Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když se nedá dohodnout na termínu dovolené

aktualizováno 
Dohodnout se v týmu, kdo kdy bude mít dovolenou, vypadá jako snadný úkol. Je prostě nutné se vystřídat. Co si však počít, když se s kolegy či nadřízeným domluvit jen tak nejde.
Konfliktu se nevyhýbejte, radí psycholog.

Konfliktu se nevyhýbejte, radí psycholog. | foto: Profimedia.cz

Jako zaměstnanec máte sice právo na dovolenou, ale zaměstnavatel může mluvit do toho, kdy si ji vyberete. Musí přihlédnout nejen k tomu, aby byl ve firmě zajištěn provoz, ale i k zájmům zaměstnance. Jak by k nim měl zaměstnavatel přihlížet, to není nikde stanoveno. Stejně jako předpisy neříkají, jak dopředu musí zaměstnanec dovolenou nahlásit. Na dovolené se se zaměstnavatelem musíte dohodnout, to se také ve většině firem bez problémů děje. Přesto se může stát, že se z plánování volných dní stane velký konflikt napříč několika kancelářemi.

Nevyhýbejte se konfliktu
Psycholog Tomáš Vašák například nedávno řešil velmi ostrý konflikt v jedné společnosti, který začal právě kvůli tomu, kdo si dříve zabalí kufry. "E-mailové zprávy stíhaly jedna druhou a nabývaly stále útočnějšího tónu," popisuje. Aktéři sporu si nejprve dokazovali, kdo se přihlásil o termín jako první, posléze to, kdo by platil dražší storno poplatky, a nakonec skončili u ironických výpadů a výčtu charakterových vad toho druhého. "Manažerka, která mi celou záležitost ukázala, to komentovala slovy: ‚Já jsem si myslela, že jsou dospělí, tak se snad domluví,‘" vypráví Tomáš Vašák.

Proč ke konfliktu došlo? A kdo za něj nese vinu? "Paradoxně právě manažerka," odpovídá psycholog. Rozhodnutí o dovolených nechala ryze v režii svých podřízených. Ti ji pouze informovali o svých termínech, a protože nereagovala hned, objednali si zájezdy. Když pak po třech týdnech manažerka zjistila kolizi, pověřila dotyčné pracovníky, ať se dohodnou na změně. Ale představte si, že se v podobné situaci ocitnete vy. Rodina počítá s konkrétním termínem a lokalitou. Partner si domluvil dovolenou v práci. Vy jste pevně přesvědčeni, že jste nikde chybu neudělali, tak proč byste měli ustupovat?

"Samozřejmě základem je takovým situacím předejít," radí odborník. Manažerka totiž nezvolila špatný postup, jen ho nedotáhla. Je důležité si uvědomovat, že přirozenou reakcí každého člověka je vyhýbat se nepříjemnostem. Takže když hrozí konflikt, raději se mu lidé vyhnou. To udělali i zmínění aktéři sporu. Oba později přiznali, že si uvědomili problém s termínem, ale mysleli si, že to vyřeší manažerka. "Klíč je tedy v jednoduchém opatření, naučit se včas otevřeně komunikovat. Jedině tehdy, když o potenciálním problému mluvíte, můžete mu účinně předejít," vysvětluje Tomáš Vašák.

Snažte se domluvit
Ani v situaci, kdy se ocitnete ve sporu a jste přesvědčeni, že jste neudělali chybu, není užitečné asertivně trvat na svém a obviňovat svého kolegu nebo nadřízeného. Prvním krokem řešení je popsat, jak celá věc vznikla, a to bez emocí, prostým popisem. Nemá smysl vykřikovat, že plánování dovolených se mělo řešit již v lednu a že tolik neschopnosti jste už dlouho nezažili. Mnohem užitečnější je říct: Udělali jsme chybu, teď je potřeba to nějak vyřešit. Jen to dává možnost najít řešení. Emoce proti tomu vyvolává potřebu se bránit nebo útočit.

"Druhým krokem řešení nezaviněného, a tedy nespravedlivého sporu je vyjádřit své zájmy. Nebojte se říct, co je pro vás důležité," pokračuje psycholog. Avšak snažte se, aby to neznělo ultimativně. Pokud řeknete: "Já jsem si už zaplatil zálohu a termín nezměním!" těžko s druhou stranou najdete společnou řeč. Mnohem lepší je říci: "Chápu, že je důležité zabezpečit provoz, ale už jsem si zaplatil zálohu na zájezd. Rád bych ten termín využil. Pojďme se nějak dohodnout." Jestli dohoda dopadne ve váš prospěch, nebo ne, je věc jednání.

Třetím krokem je vlastní dohoda. Vždy odejděte se satisfakcí. To znamená, chtějte za dohodu něco získat. V případě dovolené je to minimálně kompenzace storno poplatků a dohoda, jak se bude dovolená určovat v příštím roce.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Další z rubriky

Z malé firmy vybudovala největší pražírnu ořechů ve střední Evropě

Jana Kremlová, generální ředitelka firmy Alika

Janě Kremlové a jejímu manželovi Pavlovi se podařilo z mála vytlouci malý zázrak. Před čtvrtstoletím si pořídili první...

Jak při hledání zaměstnání nejlépe využít sociální síť LinkedIn

Ilustrační snímek

Inzeráty už moc nefungují, dnes se noví zaměstnanci hledají přes sociální sítě. Pokud tedy uvažujete o změně práce,...

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz