrese naštěstí neznamená hned fyzický útok. Má mnoho mírnějších podob - všechny jsou však aspoň trochu nepříjemné: hádavost, povýšená samolibost, filozofie „tento názor je dobrý, protože je můj“, tendence jízlivě odporovat... až po zdvořilou námitku, která také není ničím jiným než takovou miniaturní agresí.

Existují i jiné negativní emoce než ty agresivní. Třeba emoce z rodiny smutků nebo strachů. Když je někdo vedle nás smutný a my jej upřímně utěšujeme, rozebíráme, pak má tendenci být smutný méně.

Obdobné je to se strachem. Konejšení „no tak už se neboj“ vede běžně k menšímu strachu. Ne tak u vzteků a agresivit. Vaše logická námitka zuřícímu šéfovi „šéfe, nerozčilujte se, nezvyšujte hlas“ vede k této odpovědi: „Já že ZVYŠUJI HLAS???“ A z toho šéfova řevu až okna drnčí. Logické důvody, trpělivé vysvětlování - to je to nejhorší, co můžete rozzuřenému kritizujícímu šéfovi udělat. „A co tedy mám dělat?“ ptáte se - sami možná trochu podrážděně. „Mám tedy mlčet a dát mu mlčením vlastně za pravdu?“ Nevyslovit argumenty - špatně; vyslovit je - ještě hůře.

Co tedy, když třetí možnost přece není?

Nebo je? Tou třetí možností je určitá kombinace dvou výše uvedených! V první fázi takové šéfovy kritiky nic neřešte - jen nechte z jeho bolavé rány vytéci všechen nahromaděný hnis. Přikyvujte na jeho sebevětší nesmysly, že mu to tak může připadat, že má nárok na vlastní názor, na rozčilení... Vy s ním tak souhlasíte. A on těžko bude proti vašemu souhlasu něco namítat.

Těžko začne ječet, že on sám nárok na vlastní názor nemá. Pára se upouští. Vlády se začíná ujímat rozum. Můžete ještě trochu apelovat na šéfovo hrdé EGO (tím si můžete být jistí jako máločím) a uvést, že on je nejméně tak dobrý posluchač jako vy. A když vy jste dokázali vyslechnout jeho argumenty, tak on to dokáže přinejmenším stejně pozorně. A můžete konečně mluvit k věci. Poslouchat vás sice nechce, ale lepším posluchačem než vy se cítí stokrát více! To převáží. Stoprocentní účinek nezaručuji, citelnou úlevu však ano! Nacvičujte, až zase začne šéf zuřit.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Becherové: jak se kapky na žaludeční problémy proměnily ve slavný likér

Zeď v areálu české likérky Jan Becher zdobí portréty členů slavné rodiny.

Nejznámější karlovarská rodačka nebo třináctý pramen. Proslulý bylinný likér Becherovka šíří jméno slavné rodiny v...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Kurzy.cz Ve stejné chvíli, kdy čínský prezident Si Ťin-pching odhaloval dalekosáhlou reformu diplomacie pro lepší distribuci čín...

Najdete na iDNES.cz