Kolik budou stát prázdniny

  • 2
Šedesát dní volna čeká na školáky a studenty středních škol. Zorganizovat dítěti pestrý program není těžké, ale často je to dost drahé. Ale existují i levnější varianty.

Prázdninové výdaje – to je pro domácnosti s dětmi pořádná rána do rodinnému rozpočtu. I když zvolíte pro školáka finančně nenáročný způsob trávení letního volna na táboře a s babičkou na chatě, stejně musíte počítat nejméně s pěti tisíci korunami navíc.
 
Možností, jak naplnit dětem prázdniny, je moc. S plnou peněženkou rodičů za zády se mohou prohánět po Česku v džípech či na koni, naučit se nový sport pod vedením reprezentantů nebo se potápět u moře. Největší výběr mají rodiče dětí starších sedmi let. Jsou jim určeny tematické tábory, zaměřené například na výuku jízdy na koni, různé druhy sportů, s výtvarným či jazykovým programem.

Nebo „klasické“ pobyty, kde se učí tábořit, sportují, baví se hrami a chodí do přírody. Cena se většinou pohybuje zhruba mezi 3000 až 6000 korunami, podle délky pobytu, typu ubytování a programu tábora. K těm dražším patří třeba pobyty s výukou tenisu či intenzivní jazykové kurzy.

NENECHTE SI UJÍT
Leasing (c) profimedia.cz/corbis
Leasing, či úvěr?
Při rozhodování, který ze způsobů financování zvolit, hrají roli nejen náklady. Poznáte výhody a nevýhody leasingu v porovnání s úvěrem?
Cyklistika - časovka, ilustrační foto
Jak správně trénovat členy týmu?
Jsem z cyklistické rodiny, otec i bratr ve svých dorosteneckých letech reprezentovali naši zemi. Tento sport se u nás skloňuje ve všech pádech. Jak souvisí s řídícími schopnostmi manažerů?
Párek, párky, uzenina - (c)profimedia.cz/corbis
Masný výrobek bez masa
Když se výrobek nazývá masný, musí obsahovat nejméně padesát procent masa. Potud logika věci i zákona. Jenže maso není jen kus svalu, ale třeba i kůže. Co všechno tedy jíme?

Některé tábory poskytují slevy, nejčastěji ve výši 100 až 200 korun v případě, že k pobytu přihlásí rodiče více dětí, například sourozence nebo kamarády svých potomků.
 
Moře i dobrovolnické tábory

Více peněz než za tuzemské tábory zaplatí rodiče v případě, že pošlou své děti na tábor k moři. Například desetidenní zájezd do Chorvatska s ubytováním v apartmánech s plnou penzí přijde zhruba na osm tisíc korun. Pokud se bydlí ve stanech, cena se snižuje. Dražší kategorií jsou jazykové pobyty. Na týdenní pobyt dítěte v Británii s výukou angličtiny a ubytováním si musí rodiče připravit 10 000 korun a více. A k tomu připočítat kapesné a nejméně 2000 korun za dopravu.

Procvičit se v cizích jazycích levněji mohou mladí lidé od 15 let na dobrovolnických táborech, které organizuje například YMCA nebo Inex. Konají se v řadě zemí Evropy, nejčastěji v Německu a Francii, ale i v Asii či v zámoří. Zájemci pracují dva až tři týdny s lidmi z dalších zemí na společném projektu, který může mít třeba podobu péče o zeleň, přípravy kulturních festivalů či programů pro děti nebo stavební výpomoci při rekonstrukčních pracích na památkových objektech.

Platí se jen za zprostředkování pobytu (1800 korun u Inexu) a za dopravu, ubytování a stravování je zdarma. „Loni jsem byla ve Francii a letos pojedu do Německa. Pobyt mi hodně pomohl ve zdokonalení ve francouzštině a poznání kultury Francie,“ uvádí středoškolačka Bára Polachová.   

Chystáte se na dovolenou, ale máte omezené finanční prostředky? Poradíme vám, jak si užít do deseti či dvaceti tisíc! Čtěte ZDE.


 
Nabitý program se spaním doma

Jednou z variant, jež jsou levnější a zároveň vhodné pro děti, které se nechtějí úplně odpoutat od rodiny, jsou příměstské tábory. „Příměstské tábory, to je spíše záležitost velkých a větších měst,“ vysvětluje Jaroslav Síbrt z borovice.cz. Tábory mají obvykle dvě podoby – děti ráno přijdou do kulturního domu či na nějaké sportoviště a celý den se věnují na místě různým aktivitám. Cena za takto strávený den je symbolická – například v Domě dětí a mládeže v Praze 9 účtují 65 až 85 korun za den a v Praze na Jižním Městě stojí týden 300 korun.

Druhou možností je například týdenní program Rozmarné léto, pořádaný Kulturním centrem Novodvorská v Praze. Děti jezdí každý den ráno na výlety, navštěvují muzea, hrady, koupaliště, zoologické zahrady. Jeden den nocují mimo Prahu, v ostatní dnech se vždy večer vracejí domů. V ceně 1850 korun za týden je program se vstupy, doprava a oběd.

Na úhradu táborového pobytu přispějí také některé firmy z fondu kulturních a sociálních potřeb, sociálně slabým rodinám může pomoci jednorázovou dávkou i obecní úřad.

Jaké jsou konkrétní možnosti a ceny táborů či různých letních programů? Kdo je pořádá a za kolik? To se dozvíte v našem aktuálním tématu.

Jak tráví prázdniny vaše dítě? Zatěžuje jeho program váš rodinný rozpočet? Co byste poradili ostatním rodinám s dětmi? Napište nám, těšíme se na vaše příspěvky.