Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klienti si opět stěžují na spořitelnu, že neplní sliby

  9:13aktualizováno  9:13
Česká spořitelna a její šéf Jack Stack mají problém. Jeho penzijní fond slíbil klientům desetitisícovou prémii. Později změnil podmínky pro její výplatu a peníze nechce dát.

Skupina České spořitelny čelí už druhému obvinění, že nejprve naláká v kampani klienty na koupi svého produktu a pak v tichosti podmínky změní a sliby nedodrží. Tentokrát jde o klienty spořitelního Penzijního fondu. Těm, kdo si v něm začali spořit na penzi s vidinou, že 10 tisíc korun po jejich smrti dostanou děti, však fond už před lety zpřísnil podmínky. Až nyní se začínají objevovat případy, kdy pozůstalí se svým nárokem narazili.

Jeden z nich včera uveřejnilo Sdružení na obranu spotřebitele (SOS). „Otec si uzavřel penzijní připojištění právě kvůli slibu, že po něm zůstane dar pro děti. Jeho syn u přepážky neuspěl. Je to citlivý a bolestivý případ,“ říká Jana Luhanová ze SOS.

Spořitelna lákala před rokem 2001 do svého penzijního fondu letáky, které hlásaly, že pokud klient zemře dříve a nestačí vyčerpat své úspory na důchod, jeho pozůstalí dostanou 10 tisíc korun. V lednu 2001 však podmínky změnila a prémii vyplácí, jen pokud po klientovi na účtu zůstalo nejméně 50 tisíc. „Změna, které předchází řádné a včasné informování klientů, je z našeho pohledu legitimní,“ říká mluvčí spořitelny Klára Gajdůšková.

Banka je přesvědčena, že je všechno v pořádku. Každého klienta penzijní fond na změnu podmínek upozornil dopisem přiloženým k výpisu z účtu. „Dobrým důkazem toho, že klienti té změně rozuměli a přijali ji, je i fakt, že za celou dobu evidoval fond jen čtyři dotazy na toto téma,“ vysvětluje Gajdúšková.

Sdružení na obranu spotřebitelů však poukazuje na to, že lidé letáky s informacemi o změně smluvních podmínek často vůbec nečtou nebo jim nerozumějí. Oproti tomu reklamní kampaně, které před klienta velmi srozumitelně postaví lákavou nabídku, mohou být pro mnohé silným vodítkem.

„Podle našeho názoru šlo o veřejný příslib, který zůstává nenaplněný. Schovávat se za změnu smluvních podmínek nelze. Způsob, kterým o ní lidi informovali měl být natolik zřetelný, aby vyvážil zřetelnost příslibu prémie,“ tvrdí předseda republikového výboru SOS František Lobovský.

Spořitelna už jednou prohrála

Stejnými argumenty už přinutilo sdružení spořitelnu kapitulovat před nespokojenými studenty, kteří si u ní založili účty. Banka slíbila prémii těm, kteří dostudují vysokou školu s červeným diplomem.

Když se o svých 10 tisíc přihlásili, zjistili, že slib neplatí. Spořitelna couvla, až když se případ zveřejnil a několik klientů banku zažalovalo.

Stejně jako u studentů ani klienti penzijního fondu prémii nemají ve smlouvě. Syn zemřelého klienta proto neuspěl ani u ombudsmana České spořitelny. „Považujeme chování penzijního fondu za korektní. Svědčí o tom i to, že se na nás obrátili jen jednotlivci,“ říká ombudsmanka Jitka Jakubcová.

Kolik si připlatí statisíce klientů?
Spořitelna je dražší.
Více ZDE.


Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Další z rubriky

KVÍZ: Ovládáte elektronické bankovnictví? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

Spravovat bankovní účet přes internet je dnes naprostou samozřejmostí. Někteří jsme však zažili doby, kdy se s každým...

Ostražitost Čechů při nakupování je velká. Víme, které obchody účtují správně

Ilustrační snímek

Možná jste to už zažili. Nakoupíte velký nákup, projdete očima účtenku a zjistíte, že namarkovaná cena u některé...

Pojištění aut se vylepšuje. Jaké speciality se dají sjednat

Ilustrační snímek

Povinnost platit povinné ručení je dána zákonem. Pojistné kryje škody, které způsobíte jiným. Ale jestliže chcete být...

Fundament kryptoměn krvácí, můžeme čekat změnu?

Fundament kryptoměn krvácí, můžeme čekat změnu?

Kurzy.cz Obchodování kryptoměn je brzdou mainstreamového přijetí blockchainové technologie. Shodli se na tom jednomyslně účastní...

Najdete na iDNES.cz