Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klidný spánek i bez prášků? Pouze s finanční rezervou

aktualizováno 
Rodina Podolských (otec 37 let, matka 35 let, syn 8 let) bydlí ve vlastním bytě v Olomouci. Rádi by si opět vytvořili finanční rezervu, která by jim přinesla pocit určité jistoty pro případ nenadálých výdajů. Jaké finanční produkty jsou pro vytvoření finanční rezervy vhodné?
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

Otec pracuje u soukromé firmy jako provozní technik, má měsíčně 17 000 Kč čistého. Matka je kuchařkou v hotelu a její plat činí 11 000 Kč. V souvislosti s pořízením bytu a jeho vybavením byli nuceni použít téměř veškeré své dosavadní úspory a navíc splácejí hypotéku. Na běžném účtu mají nyní kolem 25 000 Kč, splátka hypotéky činí 8 500 Kč a měsíční výdaje včetně spoření v penzijním fondu a životního, úrazového a majetkového pojištění jsou asi 16 000 Kč.

Požadavky a cíle

Chtějí poradit, jaké finanční produkty jsou pro vytvoření finanční rezervy vhodné, protože by rádi měli své rezervy pokud možno kdykoliv k dispozici (tzn. vysoce likvidní – pozn. autora). Každý měsíc mohou za tímto účelem odkládat cca 3 000 Kč.

Úvodní zamyšlení

Zájem Podolských o znovuvytvoření rezerv po nedávných velkých výdajích je jistě chvályhodný. Většina lidí má své rezervy uloženy na běžných účtech, v lepším případě na termínovaných vkladech. Někteří dokonce volí (a často i správně) i výkonnější nástroje, jako jsou např. podílové fondy. Ovšem před samotným výběrem a posouzením vhodnosti jednotlivých finančních produktů je dobré nejdříve definovat, k čemu a v jaké výši budeme finanční rezervy využívat.

Trocha teorie neuškodí

Hlavním úkolem finančních rezerv v rozpočtu by mělo být zajištění a stabilizace potřebné životní úrovně v případě nepředvídatelných, ale i předvídatelných výdajů a výkyvů ve finanční situaci.

 • Příkladem nepředvídatelné situace může být krátkodobá pracovní neschopnost, ztráta zaměstnání, může se nám porouchat pračka, lednice, službu může vypovědět topení, vodovodní rozvod atd.
 • Předvídat ovšem můžeme např. výdaje na školné pro děti, dovolenou, vánoční dárkovou euforii, vyúčtování plynu, elektřiny, ostatní méně časté (půlroční, roční), přesto však pravidelné platby větších částek, jako jsou třeba roční vklady na stavební spoření, životní pojištění, povinné ručení atd.

Důležitým doprovodným efektem výše uvedené stabilizační funkce je ovšem současně i ochrana prostředků a investic, určených pro ostatní potřeby a cíle.

 Příklady:

 • Jestliže máme rezervy na vykrytí poklesu příjmů v případě krátkodobé pracovní neschopnosti, nemusíme si např. sjednávat pojištění denních dávek a platit zbytečně pojišťovně pojistné.
 • Jestliže máme rezervy pro případ „vyhoření“ pračky apod., nemusíme si kupovat novou prostřednictvím relativně drahého splátkového prodeje.
 • Pokud nám požár zničí část střechy na domě v hodnotě 2 mil. Kč, škoda bude vyčíslena na 100 000 korun a spoluúčast v pojištění nemovitosti máme sjednanou na 5 %, pak nemusíme např. předčasně vypovídat stavební spoření, které jsme původně měli určeno jako spoření pro děti, abychom škodu nahradili ze „svého“.
 • Mnoho dalších příkladů ochranného účinku rezerv si jistě umíte představit sami.

Z hlediska stabilizační funkce finančních rezerv je můžeme rozdělit např. takto:

1. Zajištění a stabilizace rozpočtu v krátkém časovém horizontu

 • Pružná a efektivní reakce na okamžitou potřebu menších finančních částek
 • Vhodnými produkty jsou běžné účty, termínované klady, podílové listy v konzervativním rozložení portfolia.

2. Zajištění a stabilizace rozpočtu v dlouhém časovém horizontu

 • Vytvoření trvalých rezerv pro případ vážnějších výkyvů ve finanční situaci nebo pro větší plánované výdaje.
 • Vhodnými produkty jsou termínované vklady, podílové listy v konzervativním až dynamickém rozložení portfolia, příp. další produkty dlouhodobějšího charakteru (stavební spoření, penzijní připojištění, životní pojištění (zejména investiční) apod.

Upřesňující otázky

1. Jaká by mohla být základní struktura finančních rezerv Podolských?
2. Jaké finanční produkty budou pro tuto strukturu vyhovující?

Odpovědi a návrh řešení

Dle principů výše uvedené teorie jsme s rodinou Podolských stanovili 3 hlavní kategorie jejich finančních rezerv, které si postupně vytvoří a dohodli jsme se na následujícím rozložení.

1. Kategorie A - Okamžitá rezerva pro nenadálou potřebu peněz

 • Hlavní účely - Pro případ krátkodobé pracovní neschopnosti s důsledkem rizika nesplacení jedné až tří splátek hypotečního úvěru, pro menší nenadálé výdaje nebo výdaje typu narozeniny, vánoce, výlet s rodinou apod.
 • Výše rezervy – 1 měsíční příjem rodiny, tj. 28 000 Kč
 • Umístění rezervy – Prvních 6 měsíců na běžném účtu, pak se polovina přesune do podílového fondu peněžního trhu
 • Způsob a termín vytvoření - Na běžném účtu již 25 000 Kč mají a tento měsíc přidají výše zmíněné 3 000 Kč. Tuto výši pak budou trvale udržovat, a pokud dojde k odčerpání, doplní ji co nejdříve zpět buď z platu nebo z rezerv vyšší kategorie.

