Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Potřebujeme keramiky, volají firmy. Řemeslo v dnešní době netáhne

aktualizováno 
Máme pro vás práci, vzkazují zaměstnavatelé studentům keramických škol. "Studujte náš obor a uplatnění i postup máte zajištěné," dodávají firmy. Jenže na jejich volání zatím nikdo neodpovídá.
Na keramické školy nastoupilo v září minimum žáků a některým oborům tak dokonce hrozí zrušení. Ilustrační snímek

Na keramické školy nastoupilo v září minimum žáků a některým oborům tak dokonce hrozí zrušení. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Studium prostě mladé lidi neláká. A tak se zaměstnavatelé potýkají s problémem. Nemohou najít kvalifikované pracovníky.

Na keramické školy nastoupilo v září minimum žáků a některým oborům tak dokonce hrozí zrušení. Řemeslo v dnešní době prostě nepřitahuje. Situaci začala řešit Sektorová rada pro sklo, keramiku a zpracování minerálů, která byla ustavena v rámci veřejné zakázky Národní soustava povolání.

Nepřehlédněte

Všechny potřebné informace o oboru keramika najdete na webových stránkách  Keramikazije.

"Cílem je vysvětlit studentům a jejich rodičům, že keramika je obor, který má budoucnost. Že po absolvování školy najdou místo a neskončí na úřadu práce. Je to průmysl, který se dočkal výrazné modernizace. Ta způsobuje, že se produkce zvyšuje, ale snižuje se počet zaměstnanců v obslužných profesích, především manuálních. Na druhou stranu chybějí umělecky nadaní a technicky vzdělaní lidé, kteří provozy řídí," říká Andrea Sedláčková, koordinátorka pracovního týmu sektorové dohody. Připomíná, že zvláště dva obory jsou v kritické situaci: výtvarné zpracování keramiky a porcelánu je nabízené v mnohých školách, zájem o ně je ucházející, ale kvalita absolventů nízká. Neumějí, co by umět měli.

"Proto jsme se postavili za tři střední školy s dlouholetou tradicí, které obor nabízejí a u nichž víme, že ho učí dobře. Je to Střední průmyslová škola keramická a sklářská Karlovy Vary, Střední uměleckoprůmyslová škola v Bechyni a Střední škola Horní Bříza," vyjmenovává Andrea Sedláčková.

Hned po škole mistrem

Zcela kritická je situace v oboru technologie silikátů. Absolventi se dostávají na místa mistrů i do středního managementu firem. Vyučuje ho v současnosti v Česku pouze jediná škola, a to průmyslovka v Karlových Varech. Bohužel už podruhé se obor vůbec neotevřel, nebyli zájemci.

"Věřím, že se to změní. Že nám právě v tomto pomůže spolupráce s firmami," říká ředitelka školy Markéta Šlechtová, která pravidelně pořádá nejrůznější náborové akce, takzvané burzy škol, kde obor představuje rodičům a dětem a vysvětluje jim výhody studia, které spočívají především v uplatnitelnosti na trhu práce.

Lákají studenty na praxi, stipendium a různé příspěvky

Dobrý pocit ze sektorové dohody má i ředitel Střední školy Horní Bříza Karel Suda. "Díky dohodě všech účastníků jsem nabyl jistoty, že keramika jako obor zůstane v České republice zachována. Konečně se začalo něco dělat, i když za pět minut dvanáct," říká Karel Suda, podle něhož nemá škola žádného nezaměstnaného absolventa. "Zatím jsme obory nemuseli zavírat, ale kapacitu naplněnou nemáme. U tříletého oboru keramik máme místo dvaceti studentů jen dvanáct," dodává ředitel.

Keramika v číslech

  • 58 tisíc zaměstnanců pracuje v keramických oborech v České republice.
  • 26 tisíc korun je průměrná měsíční mzda mistra v keramické výrobě podle katalogu povolání, maximum je 43 tisíc korun.

Škola spolupracuje s firmou Lasselsberger, která je výrobcem keramických obkladů a dlažeb a studentům zajišťuje odborný výcvik. Teď by se měla spolupráce dál rozšířit.

"Abychom mladé lidi motivovali ke studiu, musíme jim nabídnout přidanou hodnotu. Proto poskytujeme možnost odborné praxe ve výrobních závodech, získání stipendia, příspěvek na ubytování a cestovní náklady. Student tak dostane nejen finanční podporu, ale i možnost zajistit si kariéru v naší společnosti," říká personální ředitel Aleš Voráček. Podle něj firma nabídne studentům také přednášky a školení o keramické výrobě. Podniku chybějí mladí odborníci na technologii keramiky a vyučení řemeslníci se strojním a elektro zaměřením.

"Nyní nás velký nedostatek zaměstnanců netrápí, ale pokud se díváme na jejich věkovou strukturu, musíme se připravit na budoucnost, kdy nám kvalifikovaní pracovníci budou odcházet do starobního důchodu," dodává Aleš Voráček.
Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2017: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Přiznat daně z příjmu musí každoročně statisíce Čechů. Daňové přiznání, které budete letos, tedy v roce 2018 vyplňovat,...

Některé profese si výrazně polepšily, berou o deset i patnáct tisíc víc

Ilustrační snímek

Tisíce nových příležitostí a často skokový nárůst mezd ve většině oborů. Někteří si polepšili i o 20 procent. Tak...Smí lyžařské areály zablokovat přeprodaný skipas? U soudu by nejspíš narazily

Na libereckých sjezdovkách varují lyžaře před příliš rychlou jízdou zábrany i...

Přivstanou si, lyžují pár hodin a před polednem skipas prodají nově příchozím. Tito návštěvníci jsou trnem v oku...

KOMENTÁŘ: Hypotéka pod tři procenta? Zapomeňte

Martin Mašát

Hypotéky se sazbou pod dvě procenta jsou nejspíš minulostí. V roce 2018 se sazby s největší pravděpodobností vyhoupnou...

Sedm pravidel, jak změnit myšlení a stát se chytřejším

Ilustrační snímek

Myšlení se věnujeme téměř každý den, a to po většinu života. Měli bychom proto v myšlení vynikat. Mezi myšlením a...

Další z rubriky

Jak se jezdí na kolečkách mezi hamburgery a hranolky

Jiří Mařan

Jiří Mařan je od 14 let na vozíku. Tu pravou práci pro sebe hledal tak dlouho, až si ho nakonec našla sama. Potkáte ho...

Příspěvek od zaměstnavatele na „životko“, nebo „penzijko“? Co je lepší

Ilustrační snímek

Pokud vám zaměstnavatel nabídne příspěvek na penzijní spoření nebo na životní pojištění, můžete slavit. Se správně...

Trh práce 2018: rvačka o lidi, váhavé přidávání a čekající cizinci

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost bude dál klesat. Lidé dostanou přidáno, ale jen v některých oborech, nabídka benefitů se zefektivní....

Veterán Wall Streetu Boockvar: Bitcoin přijde o 90% hodnoty, konec roku na 1000-...

Veterán Wall Streetu Boockvar: Bitcoin přijde o 90% hodnoty, konec roku na 1000-...

Kurzy.cz Podle Petera Boockvara, který platí za respektovaného veterána Wall Streetu, trh kryptoměn projde epickým propadem. Pod...

Najdete na iDNES.cz