Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kolik dostanu, když se pojistím?

aktualizováno 
Mnohý člověk se jen ušklíbne: „Také by se mi líbilo pojištění denních dávek, ale když je to tak drahé...“ Opravdu – pojistné se mnohdy počítá na tisíce ročně. Zkuste si nejprve odhadnout, zda se vám smlouva tohoto typu vyplatí.

Zaměstnancům automaticky strhávají zálohu na nemocenské pojištění z výplaty. Nějaké dávky v pracovní neschopnosti tedy vždy dostanou, maximálně to však bude 12 020 korun za prvních 30 dní. Připojištění je pro zaměstnance drobný nadstandard, který má zajistit, aby člověk v nemoci finančně nestrádal a byl schopen dostát veškerým svým závazkům, například platit nájemné, splátky úvěrů či alimenty.

Stojí za to zvážit, jaká je pravděpodobnost, že člověk dlohuhodobě onemocní. Klient například zaplatí pojišťovně 2500 korun a sjedná si denní dávku 500 korun od 29. dne nemoci. Pokud onemocní na měsíc, vyplatí mu pojišťovna 500 korun, když bude v neschopnosti dva měsíce, dostane 15 500 korun. Pojišťovna mu „vrátí“ tolik, že by to stačilo na víc než 6 let placení pojistného. Vždy přitom platí, že čím déle trvá pracovní neschopnost, tím víc pomíjí nevýhoda prvního měsíce, kdy komerční pojišťovna nevyplácí klientovi nic. V případě, že neschopnost začala úrazem a hospitalizací v nemocnici, začnou některé pojišťovny platit od počátku a výhody pojistky jsou pak výraznější.

Podnikatel si může vybrat

Podnikatelé mohou postupovat jako zaměstnanci – platit si státní nemocenskou a připlácet si komerční pojištění. Nebo mohou státní systém nemocenského pojištění úplně ignorovat a pojistit se mohou jen komerčně. Jaké jsou výhody? Vydají za pojistné ročně jen o něco víc, ale také mnohem víc dostanou v případě nemoci.

Například živnostník, který platí nejnižší nemocenské pojištění 2496 korun ročně (208 korun měsíčně), dostane při dvouměsíční pracovní neschopnosti od státu 5143 korun. Pokud si však za 2750 korun sjedná pojištění denní dávky 500 korun od 29. dne pracovní neschopnosti, vyplatí mu za stejnou dobu pojišťovna 16 000 korun.

Jen drobnou úlevou přitom je skutečnost, že část komerčního pojistného, která odpovídá tomu, co by podnikatel platil státu, může odečíst jako výdaj k dosažení zisku – jsou to tedy peníze, které nebude danit.

Kontrola může přijít i z pojišťovny

Spousta klientů si myslí: „Doktor mi našel chorobu, rychle se pojistím, a až se budu léčit, pojišťovna mi bude vyplácet denní dávku.“ Dokonce mnohé napadne, že budou v pracovní neschopnosti o chvilku déle, než je bezpodmínečně nutné, a mezitím si zařídí spoustu potřebných věcí. Třeba si dodělají podnikatelské účetnictví nebo zrekonstruují koupelnu.

Proti takovému postupu se pojišťovny samozřejmě brání. Jsou opatrné při přijímání nových klientů i při každé pojistné události. „Peníze vyplácíme už v průběhu pracovní neschopnosti, vždy po kontrole u lékaře, kdy nám klient pošle potvrzení trvání neschopnosti,“ vysvětluje Renata Werliková z Generali.

Podnikatelé, kteří nejsou ve státním systému nemocenského pojištění, a nemají tudíž vystavenu klasickou neschopenku, zasílají potvrzení na formuláři pojišťovny. Navíc v průběhu léčby posílají pojišťovny za některými pacienty kontrolu. Například v případě těch, kteří onemocní hned tři měsíce po začátku smluvního vztahu. Nebo když se léčí s chřipkou už druhý měsíc.

Prasátko (c)  profimedia.cz/corbis

Zahýbe vám banka peněženkou? Jakých úprav se na nový rok dočkaly sazebníky? Více ZDE.

 

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

Zájem o hypotéky klesá, úrokové sazby stagnují

Ilustrační snímek

V červenci o hypoteční úvěry nebyl valný zájem. Oproti červnu bylo v sedmém měsíci letošního roku uzavřeno o 2 014...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Komentář: Zpřísnění hypoték postihne mladé rodiny a samožadatele

Jiří Kryl, hypoteční analytik společnosti Broker Trust

Česká národní banka na začátku června bankám doporučila, aby utáhly kohoutky ve schvalování hypoték. Jak to zamíchá...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

Kurzy.cz Česká národní banka na svém měnověpolitickém zasedání ve středu příští týden zvýší svoji základní úrokovou sazbu. Půjde...

Najdete na iDNES.cz