Pokud vám zaměstnavatel změnil termín původně plánovamé a schválené dovolené, měl by vám uhradit náklady, které vám jeho rozhodnutím vznikly. Ilustrační snímek

Pokud vám zaměstnavatel změnil termín původně plánovamé a schválené dovolené, měl by vám uhradit náklady, které vám jeho rozhodnutím vznikly. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Poradna: Může mi šéf zrušit schválenou dovolenou?

  • 50
Zájezd je zaplacený, všichni se těší a najednou bum. "Nikam nejedete, potřebuju vás tu," říká vám pár dnů před zaslouženou dovolenou šéf. Má na to vůbec právo? Na otázky odpovídá Jan Kozubek z právnické firmy Becker & Poliakoff.

Zaměstnavatel mi schválil termín dovolené dlouho dopředu. Na základě toho jsme naplánovali a zaplatili zájezd pro celou rodinu. Nyní ovšem požaduje, abych si přesunula dovolenou na jiný termín. Může to po mně chtít?
Ze zákoníku práce vyplývá, že zaměstnavatel může změnit dobu, kterou zaměstnanci určil pro čerpání dovolené nebo ho může z dovolené, na kterou již nastoupil, dokonce odvolat, a to i bez jeho souhlasu.

Může se hodit

Najděte si lepší práci. Na jobDNES.cz najdete denně žhavé pracovní nabídky. Aktuálně přes 16 tisíc volných pracovních pozic.

Pokud to ale udělá, musí mu nahradit náklady, které zaměstnanci bez jeho zavinění vznikly. Zákoník práce nestanoví, o náhradu jakých nákladů půjde. V úvahu přichází úhrada storno poplatků, připojištění cesty a dalších prokazatelných výdajů, které zaměstnanci kvůli rozhodnutí zaměstnavatele vznikly. Z dikce tohoto ustanovení však není jasné, zda půjde jen o náklady spojené s jeho osobou, nebo s celou rodinou.

Zaplacený zájezd je mi ochoten uhradit, avšak jenom mně, už ne manželovi ani dětem. Mohu trvat na uhrazení dovolené za všechny členy rodiny?
Na tento problém existují dva názory. Podle jednoho má zaměstnavatel povinnost nahradit zaměstnanci jen náklady spojené s jeho osobou. Podle druhého i náklady, které vynaložil na dovolenou pro členy své rodiny, která dovolenou trávila či měla trávit s ním. V některých případech by úhrada těchto nákladů byla nabíledni, například tehdy, když zaměstnanec trávil dovolenou sám s nezletilým dítětem nebo těhotnou, nemocnou či handicapovanou manželkou. V jiných případech to může být sporné či diskutabilní.

Pokud zaměstnavatel odmítne uhradit náklady za celou rodinu, mám šanci uspět u soudu?
Podle mých vědomostí k této otázce zatím neexistuje žádný soudní judikát, takže je obtížné předvídat, jak by soud nakonec takovýto konkrétní spor rozhodl. Každý případ je jiný a tím pádem mohou být i rozsudky různé. Ve vašem případě doporučuji požadovat náhradu nákladů za celou rodinu, a pokud by vám zaměstnavatel nevyhověl, doporučuji zvážit podání žaloby k soudu.