Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kolega mi nevoní. Co s tím?

  10:00aktualizováno  10:00
Vstupujete jako každý den do své kanceláře či dílny. Na prahu vás uvítá charakteristický odér - možná vůně ranní kávy nebo pach výrobků, se kterými pracujete. To k práci patří. Jsou však lidé, kteří denně bojují s nepříjemným tělesným pachem svého kolegy. Mnohdy neúspěšně.

Zdrojem nepříjemností živnostnice z městečka za Prahou je její zaměstnankyně. Kdykoliv dorazí do práce, celá prodejna je tak cítit potem, že se majitelka děsí, aby v tu chvíli nevstoupil zákazník. "Rozprašuji deodoranty, větrám, ale je mi jasné, že když odejdu, pach se šíří dál. Nechtěla jsem ji urazit, tak jsem jí darovala vlhčené ubrousky, s tím, že to člověka osvěží. Nepomohlo to," vysvětluje živnostnice. A protože její zaměstnankyně je jinak zručnou řemeslnicí, snáší její tělesný pach dál a strachuje se o zákazníky.

Posměšky a náznaky nezabírají

Podle psychologů je to typická ukázka špatného řešení. "Osobní pach kolegy neudusíte tím, že mu zničehonic darujete deodorant nebo žvýkačku," říká Pavel Mokrejš, majitel personálně-poradenské firmy G.O.T. Důvodem nemusí být pouze nedostatečná hygiena nebo pach z požitého alkoholu či nadměrného kouření. "Může jít o příznak nemoci. A navíc si většinou dotyčný vůbec neuvědomuje, že je pro své okolí zdrojem nepříjemných zážitků. Je třeba s ním promluvit."

DRBY: JAK SE BRÁNIT?
Lze se postavit pomluvám závistivců?

NENECHTE SE VYTOČIT
Jak v práci nepodlehnout vzteku?

JAK SE ROZKOUKAT
Poradíme vám, jak uspět v novém zaměstnání.

ODKLAD PRÁCE: ZLOČIN? 
Odsouvání práce nemusí být beztrestné!
Stejně tak nezabírá, když celá dílna bude na účet postiženého vymýšlet vtípky s nadějí, že mu to dojde. Pánové v jedné kanceláři vyvěsili na dveře takového kolegy lebku se zkříženými hnáty. Bez úspěchu. "Lidé se většinou bojí, aby spolupracovníka neurazili. To je však omyl. Ze zkušenosti vím, že člověk dokáže přijmout nepříjemnou pravdu, když se sdělí citlivě, ale přímo," dodává Mokrejš.

Pomoci může e-mail

Být upřímný radí i psycholog personální agentury Direct Ahead, Oleg Mazurov: "Je dobré dotyčnému poradit, že změna, kterou se sebou provede, přispěje k jeho oblibě a možná i k vysněnému postupu." Jednou z možností je podle něho zahrnout stránku osobní přitažlivosti do položek hodnocení. Toto hodnocení může být vzájemné, a tudíž kolegové mohou bez větších problémů vyjádřit svůj názor i před nadřízeným. Pro ty, kterým vadí forma osobní konfrontace, může být řešením jasně formulovaný dopis nebo e-mail. "Měla jsem z toho strach, ale kolega mi dokonce poděkoval. Vůbec netušil, že s jeho pachem máme všichni takový problém," říká žena, která pracovala v mužském kolektivu. Tím, že pracovník vydává nepříjemný odér, si může pokazit kariéru.

"Stalo se nám, že šikovného člověka nepřijali na místo, o které stál, i z důvodů, které vyplývaly z nepříjemného zápachu, jenž v době pohovorů nebyl ničím tlumený," říká Oleg Mazurov. S podobným zážitkem se setkal i Pavel Mokrejš: "Byl jsem klientem požádán, abych jednomu z jeho obchodních zástupců vysvětlil, že nevoní, a že pokud s tím něco neudělá, nemůže počítat s úspěchem. Udělal jsem to v rámci školení jednotlivých prodejců. Ukázalo se, že ten člověk neměl tušení, jak se používá deodorant. Byl rád, že jsme ho naučili, jak s tělesným pachem bojovat."

Používáte deodorant?

Ženy                  Muži
90,8 % denně    74,3 %
5,0 %   občas     16,4 %
1,3 %   výjmečně 3,3 %
2,9 %   nikdy        6,0 %

Pramen: anketa iDnes mezi 240 ženami a 452 muži

Co jsme psali a co si přečtete

Slušné chování na pracovišti

Myjte se, budete úspěšnější

Jak si přivydělat

Šikana a porušování zákoníku práce

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Nejlepší zaměstnavatelé: Snídáme společně a nechceme primadony

Ilustrační snímek

Známe výsledky soutěže Aon Best Employers. Titulem nejlepší zaměstnavatel roku se může pochlubit celkem sedm firem...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Najdete na iDNES.cz