Kolik stojí snowboarding?

Snowboarding - to není jen sport, ale i životní styl. Propadnout mu není těžké. Stát se však jeho vyznavačem se vším všudy, to může být finančně dost náročné: instruktor, boty, vázání, oblečení, a především snowboard, to všechno něco stojí. O malé částky se rozhodně nejedná.

Přesto existují způsoby, jak ušetřit. Bazary a půjčovny jsou tu pro ty, kteří na snowboardu stojí vůbec poprvé - těm se do začátků rozhodně vyplatí pořídit si vybavení z druhé ruky nebo si je na pár dnů vypůjčit. 
 
Půjčovna, nebo bazar?

Kdo snowboarding teprve poznává, nevyplatí se mu hned pořizovat nové vybavení. „Záleží především na tom, co od toho člověk očekává,“ upozorňuje Martin Večerka, odborník na snowboarding. „Pokud to nikdy nevyzkoušel a neví, jestli u snowboardu vydrží, pak je jistě lepší zapůjčit ho v půjčovně,“ dodává. Za prkno zaplatíte na den v průměru 150 korun, boty se vejdou do 80 korun.

Peněženku šetří zapůjčení celého kompletu - oproti vypůjčení každé věci zvlášť můžete ušetřit až kolem stovky. K poplatku je potřeba ještě připočítat vratnou zálohu, která roste s pořizovací cenou vybavení. Většinou se platí kolem 1500 korun. Pokud je sezona v plném proudu, je výhodnější si vybavení předem zamluvit.

Bazary jsou třeba pro ty, kteří jsou vášnivými lyžaři a jen občas si chtějí odskočit na snowboard. Nákup vybavení z druhé ruky navíc z dlouhodobého hlediska vyjde levněji než opakované půjčování. Rada zní: před uskutečněním koupě zajděte do několika bazarů, porovnejte ceny a kvalitu nabízeného zboží.

Sport Bazar v Praze prodává značkové vybavení; za starší snowboardy Burton a Salomon zaplatíte od 4000 do 8000 korun, boty Nordica, Rossignol či Atomic stojí dva až tři tisíce. Bazar v Radotíně nabízí prkna od 2000 korun, boty v rozmezí 600 až 2500 korun. Kdo hledá, najde i levnější zboží.
 
Využijte zimní výprodeje

Kdo zaplatí za platbu kartou? Jaké náklady jsou spojeny s karetními transakcemi a kdo je hradí? ZDE.

Ani při nákupu nových modelů však nemusíte tratit - stačí využít zimní výprodeje, kupovat přes internet nebo si pořídit zboží z loňské kolekce. Slevy jsou třeba 2000 korun, na starší modely i více než 5000 korun, značkové bundy nebo kalhoty bývají levnější až o polovinu.

Stanovit průměrnou cenu nového vybavení nelze - liší se podle značky. U dražších výrobků vítězí kvalita a delší trvanlivost. „U snowboardového vybavení se nevyplatí šetřit, ale není na škodu řídit se tímto pravidlem s mírou. Při nákupu by měl zájemce vycházet především z již dosažených jezdeckých schopností a také z míry, jakou se bude v budoucnu tomuto sportu věnovat,“ radí Martin Večerka. 
 
Kolik stojí nové vybavení

Nový snowboard stojí v průměru 8000 korun, pořídit se dá ale i za 5000, stejně tak za více než 20 000 korun. Měkké boty vyjdou přibližně na 2000 korun, vázání pořídíte už od 1300 korun - u kvalitního vybavení však počítejte s částkou od 8000 do 16 000 korun. Na veškeré vybavení v dobré kvalitě je potřeba kolem 15 000 korun.

Ušetřit se dá, pokud si koupíte komplet, který se skládá z prkna, vázání a bot a stojí třeba jen 5000 korun, zejména v období zimních slev. „Stejně jako bot je i značek a typů vázání na trhu mnoho, a tak není lehké vybrat to nejvhodnější,“ upozorňuje Večerka. „Nechte si proto poradit od odborníků ve specializovaných obchodech - snow&skateshopech. Dobře uděláte, když si zakoupíte vázání a boty stejné značky. Vyhnete se tak nepříjemným problémům se špatným funkčním sladěním,“ dodává.

Kolik stojí nové vybavení
vázání 1300 až 9000 Kč
snowboard 5000 až 25 000 Kč
boty od 2000 Kč

 
Do začátků s instruktorem

Instruktoři a vyznavači snowboardingu se shodují v jednom - začátečník se má učit pod odborným dohledem. „Instruktor ušetří čas, naučí správnou techniku, takže jedinec se pak bezhlavě neplácá po sjezdovce,“ říká Miroslav Vévoda ze Ski Snowboard School na Vysočině. Jeho slova potvrzuje i studentka Martina Ňorbová, která má začátky již zdárně za sebou: „Pokud člověk trénuje sám, naučí se chyby - a těch se pak už nezbaví.“

V nabídce snowboardingových škol je buď individuální, nebo skupinová výuka. „Je třeba, aby skupina byla vyrovnaná. Nesmí tam být jedinec, který už něco umí, a pak tři další, kteří na snowboardu stojí poprvé,“ radí Vévoda. Individuální péče je bezesporu do začátku to nejlepší, ale za příplatek - oproti klasické sazbě se zaplatí asi o 20 procent více. Hodina ve skupině vyjde v průměru na 400 korun.
 
