Kolik stojí rozvod?

Emoce, naschvály a silná slova by měla jít při rozvodu stranou. Pokud se totiž manželé dohodnou na takzvaném smluvním rozvodu, ušetří čas, nervy i peníze. Jedním ze základních předpokladů méně finančně bolestného rozvodu je smlouva o vypořádání vzájemných majetkových vztahů, která může ušetřit každému z manželů dost peněz.

Pokud se partneři nedohodnou a bude třeba vypořádávat například společné jmění manželů v hodnotě 1 000 000 korun, odměna advokáta se bude podle zjištění MF DNES pohybovat v rozmezí 5 000 až 40 000 korun. A další peníze vydají za soudní poplatky. Z majetku, který připadne každému z rozvádějících se manželů, musí zaplatit soudní poplatek ve výši čtyř procent.   Zatímco soudní poplatky jsou stanoveny pevně, odměny advokátů za stejný soudní spor se mohou hodně lišit.

O ceně se lze dohodnout předem

Jaké možnosti má člověk, který nemá na rozhazování a dostane se před soud? Podle tajemníka České advokátní komory může požádat o bezplatné zastupování, ale musí doložit svou špatnou finanční situaci. Většina lidí musí za pomoc advokáta zaplatit. Zdarma je většinou jen první, orientační konzultace, platí se až za převzetí a podrobné seznámení se s případem. Klient má právo předem vědět, kolik ho právní zastoupení přibližně bude stát. Když doloží všechno potřebné a domluví se s advokátem o způsobu odměny, měl by od něj získat poměrně přesný odhad o ceně.

Myslíte, že má význam předmanželská smlouva?

OPdpověděl nám Ivan Helcl - Ředitel marketingu a Public Relations společnosti Unisys

Myslím si, že záleží na individuálních majetkových okolnostech snoubenců před vstupem do manželství. Obecně by mělo platit, že společně nabytý majetek se má rozdělit rovným dílem. Nicméně majetek, vlastněný jednotlivými snoubenci ještě před svatbou by měl zůstat tomuto jednotlivci i po případném rozvodu. Pokud má předmanželská smlouva takovéto uspořádání, tak má význam. 

Nejčastěji používané smluvní ceny za hodinu advokátovy práce začínají na pěti stech korunách, mohou se však vyšplhat i na  desetinásobek. V mnoha případech je výhodnější se domluvit na paušální odměně za úplné vyřízení sporu. Tehdy zaplatí klient advokátovi za rozvod například pět tisíc korun bez ohledu na to, na kolik stání se protáhne. Vedle smluvní ceny lze s advokátem dojednat také mimosmluvní, takzvanou tarifní odměnu. Je stanovena vyhláškou, její výše záleží na hodnotě věci, o kterou ve sporu jde, a počtu úkonů, které advokát ve věci vykonal.

Jak vybírat advokáta?

Vybrat si může klient kteréhokoli z více než šesti tisíc advokátů zapsaných u České advokátní komory. Seznamy advokátů jsou k dispozici například na internetu, ve speciální publikaci vydané advokátní komorou a u všech soudů. Když není klient s prací svého právního zástupce spokojen, má možnost se obrátit se stížností na Českou advokátní komoru.

Co se rozhodně vyplatí:

1/ předem se informovat o sazbách, které advokát požaduje

2/ docházet na jednání soudu nebo se v případě nutnosti omluvit, za absenci u soudu může být stanovena pokuta až 50 000 korun

3/ zvážit, že hodinová sazba zahrnuje každou započatou hodinu, počítá se do ní čas strávený u soudu, ale také studium spisů,

4/ zvážit, zda není vhodnější domluvit paušální honorář za úplné vyřešení sporu,

5/ v případě mimosmluvní dohody počítat s příplatkem za režijní náklady

Soutěžní hry z vás, až na výjimky, milionáře neudělají. Zkuste se proto na čas řídit radami ze seriálu 50 rad, jak dobře hospodařit s penězi. Výsledek se jistě dostaví!
DALŠÍ DÍLY NALEZNETE ZDE.