Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klasická pošta vám při hledání práce spíše uškodí. Raději využijte e-mail

aktualizováno 
Nejlepším způsobem, jak reagovat na inzerát s nabídkou práce, je e-mail. Zvládnete v kratším čase a za stejné peníze odpovědět více firmám. Navíc prokážete, že si s počítačem rozumíte.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Není to tak dávno, asi deset let, co se odpovídalo na inzeráty poštou nebo telefonicky. Nyní však naprostá většina lidí posílá své životopisy a motivační dopisy e-mailem. Ovšem i přesto, že jde o tak závažnou věc, jako je hledání práce, lidé se na internetu chovají méně odpovědně, než kdyby mezi sebou komunikovali klasickou poštou. A problém je na obou stranách - jak na straně firem, tak i u těch, kdo práci hledají.

Internet umožňuje velmi rychle reagovat na inzeráty

Rozeslání jednoho či pěti e-mailů vyjde na stejné peníze, takže lidé méně zvažují a posílají své životopisy a motivační dopisy mnohem více personalistům, než by to dělali při poštovní korespondenci.

Personalisté jsou tak mnohem vytíženější a nezvládají nápor zájemců. Tedy stejně jako se rozšířilo hledání práce přes internet, rozmohl se nešvar, že firmy neodpovídají na vaše zaslané životopisy nebo rozesílají automatickou odpověď či nereagují vůbec.

Doporučuje se proto, abyste nikdy nezapomněli k odesílané zprávě zadat v okénku "možnosti" funkci - Požadovat oznámení o doručení. Tím budete mít jistotu, že váš dopis firma či personalista přijali.

odborníci radí

Rozesílejte životopisy na více firem a na odpověď čekejte zhruba dva týdny.

Další problém je, že kvůli e-mailové komunikaci se také nemusíte dozvědět, že jste neuspěli. Odborníci doporučují rozesílat životopisy na více firem a na odpověď čekat zhruba dva týdny. Pokud se vám do dvou týdnů nikdo neozve, šance, že má o vás firma zájem, začíná být mizivá. Po měsíci bez reakce už ani nečekejte, že z firmy vůbec dostanete nějakou odpověď.

Stejně se internetu nakonec nevyhnete

Je tedy lepší reagovat na inzeráty obyčejnou poštou? Nikoliv. Dnes už jsou e-mailové odpovědi na inzerát samozřejmostí. Pokud si firma v inzerátu vysloveně nevyžádá zaslání životopisu poštou, reagujte přes e-mail.

Může se hodit

Velký přehled volných pracovních míst s možností vkládat inzeráty na www.jobdnes.cz

"Dáváte tím najevo určitou počítačovou gramotnost. Ukazujete, že umíte s počítačem aspoň trochu pracovat. Když odpovíte poštou, budou to už dnes zaměstnavatelé považovat za znamení, že s počítačem nepracujete," vysvětluje Marek Matějka, autor knihy Vše o přijímacím pohovoru (Grada, 2007).

Nejlepší způsob, jak reagovat na inzerát, podle něj zůstává e-mail. Na druhém místě je dopis, pak následuje poslání životopisu faxem a na posledním místě je osobní doručení. "

Pokud životopis donesete osobně, dáváte tím najevo, že vám na té práci velmi záleží, a zaměstnavatel toho může zneužít třeba tím, že vám pak nabídne výrazně nižší plat, než byste mohli mít," doporučuje.Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Má se v práci mluvit o nemoci, nebo ne? Co na to odborníci

Ilustrační snímek

Je to otázka téměř hamletovská. Má zaměstnanec oznámit nadřízenému a kolegům, když vážně onemocní, nebo nemá? Z...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Spát v práci? Proč ne, zvyšuje to produktivitu, říkají odborníci

Ilustrační snímek

V době minimální nezaměstnanosti lákají firmy nové kolegy na zajímavé benefity. Jedním z nich může být možnost spánku...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Kurzy.cz Německý Der Spiegel připomíná, že dvacátého srpna dojde svému konci třetí záchranný balíček poskytnutý Řecku a „prozatí...

Najdete na iDNES.cz