Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klienti KTP mohou přijít o peníze kvůli promlčení

aktualizováno 
Mnoho klientů společnosti KTP Quantum obdrželo koncem roku oznámení o tom, že pokud nepodají co nejdříve žalobu na Garanční fond obchodníků s cennými papíry, v březnu tohoto roku budou nároky na vyplacení jejich pohledávky promlčeny.
Finanční pomoc státu závisí na novele Zákona o podnikání na kapitálovém trhu.

Finanční pomoc státu závisí na novele Zákona o podnikání na kapitálovém trhu. | foto: Profimedia.cz

Zprávu odvysílala i televize Nova a vyvolala paniku u těch klientů, kteří spoléhají na Garanční fond s tím, že jejich prostředky jsou u něj pojištěny. Podle některých informací měla promlčecí lhůta vypršet už v březnu minulého roku, což se ale samozřejmě nestalo.

V oznámení se mluví o tom, že nejlepší cestou, jak od fondu peníze dostat, je již zmiňované podání žaloby. Jako důkaz je uveden příklad pana J. K., který soudní spor s Garančním fondem bez problémů vyhrál a dostane zaplaceny jak své peníze, tak i úroky z prodlení.

Zbytečný poplach
Podle vyjádření Garančního fondu (GF) jde ale pouze o poplašné zprávy, které nemají žádné opodstatnění a jsou navíc zavádějící. GF na svých stránkách uvádí, že lhůta pro zahájení výplaty náhrad byla se souhlasem tehdejší Komise pro cenné papíry posunuta na 21. 6. 2003 a tedy promlčecí lhůta končí 22. 6. 2008.

Dalším argumentem GF je, že finanční pomoc státu, na jejímž základě by byl fond schopen všechny klienty odškodnit, závisí na novele Zákona o podnikání na kapitálovém trhu. Jeho poslední novelizace je v platnosti už od nového roku, ale stále se nic neděje.

Ministerstvo financí by na jejím základě mělo poskytnout fondu nevratnou dotaci 1,3 miliardy korun, která by mohla pokrýt všechny jeho závazky vůči klientům KTP.

"Za této situace mají výzvy k podávání žalob na fond smysl především pro advokáty žalobců, ale nikoli pro klienty KTP, kteří plnění svých nároků obdrží i bez řešení soudní cestou. Žaloby na fond znamenají další zatížení státního rozpočtu, tj. zbytečné výlohy pro všechny občany, daňové poplatníky,“ říká se ve vyjádření fondu. Klientů, kteří mají nárok na výplatu náhrad, je podle GF asi 18 tisíc.

Ano, pokud by se žaloby nepodávaly, ušetřily by se peníze, ale klientům KTP se není co divit. Je těžké uvěřit tomu, že když fond nestihl vyplatit většinu majetku za posledních pět let, stihne to v průběhu několika měsíců. Na druhé straně je pravda, že v minulosti, když se blížila doba promlčení například v případě společnosti Private Investors, se prostředky nakonec našly a klienti dostali všechny peníze zpět.

Od Garančního fondu by měli klienti dostat 90 %
Přesto už GF registruje přes devět tisíc žalob klientů KTP a jejich počet roste. Rostou tak i úroky z prodlení a celková dlužná suma (zhruba o sto milionů korun ročně). I proto je v zájmu všech stran, aby se spor vyřešil co nejdříve.

Více čtěte na Investujeme.cz

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Na přímém půjčování lidí lidem se dá vydělat za rok 7 % i více

Ilustrační snímek

Spořicí účty a termínované vklady až na výjimky nenesou ani jedno procento ročně. Lidé využívají finanční produkty se...

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Grafton Recruitment Praha
PERSONÁLNÍ KONZULTANT/KA, Ostrava

Grafton Recruitment Praha
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz