Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sladkosti a výzdoba za tisíce. Kolik stojí svatba podle nových trendů

aktualizováno 
Plánujete svatbu? Svatební rozpočet často nabalováním drobností naroste o mnoho tisíc. Zmapovali jsme, na jakých částkách se účet průměrně zastaví.

Pokud snoubencům ve svatební den nestačí klasické ozdobené auto, je možné pronajmout si například limuzíny, veterány nebo třeba kočár. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

První, co si musí budoucí manželé ujasnit, je celková částka, kterou jsou schopni a ochotni do slavnostního dne investovat. V případě, že se oslava smrskne jen na obřad se svědky a na společný oběd, může se částka vejít i do 15 tisíc korun včetně prstenů. Ve chvíli, kdy si pár vymyslí oslavu v americkém duchu, případně má příbuzné na druhém konci republiky či v zahraničí, však není částka vysoko přesahující 100 tisíc až tak nereálná.

Nejvyššími položkami na svatební účtence jsou zpravidla hostina s večerním rautem, prstýnky a fotograf, případně kameraman. To jsou zároveň věci, na kterých by se nemělo šetřit. Fotografie a prstýnky manželům zůstanou a nepsaným pravidlem jsou dary, zejména finanční od hostů, proto se sluší jim nabídnout adekvátní pohoštění.

Co může svatbu prodražit

Svatební speciality: S přívlastkem „svatební“ dnes lze koupit téměř cokoli včetně věcí, o kterých jste dosud neslyšeli. Zároveň jsou to většinou ty nejvíce postradatelné věci – speciálním svatebním diářem a truhlou na přání počínaje přes svatební SPZ, plechovky, bublifuky, sklenice či dortovou sadu až po novinky jako svatební strom (na který svatebčané otiskují prsty) či fotokoutek s patřičnou zásobou rekvizit. Sehnat se dají například i speciální manžetové knoflíčky nebo samolepky na podrážky.
Orientační ceny: svatební diář 350 Kč, svatební SPZ 500 Kč, plechovky 200 Kč, truhla na přání 200 Kč, svatební strom hostů 350 Kč, svatební kapesníčky 60 Kč/10 balení, svatební bryndák 250 Kč, rekvizity do fotokoutku 100 Kč, bublifuky 10 Kč/kus, manžetové knoflíčky 200 Kč

Plánujete svatbu na vlasní pěst?

Poradí vám Náš svatební průvodce na Knihy.iDNES.cz.

Autorka knihy Náš svatební průvodce snoubencům nabízí návody a rady, jak v...

Svatební koordinátorka: Pokud se nechcete či nemáte čas věnovat přípravě, můžete si najmout svatební koordinátorku. Oznámíte jí své představy a požadavky, o zbytek by se měla postarat a zařídit dodavatele. Připraví pro vás takzvaně svatbu na klíč. V tom případě však počítejte s vyšší částkou, méně než 10 tisíc korun nečekejte. Druhou možností je využít koordinátorku jen na svatební den, zde cena začíná na 2 000 korunách. Jde v Česku o poměrně novou službu, vyplatí se však spíše u větších svateb. U běžné svatby stačí rozdělit úkoly mezi svědky a rodinu.

Doprava: Pokud snoubencům ve svatební den nestačí klasické ozdobené auto, je možné pronajmout si například limuzíny, veterány nebo třeba kočár.
Orientační ceny: kočár od 3 000 Kč za hodinu, veterán od 1 500 Kč za hodinu, limuzína od 750 Kč za hodinu

Dárky pro svatebčany: Stále více novomanželů věnuje hostům svatby kromě výslužky i dárek. Nejčastěji to bývají minivína s vlastní etiketou, mandličky „pro štěstí“, čokoládky, tužky nebo třeba zrcátka. Může jít o drobnost, ale při počtu hostů může částka dosahovat několika tisíců.
Orientační ceny: minivíno 50 Kč, mandličky 400 Kč za kilo (plus 5 Kč za pytlíček), tužka 15 Kč

