Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když vám živelní pohroma zničí dům, nárok na volno ze zákona nemáte

aktualizováno 
Pokud vás postihne povodeň a potřebujete volno, je třeba se na něm v práci dohodnout. Nárok ze zákona nemáte. Živelní pohroma nemusí ale zničit zrovna váš majetek, ale také firmu, pro kterou pracujete. Zaměstnavatel vám pak může nařídit, abyste se účastnili odklízení škod.
Nařídí-li vám zaměstnavatel zůstat doma díky pohromě, která znemožní práci ve firmě, máte nárok na 60 % průměrné mzdy.

Nařídí-li vám zaměstnavatel zůstat doma díky pohromě, která znemožní práci ve firmě, máte nárok na 60 % průměrné mzdy. | foto: Profimedia.cz

Volno, jen když pomáháte

Nejčastější dotazy

Ve spolupráci s Klárou Valentovou, specialistkou na pracovní právo kanceláře Ambruz & Dark, jsme pro vás připravili odpovědi na nejčastější otázky, se kterými se při živelních pohromách můžete potýkat.

Na neplacené volno máte nárok, pokud plníte občanskou povinnost. To znamená, že třeba ve městě pomáháte odklízet následky škod nebo se pokoušíte ztráty odvrátit či například zmírnit při záplavách rozsah škod stavěním protipovodňových hrází.

Tuto činnost však musíte svému zaměstnavateli oznámit a doložit. Finanční kompenzace se dočkáte, jen když vypomáháte za krizového stavu a za podmínek stanovených krizovým zákonem. Pak dostanete peněžní náhradu od orgánu krizového řízení.

Zničený dům vás neomluví

V případě, že odklízíte škody způsobené pouze na vašem majetku či bydlišti, nemáte nárok na neplacené pracovní volno. Samozřejmě, vždy se můžete dohodnout se zaměstnavatelem, aby vám vyšel vstříc, případně se domluvte, že zameškanou dobu napracujete.

"Řešením pro postiženého může být vybrat si dovolenou. Ze zákona sice dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel, ale musí přitom přihlížet k oprávněným zájmům zaměstnance, a tím by odklízení škod mělo být," soudí specialistka.

Když přijdete o střechu nad hlavou

I když přijdete o střechu nad hlavou a jste odkázáni na nějaké nouzové ubytování, jako je třeba tělocvična místní školy, do práce musíte. Nárok na volno nemáte, samozřejmě, pokud se tedy nad vámi firma neslituje. Zákon jí neukládá žádnou povinnost vás uvolnit.

Jestliže nefunguje doprava

Náhradní volno dostanete, pokud se například kvůli rozvodněné řece, skalním zřícením na trati či jiným možným pohromám nemůžete dopravit do práce.

Mohou vám nařídit odklízení škod

Jestliže se obětí živelní pohromy stane firma, ve které pracujete, může vás zaměstnavatel na dobu nezbytné potřeby přeložit na jinou práci, než máte uvedenou ve smlouvě. Nařídit vám mohou, abyste se podíleli na odklízení škod. "Zákoník práce dobu nezbytné potřeby nijak nespecifikuje, je třeba ji vždy posoudit podle situace," říká Klára Valentová.

Odmítnout můžete, jen pokud by odstraňování následků pohromy mělo ohrozit vaše zdraví.

Firmě musíte pomoci

Zaměstnanci v případě živelní pohromy mají ze zákona povinnost zakročit proti škodám na majetku zaměstnavatele nebo tyto škody pomáhat odvracet.

Zaměstnavatel by neměl být překvapen

Každá firma by měla mít pro případ živelní pohromy vypracovaná bezpečnostní opatření, která s těmito událostmi počítají, a postupy, podle nichž bude v případě nouze jednat. Měla by mít například jasný plán, jak bude informovat zaměstnance či zda využije jejich síly při odstraňování škod.

Domáhejte se informací

Pokud ve firmě v důsledku živelní pohromy nemůže fungovat provoz a zaměstnance není možné převést na jinou práci, musí zaměstnavatel své pracovníky informovat. Do obnovení provozu zůstávají dočasně doma za minimálně 60 procent průměrné mzdy.

"Pokud vás zaměstnavatel neinformuje, doporučuji přijít na pracoviště a počkat. Zaměstnavatel je povinen pověřit zaměstnance úkoly. Pokud s vámi nekomunikuje, vraťte se domů a snažte se s ním zkontaktovat," radí specialistka z Ambruz & Dark.

Máte nárok na odstupné

Ani pokud následkem pohromy nezůstane ve firmě kámen na kameni, vaše pracovní místo nezaniká. Jestliže výhledově není možné obnovit provoz, musí zaměstnavatel rušit pracovní místa přes organizační změny. Dostanete tedy dvouměsíční výpověď z organizačních důvodů a máte nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrné mzdy.

Nemají pro vás práci?

Pokud pracujete ve firmě, jejíž hlavní dodavatel byl postižen živelní pohromou, nesplnil své závazky a vy kvůli tomu nemůžete pokračovat v práci, jde o tzv. prostoj. V případě, že vám firma nemůže dát práci, jelikož její dodavatel nesplnil své závazky (např. nedodal suroviny nutné k vaší práci), zůstáváte po tuto dobu doma za minimálně 80 procent své průměrné mzdy.
Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Becherové: jak se kapky na žaludeční problémy proměnily ve slavný likér

Zeď v areálu české likérky Jan Becher zdobí portréty členů slavné rodiny.

Nejznámější karlovarská rodačka nebo třináctý pramen. Proslulý bylinný likér Becherovka šíří jméno slavné rodiny v...

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Kurzy.cz Čína už vydala asi 160 miliard dolarů na zahraniční akvizice, úvěry a investice, z nichž část by měla zajistit bezpečno...

Najdete na iDNES.cz