Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klienty KTP fond nezachrání

  0:01aktualizováno  0:01
Více než osmadvacet tisíc klientů makléřské firmy KTP Quantum, které hrozí krach, by se v případě bankrotu velmi pravděpodobně nemohlo domáhat odškodnění u Garančního fondu. KTP už několik měsíců trápí nedostatek financí. Komise pro cenné papíry kvůli tomu musela v únoru zablokovat účty obchodníka. Zatím však podle regulátora žádná z informací nenasvědčuje tomu, že by se ztratily cenné papíry, které představují majetek klientů KTP.

Garanční fond může však pokrývat jen případy, kdy dojde ke ztrátě nebo zpronevěře majetku klientů obchodníkem. Tedy k situaci, kdy obchodník nemůže svých klientům vydat akcie, které za jejich peníze nakoupil, případně vrátit peníze.

"Pokud mají klienti cenné papíry, do kterých obchodník zainvestoval na svém účtu, jde o jejich majetek. Nárok na náhradu nemají," říká ředitel odboru finančního trhu a bankovnictví na ministerstvu financí Jiří Špička. Náhradu mohou žádat klienti zkrachovalých obchodníků jen v případě, že jim obchodník něco dluží. Například když jim za svěřené peníze nakoupil cenné papíry, a nepředal jim je.

Pokud však obchodník pro klienty pořídí akcie, převede je do jejich majetku a ty následně výrazně ztratí na hodnotě, čímž zákazníci přijdou o část své investice - to je případ KTP Quantum -, pak jde o ztrátu z investování. Riziko z poklesu kurzu akcií a znehodnocení investice musí lidé nakupující akcie přes obchodníky nést sami.
Stejný názor jako Špička má i Komise pro cenné papíry.

"Garanční fond se vztahuje pouze na případy, kdy obchodník není schopen vydat zákaznický majetek. Účelem fondu není krýt riziko z investování, například z poklesu cen akcií," říká mluvčí komise Radka Procházková.

Makléřská společnost KTP Quantum byla a dosud je velmi štědrá k lidem, kteří pro ni shánějí zákazníky. Dealeři získávají velmi lukrativní odměny a pobírají provizi dokonce i v době, kdy počet klientů KTP Quantum klesá. Kolik si tedy mohl dealer KTP vydělat? Čtěte zde.

Situace v KTP je následující. Firmě KTP Quantum komise loni nařídila, aby zákaznický majetek oddělila od firemního. Nebylo to totiž v souladu se zákonem. Cenné papíry, které KTP koupilo za peníze klientů, nyní tedy leží na zákaznickém účtu. "Tyto akcie KTP Quantum eviduje ve vnitřní evidenci na jména jednotlivých klientů," doplňuje za KTP Quantum Jan Charvát.

Mělo by být tedy zjevné, jaké cenné papíry jednotlivým klientům patří. Většina klientů KTP tak žije v mylné představě, že pokud KTP nepřežije současnou krizi a jim se nevrátí všechny úspory, které mu svěřili, obrátí se na Garanční fond. KTP Quantum dokonce existenci Garančního fondu vyzdvihovalo.

V rámci svého propagačního materiálu, který hovoří o smluvních podmínkách, přímo distribuovalo i přetisk vybraných odstavců zákona o cenných papírech, které popisují existenci fondu a říkají, že poskytuje náhradu klientům, když obchodník zkrachuje.

Co se stalo v kauze KTP Quantum a kdo za to může? Jsou problémy bleskem z čistého nebe, nebo bylo možné předvídat problémy již dávno v minulosti?
ČTĚTE TÉMA: KTP QUANTUM: SPLNĚNÝ SEN NEBO PAST NA PENÍZE?

 

Autoři:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

U pojištění dětí neřešte prkotiny, zaměřte se na vážná rizika

Ilustrační snímek

Na internetových srovnávačích cen povinného ručení tráví mnozí každoročně spoustu času a zjišťují, kde se pojistit...

Podniká z domova, dostala výzvu, ať spočítá rádia a zaplatí poplatky

Ilustrační snímek

Pokud máte doma rádio, nejspíš platíte rozhlasový poplatek. Co ale v případě, že podnikáte? Jak je to s rozhlasovým...

Na co si dát pozor, když chcete nákup auta řešit operativním leasingem?

Ilustrační snímek

Pro spoustu lidí přestává být důležité auto vlastnit. Stačí jim si ho půjčit či na nějakou dobu pronajmout. Na co dbát,...

Fed bude zvyšovat sazby. Nastal čas shortovat dolar?

Fed bude zvyšovat sazby. Nastal čas shortovat dolar?

Kurzy.cz Americká centrální banka bude tento měsíc zvyšovat sazby. Jde o krok, který obecně bývá impulsem pro nákup „zasažené“ m...

Najdete na iDNES.cz