Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klienti KTP mohou přijít o peníze kvůli promlčení

aktualizováno 
Mnoho klientů společnosti KTP Quantum obdrželo koncem roku oznámení o tom, že pokud nepodají co nejdříve žalobu na Garanční fond obchodníků s cennými papíry, v březnu tohoto roku budou nároky na vyplacení jejich pohledávky promlčeny.
Finanční pomoc státu závisí na novele Zákona o podnikání na kapitálovém trhu.

Finanční pomoc státu závisí na novele Zákona o podnikání na kapitálovém trhu. | foto: Profimedia.cz

Zprávu odvysílala i televize Nova a vyvolala paniku u těch klientů, kteří spoléhají na Garanční fond s tím, že jejich prostředky jsou u něj pojištěny. Podle některých informací měla promlčecí lhůta vypršet už v březnu minulého roku, což se ale samozřejmě nestalo.

V oznámení se mluví o tom, že nejlepší cestou, jak od fondu peníze dostat, je již zmiňované podání žaloby. Jako důkaz je uveden příklad pana J. K., který soudní spor s Garančním fondem bez problémů vyhrál a dostane zaplaceny jak své peníze, tak i úroky z prodlení.

Zbytečný poplach
Podle vyjádření Garančního fondu (GF) jde ale pouze o poplašné zprávy, které nemají žádné opodstatnění a jsou navíc zavádějící. GF na svých stránkách uvádí, že lhůta pro zahájení výplaty náhrad byla se souhlasem tehdejší Komise pro cenné papíry posunuta na 21. 6. 2003 a tedy promlčecí lhůta končí 22. 6. 2008.

Dalším argumentem GF je, že finanční pomoc státu, na jejímž základě by byl fond schopen všechny klienty odškodnit, závisí na novele Zákona o podnikání na kapitálovém trhu. Jeho poslední novelizace je v platnosti už od nového roku, ale stále se nic neděje.

Ministerstvo financí by na jejím základě mělo poskytnout fondu nevratnou dotaci 1,3 miliardy korun, která by mohla pokrýt všechny jeho závazky vůči klientům KTP.

"Za této situace mají výzvy k podávání žalob na fond smysl především pro advokáty žalobců, ale nikoli pro klienty KTP, kteří plnění svých nároků obdrží i bez řešení soudní cestou. Žaloby na fond znamenají další zatížení státního rozpočtu, tj. zbytečné výlohy pro všechny občany, daňové poplatníky,“ říká se ve vyjádření fondu. Klientů, kteří mají nárok na výplatu náhrad, je podle GF asi 18 tisíc.

Ano, pokud by se žaloby nepodávaly, ušetřily by se peníze, ale klientům KTP se není co divit. Je těžké uvěřit tomu, že když fond nestihl vyplatit většinu majetku za posledních pět let, stihne to v průběhu několika měsíců. Na druhé straně je pravda, že v minulosti, když se blížila doba promlčení například v případě společnosti Private Investors, se prostředky nakonec našly a klienti dostali všechny peníze zpět.

Od Garančního fondu by měli klienti dostat 90 %
Přesto už GF registruje přes devět tisíc žalob klientů KTP a jejich počet roste. Rostou tak i úroky z prodlení a celková dlužná suma (zhruba o sto milionů korun ročně). I proto je v zájmu všech stran, aby se spor vyřešil co nejdříve.

Více čtěte na Investujeme.cz

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Další z rubriky

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Dluhopisy, nebo akcie? Jak si investor vybírá mezi fondy

Ilustrační snímek

Nejdůležitější pro každého začínajícího investora do podílových fondů je pochopení, že pokud mu peníze leží na účtu,...

15. srpna: Tohle potřebujete vědět nejen o středečním obchodování na amerických ...

15. srpna: Tohle potřebujete vědět nejen o středečním obchodování na amerických ...

Kurzy.cz Americké akcie ve středu oslabily a index S&P 500 zaznamenal nejvýraznější procentní propad od června. Investoři se odv...

Najdete na iDNES.cz