Důležité je naučit se správně padat

To vůbec nejdůležitější není naučit se na snowboardu stát, ale zvládnout techniku padání. „Přestože se to může zdát směšné, je to opravdu velmi podstatné. Řada lidí má tendence nechávat při pádu ruce pod sebou - zejména ti, kteří jsou zdatní lyžaři a teď přecházejí na snowboard,“ popisuje Vévoda.

Pak následuje lekce sesouvání po svahu, brzdění. „Rozhoduje, jak moc už dotyčný umí jezdit na lyžích,“ říká Vévoda. „Pakliže je zdatný lyžař, má většinou problémy - u snowboardu je totiž potřeba zaujmout úplně jiný postoj. Navíc skutečnost, že se najednou nejezdí čelem dolů, ale bokem, je pro některé lyžaře nepochopitelná,“ dodává.

Poslední fází výcviku je zatáčení v obou směrech, navázání na oblouky a sjezd svahu. Kolik hodin výuky si má člověk koupit, aby zvládal začátky? „To samozřejmě záleží na předpokladech dané osoby. Ten, komu není sport úplně cizí, se však základům ježdění může naučit za jediný den,“ tvrdí Martin Večerka.
 
Snowboardové kempy - pro pokročilejší jezdce

Bezdotykové platby: revoluce platebních karet. Více ZDE.

Pro ty, kteří to myslí se snowboardingem vážně a chtějí se zlepšovat, aniž by dále využívali služeb klasických škol, jsou určeny speciální kempy. „Jsou vhodnější spíše pro pokročilejší jezdce, kteří už umějí alespoň trochu jezdit po sjezdovce. Kemp bývá týden dlouhý, zájemci jsou většinou pod dohledem nejlepších českých jezdců,“ říká Martin Večerka. „Přes den se jezdí ve skupinkách ve snowparku a učí se jeden trik za druhým na skocích, zábradlích nebo v rampě.“

Týdenní pobyt v zahraničí vyjde přibližně na 11 000 korun; v ceně je zahrnuta doprava, ubytování, polopenze, permanentka, zapůjčení vybavení a šest dní ježdění. Levnější variantou jsou Krkonoše: týden s polopenzí, šestidenní permanentkou a zajímavým programem stojí 7900 korun. Odkazy na organizátory lze najít na internetu.

Ani začátečníci však nemusí zoufat, i pro ně existuje řešení. V současnosti nabízejí výuku nejen lyžařské školy v zimních střediscích či profesionálové ve snowboardových kempech, ale i řada organizací ve vnitrozemí. Tak například CK Sport Brno si za základní kurz, který probíhá tři neděle po sobě, počítá 990 korun. Cena zahrnuje výcvik, vleky, video a dopravu. U Ski školy TJ Slavoj Plzeň vyjde osm lekcí na 2000 korun, 1. snowboardová škola v Přerově si za pět výcvikových dnů účtuje 1790 korun.
 
Kde naleznete praktické informace o snowboardingu
www.freeride.cz
www.lavina.cz
www.snowboard.czechweb.cz
www.coolsnowboarding.wz.cz
 
 

Kolik stojí vypůjčení na jeden den
  snowboard boty komplet
ABC Sport, Praha 130 Kč 70 Kč 200 Kč
Ski.pi.cz, Písek  150 Kč 100 Kč 200 Kč
SkiCentrum, Radotín  150 Kč 100 Kč 200 Kč
SPORTBAZAR, Semily  200 Kč 70 Kč 250 Kč
Lyže&půjčovna lyží, Žďár nad Sázavou   90 Kč 80 Kč 160 Kč

Poznámka: ceny jsou v korunách
Zdroj: internet
 
Kolik zaplatíte za skupinovou výuku
škola 1 den 2 dny 3 dny 4 dny
Ski School, Vrchlabí 550 Kč 900 Kč 1 200 Kč 1 450 Kč
Sun Ski School, Beskydy 450 Kč 790 Kč 1 090 Kč 1 250 Kč
Sky Ski, Krkonoše 380 Kč 760 Kč 1 060 Kč 1 320 Kč
Gorby School, Pustevny 350 Kč 700 Kč 1 000 Kč 1 200 Kč

Poznámka: ceny jsou v korunách
Zdroj: internet
 

9 rad pro nákup vybavení

1. Vybavení nakupujte ve specializovaných obchodech a vycházejte z toho, do jaké míry se snowboardingu budete v budoucnu věnovat.
2. Délka prkna by měla být přibližně o 10 až 15 centimetrů menší, než je výška postavy.
3. Bota ve vázání musí perfektně sedět, zvolte proto obuv a vázání od jednoho výrobce.
4. Ženy by měly volit mezi dámskými modely - jsou lépe přizpůsobeny anatomii ženské nohy.
5. Lépe obětovat peníze navíc a koupit si boty s vyjímatelnou vnitřní vložkou. Do obchodu si vezměte ponožky, abyste věděli, jak vám obuv padne.
6. Freeridové snowboardy jsou určeny pro sjíždění neupravených zasněžených plání.
7. Freestylová prkna slouží pro jízdu ve snowparcích či na U-rampě.
8. Měkká obuv se používá pro freestyle a jízdu volným terénem, výhodou je vysoká pohyblivost na snowboardu i při chůzi.
9. Tvrdá obuv je určena pro alpskou techniku a závodění, kde je potřeba větší ovladatelnost, tvrdé „přezkáče“ umožňují větší stabilitu.

 

Autor:
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...