 2. Kategorie B – Rezerva pro větší výdaje

 • Hlavní účely – Dlouhodobější snížení příjmů např. z důvodu nemoci, úrazu, ztráty zaměstnání apod., dále pak peníze na dovolenou, roční vyúčtování energií, roční platby do jiných využívaných produktů apod.
 • Výše rezervy – Zhruba 3 měsíční příjmy, tj. 80 000 Kč
 • Umístění rezervy – Podílový fond peněžního trhu a fond dluhopisový v poměru 50:50 (v %).
 • Způsob a termín vytvoření - Od dalšího měsíce budou vkládat po 1 500 Kč do každého fondu a za zhruba 2 roky tak dosáhnou cílové výše rezervy. Tuto výši pak budou trvale udržovat, a pokud dojde k odčerpání, doplní ji co nejdříve zpět buď z platu nebo z rezerv vyšší kategorie.

3. Kategorie C – Rodinný rezervní fond

 • Hlavní účely – Zde se umístí prostředky, které budou zbývat po vytvoření předchozích dvou rezerv a mohou tak tvořit určitý základ např. pro budování finančního majetku rodiny, zlepšování životní úrovně nebo pro jiné významné cíle typu vzdělání dítěte, zabezpečení na stáří apod.
 • Výše rezervy – Nebude pevně stanovena, záleží na okolnostech.
 • Umístění rezervy – Podílový fond dluhopisový a akciový v poměru 80:20.
 • Způsob a termín vytvoření - Po vytvoření rezervy B budou její přebytky a další volné prostředky umisťovat v daném poměru do jednotlivých fondů.

Celkově tedy využijeme 4 finanční a investiční nástroje, přičemž fond peněžního trhu bude jeden společný pro kategorii A a B, dluhopisový fond pak jeden společný pro kategorii B a C.

Do 4 až 5 let si tímto způsobem rodina postupně vytvoří velmi dobrý systém finančních rezerv, který jí umožní operativně vyvažovat možné výkyvy v její finanční situaci z mnoha různých příčin.

Rady a tipy:

1. Nenechte své rezervní peníze zahálet!

 • Vedle běžně nabízených a používaných bankovních produktů (běžné účty, termínované vklady) existují i další možnosti zhodnocování finančních rezerv.
 • Např. správně vybrané podílové fondy jsou velmi vhodnou alternativou a není potřeba se jich bát.
 • Pozor! Pro krátkodobé účely rezerv volte zásadně konzervativní portfolio složené z bankovních produktů a investičních nástrojů peněžního trhu a dluhopisů ve vhodném poměru.

2. Své finanční rezervy si rozdělte

 • Definujte si u svých finančních rezerv alespoň 3 základní účely a podle toho je rozdělte do příslušných kategorií.
 • Následně si ke každé kategorii přiřaďte odpovídající potřebnou částku a udržujte trvale její úroveň.
 • V případě překročení vámi stanovené úrovně přesunujte prostředky do vyšších a finančně výkonnějších kategorií.

3. Žádné rezervy momentálně nemáte?

 • Nic vám nebrání v tom, abyste si je postupně vytvořili.
 • Začít můžete i s menšími částkami dokonce v řádech stokorun a po vytvoření základu můžete začít s rozdělováním do kategorií.
 • Pokud začnete, tak dříve nebo později se vám to podaří.
 • Pokud nezačnete, pak budete stále odkázáni na život „od výplaty k výplatě“.

Pozn.:
1. Číselné údaje a případné výpočty jsou pro zjednodušení zaokrouhleny.
2. Zde navržené řešení není jediné možné, mohli bychom najít i další možnosti.
3. V příkladu se neuvažuje s časovou hodnotou peněz.

Nevyznáte se v nabídce nových produktů bank či spořitelen? Čtěte - Vyplatí se?

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Tři roky v práci a budu šéfem, myslí si mladí lidé. Jak to chtějí udělat?

Ilustrační snímek

Chtějí vést pracovní tým, být pro kolegy inspirativní osobností a vzorem. Takové kariérní plány mají mladí lidé nejenom...Další z rubriky

Od narození do maturity stojí dítě až tři miliony. Jak to ustát?

Ilustrační snímek

Vychovat dítě je jeden z největších finančních závazků. Už samotné narození potomka výrazně ovlivní rodinný rozpočet po...

Víte, jak se liší platební karty ve vaší peněžence? Otestujte se

Ilustrační snímek

Ne každá platební karta se hodí pro každého a pro všechny operace s penězi. Rozdíl je kupříkladu v tom, zda si chcete...

Víte jak ušetřit na nákupu v zahraničním e-shopu? Otestujte se

Ilustrační snímek

Nakupování přes internet je pro většinu z nás docela běžnou záležitostí. Když nakupujeme v rámci Evropské unie, je to...

Další nabídka

Kurzy.cz

Rusnok míří vysoko, sazby by se měly rychle vrátit k normálu
Rusnok míří vysoko, sazby by se měly rychle vrátit k normálu

Ve čtvrtek se guvernér ČNB nechal slyšet, že by se české sazby měly velmi rychle vrátit do „normálu“. Tento normál naví... celý článekNajdete na iDNES.cz