Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když se upřednostňují lidé

  10:00aktualizováno  10:00
Roste počet zaměstnanců, kteří jsou odměňováni nejen penězi, ale také určitým pohodlím. Týden dovolené navíc, delší volno kvůli dětem, ozdravné programy či dotované stravování jsou výhody běžné převážně ve společnostech se zahraničním kapitálem.

Stále více firem si všímá potřeb zaměstnanců a jejich rozvoje. "V tomto ohledu došlo za posledních pět let k významným změnám," říká Milan Barták z Poradenství pro lidské zdroje společnosti PricewaterhouseCoopers (PWC).

Ovšem tento přístup zaměstnavatele se týká převážně společností se zahraničním kapitálem. Ty mají například v průměru vyšší mzdy a propracovanější systém zaměstnaneckých výhod, než je v Česku běžné. Daří se jim, a proto si mohou dovolit všímat si pohodlí zaměstnance.

Zaměstnanci na prvním místě

Studie společnosti PWC ukázala, že společnosti, které jsou součástí zahraničního koncernu, si všímají potřeb svých pracovníků. Snad jen s výjimkou výrobních společností netlačí v prvé řadě a pouze na produktivitu. Snaží se nastavit lidem takové pracovní podmínky, aby měli motivaci dát firmě ze sebe to nejlepší, a také to po nich požadují.

NENECHTE SI UJÍT
akcie
Na účtech spí miliony akcií
Akcie skončily v nedobrovolné dražbě, stejně jako majetek statisíců Čechů, kterým už výpisy z kuponové privatizace dávno pokryl prach.
Škola, děti, třída
Pozor na nebezpečné aktovky
Rodiče by si však měli uvědomit, že pokud na svém dítěti šetří, mohou mu způsobit zdravotní potíže.

Například dlouhodobě úspěšné firmy vynakládají více peněz na mzdy i zaměstnanecké výhody než ostatní podniky. Pravidelně (alespoň jednou ročně) sledují spokojenost zaměstnanců. Promyšleněji "hospodaří"" s lidskými zdroji. "K obsazení nového nebo uvolněného pracovního místa využívají častěji interní zdroje. Nemusí pak zaměstnance tolik zapracovávat a sníží také riziko fluktuace v prvních dvou letech," říká Barták.

Věnují také více prostředků na vzdělávání zaměstnanců. Dokonce se o ně postarají, když je propustí. Výhradně ony totiž využívají služby zvané outplacement, která pomáhá propuštěným zaměstnancům naučit se hledat práci, připravit se na pohovory a podobně. "Tento zvyk si společnosti přinesly ze zahraničí ve své firemní kultuře, takže jej prosazují i u nás," říká Klára Lichá z divize kariérové poradenství společnosti Adecco.

Více dovolené a masáže

Od vstupu zahraničních zaměstnavatelů na tuzemský trh řada lidí očekávala mimo jiné i zlepšení firemního prostředí. Tím se myslí nejen dodržování zákoníku práce (což by měla být samozřejmost), ale také péče o zaměstnance. Jak může vypadat v českých podmínkách? Třeba nejlepší český zaměstnavatel za rok 2004 společnost Škoda Auto, součást německého koncernu Volkswagen, poskytuje zaměstnancům, kteří si chtějí pořídit domek či byt, návratnou bezúročnou půjčku. Přispívá na jejich penzijní připojištění. Průměrná mzda v této automobilce činí 22 500 korun.

Lhát v životopise se nevyplácí.
Více ZDE.

"Naši zaměstnanci mají nárok na pět týdnů dovolené, mohou využít zdravotní, rekondiční a rehabilitační programy," říká mluvčí automobilky Jaroslav Černý.

Poskytnutím volna jsou zvýhodněni osamělí rodiče, kteří mají v péči dítě do dvanácti let (čtyři dny v roce volna navíc), rozvedení rodiče a matky s dětmi do 12 let mají do roka dva dny volna navíc. Ženy mají zvláštní výhodu. Poté, co odpracují na nočních směnách více než 450 hodin, mají nárok na týden volna s rehabilitačním programem.

Ne vše je ideální

"Zažil jsem, že se někteří zahraniční manažeři nechovali právě korektně. Když se ale jednání přeneslo na jejich domácí půdu, k nejvyšším představitelům firmy, vše se urovnalo," říká předseda odborového svazu KOVO Jan Uhlíř. "Mnohem horší jsou čeští servilní manažeři, kteří se chtějí zalíbit," dodává. Podle něho vycházejí zahraničním manažerům z různých důvodů (ze strachu o místo, kvůli ambicím) příliš vstříc a ti si pak dovolí i to, na co by si doma netroufli.

Chtějí mi změnit pracovní náplň!Přidání práce. 
Více ZDE.

Podle Jaroslava Zavadila z Českomoravské konfederace odborových svazů historie mnohokrát potvrdila, že Češi bývají papežštější než papež, čímž si škodí. Navíc prý nejsou příliš ochotni se zajímat o vlastní práva a nesnaží se je prosadit.

Péče o zaměstnance: jak vysoko je laťka?

Zahraniční společnosti:

  • vynakládají více peněz na mzdy i zaměstnanecké výhody než ostatní
  • k obsazení nové nebo uvolněné pracovní pozice využívají častěji interní zdroje
  • sledují pravidelně spokojenost zaměstnanců
  • více využívají mzdová pásma, a to u všech kategorií zaměstnanců
  • umožňují pracovníkům rehabilitace, cvičení, dají jim pět týdnů dovolené
  • připlácejí na penzijní připojištění

Kdo jsou nejlepší zaměstnavatelé?

Přehled vítězů soutěže nejlepší Zaměstnavatel roku. Společnosti jsou seřazeny abecedně, vlevo vítězové za rok 2004, vpravo za rok 2003:

Česká spořitelna

Československá obchodní banka

Český Mobil (Oskar)

ČEZ
Eurotel
Hewlett-Packard
Komerční banka
Skanska
Škoda Auto
Unilever

Accenture Central Europe

Česká spořitelna

Český mobil

ČEZ
Eurotel Praha
GE Capital Bank
Komerční banka
Philip Morris
Škoda Auto
Unilever


Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Firmy musí navýšit a srovnat mzdy, jinak neobstojí, ukázal průzkum

Ilustrační snímek

Trh práce je na dně. Firmy, které ještě nezvýšily mzdy, tak budou muset rychle učinit a dorovnat je svým zaměstnancům...

Novinka: jak si vyřídit ošetřovné a kolik peněz dostanete

Ilustrační snímek

Lidé, kteří se musí postarat o vážně nemocné příbuzné, budou mít na péči až tříměsíční placené volno. Novinku v zákoně...

Jak vám mohou sociální sítě uškodit při hledání lepší práce

Ilustrační snímek

V době téměř nulové nezaměstnanosti se mnoho Čechů ohlíží po lepší pracovní pozici. Málokdo však tuší, že díky rozmachu...

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Kurzy.cz Ekonomika Evropské unie zažívá dobré časy, nad všemi zeměmi ale nesvítí slunce stejně jasně. Nemocným článkem Evropy je...

Najdete na iDNES.cz