Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klasická pošta vám při hledání práce spíše uškodí. Raději využijte e-mail

aktualizováno 
Nejlepším způsobem, jak reagovat na inzerát s nabídkou práce, je e-mail. Zvládnete v kratším čase a za stejné peníze odpovědět více firmám. Navíc prokážete, že si s počítačem rozumíte.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Není to tak dávno, asi deset let, co se odpovídalo na inzeráty poštou nebo telefonicky. Nyní však naprostá většina lidí posílá své životopisy a motivační dopisy e-mailem. Ovšem i přesto, že jde o tak závažnou věc, jako je hledání práce, lidé se na internetu chovají méně odpovědně, než kdyby mezi sebou komunikovali klasickou poštou. A problém je na obou stranách - jak na straně firem, tak i u těch, kdo práci hledají.

Internet umožňuje velmi rychle reagovat na inzeráty

Rozeslání jednoho či pěti e-mailů vyjde na stejné peníze, takže lidé méně zvažují a posílají své životopisy a motivační dopisy mnohem více personalistům, než by to dělali při poštovní korespondenci.

Personalisté jsou tak mnohem vytíženější a nezvládají nápor zájemců. Tedy stejně jako se rozšířilo hledání práce přes internet, rozmohl se nešvar, že firmy neodpovídají na vaše zaslané životopisy nebo rozesílají automatickou odpověď či nereagují vůbec.

Doporučuje se proto, abyste nikdy nezapomněli k odesílané zprávě zadat v okénku "možnosti" funkci - Požadovat oznámení o doručení. Tím budete mít jistotu, že váš dopis firma či personalista přijali.

odborníci radí

Rozesílejte životopisy na více firem a na odpověď čekejte zhruba dva týdny.

Další problém je, že kvůli e-mailové komunikaci se také nemusíte dozvědět, že jste neuspěli. Odborníci doporučují rozesílat životopisy na více firem a na odpověď čekat zhruba dva týdny. Pokud se vám do dvou týdnů nikdo neozve, šance, že má o vás firma zájem, začíná být mizivá. Po měsíci bez reakce už ani nečekejte, že z firmy vůbec dostanete nějakou odpověď.

Stejně se internetu nakonec nevyhnete

Je tedy lepší reagovat na inzeráty obyčejnou poštou? Nikoliv. Dnes už jsou e-mailové odpovědi na inzerát samozřejmostí. Pokud si firma v inzerátu vysloveně nevyžádá zaslání životopisu poštou, reagujte přes e-mail.

Může se hodit

Velký přehled volných pracovních míst s možností vkládat inzeráty na www.jobdnes.cz

"Dáváte tím najevo určitou počítačovou gramotnost. Ukazujete, že umíte s počítačem aspoň trochu pracovat. Když odpovíte poštou, budou to už dnes zaměstnavatelé považovat za znamení, že s počítačem nepracujete," vysvětluje Marek Matějka, autor knihy Vše o přijímacím pohovoru (Grada, 2007).

Nejlepší způsob, jak reagovat na inzerát, podle něj zůstává e-mail. Na druhém místě je dopis, pak následuje poslání životopisu faxem a na posledním místě je osobní doručení. "

Pokud životopis donesete osobně, dáváte tím najevo, že vám na té práci velmi záleží, a zaměstnavatel toho může zneužít třeba tím, že vám pak nabídne výrazně nižší plat, než byste mohli mít," doporučuje.
Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Nejlepší zaměstnavatelé: Snídáme společně a nechceme primadony

Ilustrační snímek

Známe výsledky soutěže Aon Best Employers. Titulem nejlepší zaměstnavatel roku se může pochlubit celkem sedm firem...

Jak vyzrát na pět generací zaměstnanců a udržet je v týmu

Ilustrační snímek

Tradicionálové, Baby boomers, X, Y, Z. Pět generací na trhu práce. Někteří se snaží být loajální, věrní a ledacos svému...

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná

Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná

Kurzy.cz Danske Bank ve svém posledním týdenním přehledu hovoří o deseti pákách, které může Čína efektivně použít v případné obc...

Najdete na iDNES.cz