Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Potřebujeme keramiky, volají firmy. Řemeslo v dnešní době netáhne

aktualizováno 
Máme pro vás práci, vzkazují zaměstnavatelé studentům keramických škol. "Studujte náš obor a uplatnění i postup máte zajištěné," dodávají firmy. Jenže na jejich volání zatím nikdo neodpovídá.
Na keramické školy nastoupilo v září minimum žáků a některým oborům tak dokonce hrozí zrušení. Ilustrační snímek

Na keramické školy nastoupilo v září minimum žáků a některým oborům tak dokonce hrozí zrušení. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Studium prostě mladé lidi neláká. A tak se zaměstnavatelé potýkají s problémem. Nemohou najít kvalifikované pracovníky.

Na keramické školy nastoupilo v září minimum žáků a některým oborům tak dokonce hrozí zrušení. Řemeslo v dnešní době prostě nepřitahuje. Situaci začala řešit Sektorová rada pro sklo, keramiku a zpracování minerálů, která byla ustavena v rámci veřejné zakázky Národní soustava povolání.

Nepřehlédněte

Všechny potřebné informace o oboru keramika najdete na webových stránkách  Keramikazije.

"Cílem je vysvětlit studentům a jejich rodičům, že keramika je obor, který má budoucnost. Že po absolvování školy najdou místo a neskončí na úřadu práce. Je to průmysl, který se dočkal výrazné modernizace. Ta způsobuje, že se produkce zvyšuje, ale snižuje se počet zaměstnanců v obslužných profesích, především manuálních. Na druhou stranu chybějí umělecky nadaní a technicky vzdělaní lidé, kteří provozy řídí," říká Andrea Sedláčková, koordinátorka pracovního týmu sektorové dohody. Připomíná, že zvláště dva obory jsou v kritické situaci: výtvarné zpracování keramiky a porcelánu je nabízené v mnohých školách, zájem o ně je ucházející, ale kvalita absolventů nízká. Neumějí, co by umět měli.

"Proto jsme se postavili za tři střední školy s dlouholetou tradicí, které obor nabízejí a u nichž víme, že ho učí dobře. Je to Střední průmyslová škola keramická a sklářská Karlovy Vary, Střední uměleckoprůmyslová škola v Bechyni a Střední škola Horní Bříza," vyjmenovává Andrea Sedláčková.

Hned po škole mistrem

Zcela kritická je situace v oboru technologie silikátů. Absolventi se dostávají na místa mistrů i do středního managementu firem. Vyučuje ho v současnosti v Česku pouze jediná škola, a to průmyslovka v Karlových Varech. Bohužel už podruhé se obor vůbec neotevřel, nebyli zájemci.

"Věřím, že se to změní. Že nám právě v tomto pomůže spolupráce s firmami," říká ředitelka školy Markéta Šlechtová, která pravidelně pořádá nejrůznější náborové akce, takzvané burzy škol, kde obor představuje rodičům a dětem a vysvětluje jim výhody studia, které spočívají především v uplatnitelnosti na trhu práce.

Lákají studenty na praxi, stipendium a různé příspěvky

Dobrý pocit ze sektorové dohody má i ředitel Střední školy Horní Bříza Karel Suda. "Díky dohodě všech účastníků jsem nabyl jistoty, že keramika jako obor zůstane v České republice zachována. Konečně se začalo něco dělat, i když za pět minut dvanáct," říká Karel Suda, podle něhož nemá škola žádného nezaměstnaného absolventa. "Zatím jsme obory nemuseli zavírat, ale kapacitu naplněnou nemáme. U tříletého oboru keramik máme místo dvaceti studentů jen dvanáct," dodává ředitel.

Keramika v číslech

  • 58 tisíc zaměstnanců pracuje v keramických oborech v České republice.
  • 26 tisíc korun je průměrná měsíční mzda mistra v keramické výrobě podle katalogu povolání, maximum je 43 tisíc korun.

Škola spolupracuje s firmou Lasselsberger, která je výrobcem keramických obkladů a dlažeb a studentům zajišťuje odborný výcvik. Teď by se měla spolupráce dál rozšířit.

"Abychom mladé lidi motivovali ke studiu, musíme jim nabídnout přidanou hodnotu. Proto poskytujeme možnost odborné praxe ve výrobních závodech, získání stipendia, příspěvek na ubytování a cestovní náklady. Student tak dostane nejen finanční podporu, ale i možnost zajistit si kariéru v naší společnosti," říká personální ředitel Aleš Voráček. Podle něj firma nabídne studentům také přednášky a školení o keramické výrobě. Podniku chybějí mladí odborníci na technologii keramiky a vyučení řemeslníci se strojním a elektro zaměřením.

"Nyní nás velký nedostatek zaměstnanců netrápí, ale pokud se díváme na jejich věkovou strukturu, musíme se připravit na budoucnost, kdy nám kvalifikovaní pracovníci budou odcházet do starobního důchodu," dodává Aleš Voráček.
Nejčtenější

Otčím jí v závěti odkázal půlku družstevního bytu, nedostala nic. Proč?

V případě družstevního bytu se nedědí byt, ale jen družstevní podíl, s nímž je...

Jestliže vlastníme nějaký majetek, po naší smrti přechází na dědice. Svůj majetek můžeme odkázat i v závěti, ovšem v...

Stavební spoření se vylepšuje, začíná se zvedat i zhodnocení úspor

Ilustrační snímek

Stavební spoření je opět v kurzu, od počátku roku se o něj zvedá zájem. Roste i aktivita stavebních spořitelen, které...Natírání plotů z vás odpovědné firmy nedělá, vzkazuje odborník

Tomáš Poucha

Společenská odpovědnost firem (CSR) je zajímavé téma. Polyká miliony a proměňuje je v „dobro“. Tu někde zaměstnanci...

Složenky na daň z nemovitých věcí už míří do schránek, zaplaťte včas

Ilustrační snímek

Kdo vlastní pozemky či nemovitosti, musí každoročně hradit státu daň. Rozesílku více než tří milionů obálek se...

Češi umí smlouvat. Průzkum ukázal, na jakých položkách ušetří nejvíce

Ilustrační snímek

Většina Čechů při určitých nákupech smlouvá. A dokáže si vyjednat v průměru 17% slevu. Vyplynulo to z mezinárodního...

Další z rubriky

Zásady úspěšného přesvědčování. Naučte se změnit názory ostatních lidí

Ilustrační snímek

Určitě jste to zažili mnohokrát. Diskutujete s druhými a při argumentaci se opíráte o jasná stanoviska a fakta. Názory...

Notář: Použití smluv z internetu je riziko, škody jsou až statisícové

Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR

Snadno je najdete na internetu, jsou většinou zdarma a bez problémů je stáhnete z nesčetných internetových portálů....

Pomníky už nepomáhají, firmy musí měnit svou kulturu, říká odborník

Jiří Devát

Trh práce se mění. Jednotlivé obory ztrácejí pevné hranice a začínají se díky moderním technologiím prolínat s jinými...

Pozor. Šmejdi mají novou taktiku. Za pár minut vás připraví o tisíce

Pozor. Šmejdi mají novou taktiku. Za pár minut vás připraví o tisíce

Kurzy.cz Šmejdi v posledních měsících přišli s novou taktikou, jak připravit lidi o peníze. Jedná se o energetické aukce či smlo...

Advantage Consulting, s.r.o.
PŘÍLEŽITOST PRO ELEKTROTECHNIKY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.cz