Výzdoba: Trendem je bohatá výzdoba sálu na hostinu a následnou party. Částky se tu opět mohou vyšplhat k tisícům korun, na výzdobu se proto specializuje mnoho e-shopů. Obchody nabízejí stále více zboží ze zahraničí, oblíbené jsou například cedulky s ukazateli, nápisy „Love“, iniciály na stůl k dortu, balonky, girlandy, závěsné papírové koule.
Orientační ceny: potah na židle 30 Kč (zapůjčení), organza 85 Kč/9 m, hélium na 30 balonků 1 200 Kč, klec na vzkazy 170 Kč, dřevěné nápisy „svatba“ či „love“ 250 Kč, dekorační závěrné koule 50 Kč/kus

Candy bar neboli „sladký koutek“: Na svatbách stále oblíbenější novinka vychází z představy, že ke svatbě patří sladké nejen v podobě dortu. Vznikají proto zvláštní zákoutí s bohatou výzdobou a nabídkou sladkostí. Nesmí chybět dortové podnosy a skleněné dózy naplněné bonbony. Tradičně zde svatebčané najdou dortové bábovičky cupcakes, dortová lízátka a makronky.
Orientační ceny: cupcake 40 – 100 Kč/kus, makronky 20 Kč/kus

Kolik svatba reálně stojí?

Svatební šaty a boty: Vyplatí se poohlédnout se po výprodejích v salonech, případně projít bazarové inzeráty. Zakoupení v těchto případech mnohdy stojí méně než půjčení. V případě svatebních bot se zkuste nejdříve podívat do běžných obchodů s obuví.
Průměrná cena zapůjčení šatů: jednoduché šaty 3 500 Kč, princeznovské šaty se širokou sukní 8 – 13 000 Kč
Průměrná cena za ušití šatů: 10 000 Kč
Průměrná cena za boty: 1 500 – 2 000 Kč

Oblek pro ženicha: Cena se odvíjí od toho, zda ženich oblek „unosí“ i po svatbě, zda si vystačí s konfekcí, nebo chce mít oblek na míru. Pokud ženich oblek již má, není nutné kupovat nový jen kvůli svatbě.
Průměrná cena za půjčení: 2 000 Kč
Průměrná cena zakoupení: 5 000 Kč
Průměrná cena za svatební košili: 1 200 – 1 500 Kč

Snubní prsteny: Ceny se liší podle použitého zlata, oblíbené jsou i prsteny z chirurgické oceli, palladia nebo platiny.
Průměrná cena za pár: chirurgická ocel 3 000 Kč, žluté zlato 10 000 Kč, palladium 8 000 Kč

Svatební hostina: Hostina je nejnákladnější část svatby. Ušetřit můžete, pokud máte možnost pronajmout si prostor, ve kterém vám dovolí vlastní občerstvení, včetně nápojů. Případně můžete zvolit svatbu odpoledne a hostům nabídnout občerstvení jen formou rautu. Standardem je hostům platit pivo, víno a nealkoholické nápoje, tvrdý alkohol si kupují sami.
Průměrná cena za oběd (včetně přípitku a nápojů): 400 Kč za hosta
Průměrná cena za raut (včetně nápojů): 800 – 1 000 Kč

Místo a datum obřadu: Pokud uzavíráte sňatek v místě trvalého bydliště jednoho ze snoubenců a vystačíte si s vypsanými oddávacími dny, neplatíte žádný poplatek. V opačném případě si připravte 1 000 korun, případně další částku za pronájem prostor. Počítejte přitom s tím, že se může vyšplhat klidně i na 20 tisíc korun.
Příklady oblíbených míst: Karlštejn: 10 000 Kč (20 000 Kč v případě venkovní svatby), Trojský zámek v Praze 20 000 Kč, zámek Lednice: 5 000 – 30 000 Kč (rytířský sál mimo stanovenou oddávací hodinu)

Fotograf: Pokud máte profesionálního fotografa v rodině nebo mezi známými, zkuste ho oslovit. Může vám nafocení věnovat jako svatební dar, případně nabídnout výraznou slevu. Musíte ale počítat s tím, že si svatbu příliš neužije.
Orientační cena: 8 000 – 12 000 Kč za celý den (od ranních příprav po první tanec), 5 000 Kč za půlden

Kameraman: Pokud se na sebe neradi koukáte na videu, není důvod kameramana objednávat. V opačném případě platí to samé jako u fotografa. Vybírejte hlavně na doporučení, abyste měli jistotu, že video zvládne nejen natočit, ale i kvalitně zpracovat.
Orientační cena: 4 000 Kč (obřad včetně střihu, titulků, podkresové hudby), 6 000 – 7 000 Kč půlden

