Když všichni dělají všechno, přijdou problémy

  • 1
V mnoha zejména začínajících malých podnicích se náplň práce jednotlivých lidí a vzájemné propojení pracovních funkcí tvoří teprve za pochodu. Většinou je důsledkem reakce na spontánně vzniklou situaci postupného narůstání počtu pracovníků. Na začátku obvykle každý dělá to, co mu "sedí", a k tomu mu postupně přibývají (nebo si sám přibírá) různé záležitosti s tím spojené.

A může to takhle fungovat sice poměrně dlouho, jednoho dne se však zjistí, že všichni sice dělají všechno, ale řada věcí není zajištěna vůbec. Pokud vám podobná situace vadí, zkuste vyvolat diskusi o tom, zda vše ve firmě probíhá tak, jak má.

Třeba si toho šéf ještě nevšiml, protože má jiné starosti, a tak si lidské souvislosti účinné spolupráce a odpovídajícího řešení úkolů tolik neuvědomuje. A možná si případné nezdary z důvodu organizačního chaosu ani nepřipouští.

Připravte si argumenty, proč je důležité změny v organizaci udělat. Někdy možná postačí jen připomenutí problémů, které kvůli nedostatečné nebo nevhodné organizaci firemního dění vznikají.

Ještě účinnější je připravit si náměty, jak by se daly věci řešit lépe a účinněji. Pokud máte již chaosu ve firmě plné zuby, nenechávejte to jen na šéfovi. Zkuste mu pomoci se změnami.

Upozorněte ho na situace, které řešil či řeší necitlivě. Pomozte mu i v tom, jak ostatním spolupracovníkům vysvětlit nutné změny a jak je pro ně získat. Pokud jste šéfy, pak by mělo být vaší prioritou stanovení norem a pravidel, jimiž by se měl chod firmy řídit.

Základem však může být jen komplexní zmapování ve firmě vykonávaných činností. Zaměřte se přitom na proces, a pak teprve na lidi. Nešijte funkce na míru stávajícím pracovníkům. Možná se raději s některými, na které v minulém chaosu příliš práce nezbylo, rozlučte.