Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když vám práce podlomí zdraví, nebojte se žádat odškodnění

aktualizováno 
Pokud si při jednostranné nebo namáhávé práci zničíte zdraví, nemusíte zůstat bez odškodnění. Zákon na nemoci z povolání pamatuje a pokud své nároky prokážete, musí se o vás zaměstnavatel postarat. Jestli si kvůli nemoci vyděláte méně než dřív, firma vám rozdíl dorovná.
Nemoc z povolání se může projevit až za několik let.

Nemoc z povolání se může projevit až za několik let. | foto: Profimedia.cz

Nemoci z povolání se zpravidla projeví až po několika letech. Na rozdíl od pracovního úrazu odpovídá za jejich vznik zaměstnavatel, u něhož jste naposledy pracovali před propuknutím nemoci.

Může se hodit

Velký přehled pracovních nabídek s možností vložit vlastní inzerát najdete na www.jobdnes.cz

Jako příklad může posloužit administrativní pracovnice: dvacet let pracovala u jednoho zaměstnavatele a celou pracovní dobu trávila nejprve u psacího stroje a později u počítače. Neustálým psaním se jí omezila hybnost předloktí. Před čtyřmi lety úplně změnila obor a stala se tlumočnicí. V současnosti se její potíže náhle zhoršily a ona uplatňuje své nároky kvůli nemoci z povolání.

Obracet se na firmu, pro kterou pracuje jako tlumočnice, je nesmysl. Své nároky musí uplatňovat u zaměstnavatele, pro kterého pracovala jako písařka. A to i tehdy, když už s ním několik let není v zaměstnaneckém poměru.

Pokud by tato firma mezitím zkrachovala, musí se s žádostí o náhradu obrátit na dalšího předchozího zaměstnavatele, který mohl nemoc z povolání zapříčinit. Pokud ovšem žádný takový neexistuje, její šance na odškodnění je nulová.

Kdyby nemoc z povolání mohla vzniknout u více zaměstnavatelů, nese odpovědnost ten poslední. Není přitom důležité, jak dlouho jste pro něj pracovali. Tento odpovědný zaměstnavatel se ovšem může obrátit i na předchozí firmy, které by mu měly na poskytování náhrady přispívat.

Dorovnání původního a současného výdělku

Jestliže najdete zaměstnavatele odpovědného za nemoc z povolání, je nutné spočítat výši odškodnění. Platí obecná zásada, že zaměstnavatel dorovnává vaše příjmy na úroveň, jakou jste měli před vznikem nemoci.

Pokud si jinde dokážete i s nemocí z povolání vydělat více, bude vám sice uznán nárok na odškodnění, ale nedostanete nic.

Pravděpodobnější varianta je, že kvůli nemoci naopak budete nuceni pracovat na méně odměňovaném místě. Pak vám zaměstnavatel musí dorovnávat každý měsíc rozdíl mezi výdělkem dosahovaným před nemocí z povolání a současným. Pokud byste časem kývli na lépe placenou pozici třeba u jiné firmy, nárok na odškodnění by samozřejmě zanikl.

Pokud kvůli nemoci z povolání skončíte v invalidním důchodu, dorovná vám zaměstnavatel rozdíl mezi důchodem a dřívějším platem. Pokud nemůžete pracovat vůbec, budete inkasovat každý měsíc celý svůj někdejší průměrný výdělek.

Nárok na dorovnání trvá až do přiznání starobního důchodu.

Jak postupovat

- náhradu nelze uplatňovat nátlakem na bývalého nebo současného zaměstnavatele. Bude se snažit svým povinnostem vyhnout.

- postup upravuje vyhláška 342/1997 Sb.

-  navštivte oddělení pro uznávání nemocí z povolání v nemocnici v nejbližším krajském městě. Seznam nemocnic obsahuje vyhláška.

- pokud uspějete, získáte posudek zdravotního stavu konstatující nemoc z povolání

Autor: pro iDNES.cz


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Ostražitost Čechů při nakupování je velká. Víme, které obchody účtují správně

Ilustrační snímek

Možná jste to už zažili. Nakoupíte velký nákup, projdete očima účtenku a zjistíte, že namarkovaná cena u některé...

Osm nástrah, které vás mohou potkat při koupi či prodeji nemovitosti

Ilustrační snímek

Víte, že v den podpisu smlouvy o koupi nebo prodeji domu či bytu vůbec nemusí být jisté, zda k převodu skutečně dojde?...

Pojištění aut se vylepšuje. Jaké speciality se dají sjednat

Ilustrační snímek

Povinnost platit povinné ručení je dána zákonem. Pojistné kryje škody, které způsobíte jiným. Ale jestliže chcete být...

Přehled po krajích: Nejvíce berou důchodci v Praze. PŘEHLED

Přehled po krajích: Nejvíce berou důchodci v Praze. PŘEHLED

Kurzy.cz V loňském roce pobíralo od států nějakou formu důchodu tři a půl milionu lidí. Na starobní, invalidní, vdovské a sirotč...

Najdete na iDNES.cz