Hudba: Pokud to obřadní místo umožňuje, můžete si pozvat kapelu, v kostele pak varhaníka. Během odpoledne a večera můžete využít kapelu nebo DJ. Zde se dá ušetřit sestavením vlastního mixu skladeb, které jen někdo spustí na počítači.
Průměrná cena během obřadu: smyčcové trio 3 000 Kč, smyčcové kvarteto 5 000 – 8 000 Kč (podle místa), varhaník 1 000 Kč (většinou dobrovolná částka, stejně jako za obřad v kostele)
Průměrná cena za hudbu na večírek: kapela 10 000 –  15 000 Kč, DJ 4 – 8 000 Kč

Květiny a květinová výzdoba: Nejdůležitější je samozřejmě kytice pro nevěstu, u zbytku záleží na tom, kolik jsou snoubenci ochotní za květiny utratit. Není problém dostat se například na 15 000 korun podle náročnosti vazby a dominantní květiny. Cenu může výrazně zvýšit volba mimosezonních květin.
Průměrné ceny: klasický balíček (svatební kytice, korsáž pro ženicha, kytice pro maminky a pro svědkyni) 2 500 – 3 000 Kč, s dekorací na auto a stoly a „házecí kyticí“ se může částka dostat na 6 000 - 8000 Kč, s výzdobou kostela i na 10 000 Kč

Svatební dort a koláčky: Velikost dortu vybírejte s rozmyslem, aby ho svatebčané nemuseli ještě týden dojídat. Příprava a zdobení svatebního dortu jsou mnohem náročnější než v případě klasických dortů, od toho se také odvíjí cena. Dort si můžete objednat i u nadšených amatérek, jejichž výtvory jsou mnohdy zajímavější nejen finančně, ale i provedením. Totéž platí u svatebních koláčků.
Průměrná cena: dort pro 50 lidí 3 000 – 4 000 Kč
Průměrná cena za koláčky na výslužku: 300 – 350 Kč za kilogram (na osobu zhruba 150 gramů)

Svatební oznámení a jmenovky ke stolům: Na výběr jsou stovky hotových návrhů, ušetřit můžete vytvořením vlastního oznámení, případně rozesláním jeho e-mailové verze.
Průměrná cena oznámení: 20 Kč
Průměrná cena jmenovky: 8 Kč

„Úprava“ nevěsty: U kadeřníka i vizážistky počítejte i se zkouškou, které většinou stojí poloviční částku. Nevěsta může ušetřit tím, že se nalíčí sama, profesionální make-up by však měl bez újmy vydržet až do pozdních večerních hodin. Samozřejmostí je, že kadeřnice a vizážistka dojedou domů k nevěstě.
Průměrná cena za svatební účes: 1 500 Kč
Průměrná cena za svatební líčení: 800 Kč

Autor:


Hypotéční kalkulačka

let %
Vypočítat
Měsíční splátka Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Peníze od státu: Na co máte nárok a kolik dostanete, když dítě onemocní

Začala škola a už máte děti nemocné? Poradíme, co vám musí zaměstnavatel umožnit a na jakou finanční kompenzaci máte při pracovní absenci kvůli ošetřování...  celý článek

Ilustrační snímek
Kdo vydělá a kdo prodělá na růstu minimální mzdy

Minimální mzda se v Česku od ledna 2018 zvýší z 11 tisíc na 12 200 korun. Nejnižší výdělek tak podle vyjádření Bohuslava Sobotky překročí v příštím roce 40,5...  celý článek

Zaplacením faktury podnikatel uzavírá roční smlouvu. Ilustrační snímek
Vymysleli fintu, jak pro nepozornost inkasovat beztrestně tisíce

Obchodní nabídky nejrůznějšího druhu nacházíme ve firemní poště často. Ale pozor, existují firmy, jejichž obchodní nabídka vypadá jako faktura. A i když ji...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Výsledky voleb a preferenční hlasy. Koho voliči dostali do sněmovny?
Výsledky voleb a preferenční hlasy. Koho voliči dostali do sněmovny?

Hvězdou letošních voleb je teprve jednadvacetiletý Dominik Feri, který se z posledního místa na pražské kandidátce TOP ... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.