Kolik to bude stát? Ptejte se právníka předem

  • 3
Před lety nezaplacená pokuta za jízdu načerno, výpověď z bytu, spor o peníze, rozvod a řada dalších důvodů vás mohou přivést do advokátní kanceláře. Za právní rady a případné zastupování u soudu budete až na výjimky muset zaplatit. Jak velká vydání to budou, záleží na povaze a délce sporu.

Pokud se spokojíte s jednoduchou právní konzultací a na jejím základě se s protistranou dohodnete na mimosoudním řešení sporu, nemusí vás právní pomoc stát víc než tisíc korun. „Často stačí, aby právník jménem klienta napsal protistraně dopis, v němž navrhne řešení sporu dohodou a zároveň poukáže na možnost předání sporu soudu, pokud druhá strana na dohodu nepřistoupí. Protistrana se zalekne a ráda se dohodne,“ říká advokátka Zdena Beranová.

 

Soud se prodraží

 

Jestliže se však rozhodnete řešit své záležitosti u soudu, počítejte s tím, že ještě před vynesením rozsudku budete hradit některé - a v případě vyšších částek nezanedbatelné - poplatky spojené se soudním řízením. Je to především procentní nebo paušální soudní poplatek, který musí žalující uhradit už před začátkem řízení, a odměna právníkovi za zastupování u soudu. Prosoudil kalhoty - říká se.

 

Může to platit i o vás, když budete například s pomocí advokáta vymáhat částku 4000 korun. Jestliže prohrajete, vymáhané peníze nedostanete, navíc budete muset zaplatit v souladu s vyhláškou nejméně 4500 korun advokátovi protistrany a vyrovnat se se svým právním zástupcem. „Nedávno jsem zastupovala klienta v žalobě o 1750 korun a náklady řízení skutečně vyšplhaly na 3800 korun,“ potvrzuje poděbradská advokátka Eva Kociánová. Obvykle náklady řízení platí ten, kdo prohraje, ale soud může rozhodnout i jinak.

 

Se svým advokátem je možné se domluvit na smluvní ceně za hodinu práce, paušální odměně za vyřízení celého sporu nebo na takzvané tarifní odměně. Ta se stanoví podle hodnoty věci, o kterou ve sporu jde, a za každý úkon, který ve věci právní zástupce udělá. Paušální odměna je pro klienta výhodná, pokud lze očekávat zdlouhavý spor nebo jde o dražší věc. Smluvní ceny za hodinu advokátovy práce začínají na třech stech korunách, ale advokátská esa si často účtují i desetinásobek. Horní hranice odměny za hodinu advokátova času přitom není ničím omezena.

Služby advokáta se dají pojistit

Proti výdajům za soudní poplatky se lze pojistit. V případě hrozícího či už započatého soudního sporu se pojištěný nemusí starat o soudní náklady či výdaje za právní zástupce nebo soudní znalce. Například pojišťovna D.A.S. se zabývá pojištěním právní ochrany rodiny. Ta se obvykle vztahuje na dva partnery a všechny jejich svobodné, nevýdělečně činné děti mladší 26 let, pokud spolu žijí ve společné domácnosti. „Roční pojistné pro takový případ stojí 1200 korun, a to bez ohledu na počet dětí,“ říká Květoslava Voglová z pojišťovny D.A.S. Nejvyšší částka, kterou pojišťovna zaplatí, je tři sta tisíc korun. 

 

Známému právníkovi zaplatíte víc

 

Renomovaní právníci budou požadovat vyšší odměnu než jejich méně známí kolegové. U složitých sporů se podle doporučení jednoho pražského advokáta, který si nepřál být jmenován, vyplatí sáhnout po známém, dobrém a třeba i drahém právníkovi, protože je větší šance, že soud vyhraje. „Pokud je spor jasný, na jméně právníka tolik nezáleží,“ dodává advokát. Důležité je vybrat advokáta, který se zaměřuje na určitý typ daného práva, což může být například rodinné, trestní, obchodní či občanské právo.

 

Klient se předem dozví přibližnou částkou, kterou si právník za své služby řekne. „Při převzetí zastoupení je advokát povinen poučit klienta o výši odměny za právní službu,“ vysvětluje tajemník České advokátní komory Jiří Klouza.

 

Hledá se advokát

 

Někomu může připadat komplikovaný už vlastní výběr vhodného právníka. „Protože advokát v zásadě nesmí svoji firmu inzerovat, nemá to člověk, který potřebuje sehnat dobrou a cenově dostupnou právní pomoc v místě svého bydliště, jednoduché,“ říká známý právník Ivo Jahelka. Jednou z možností jsou internetové stránky České advokátní komory, kde je kompletní seznam všech zhruba 6500 advokátů včetně oboru, na který se specializují.

 

Bezplatné zastupování

 

Co  však dělat, když chcete například vymáhat pohledávku, ale nemáte peníze na zaplacení ani soudních poplatků, natož na zaplacení advokáta? V takovém případě je možné požádat soud o prominutí poplatků. Musíte však doložit své majetkové a sociální poměry - například výplatní páskou na úrovni minimální mzdy, doklady o pobírání sociálních dávek nebo evidenci na úřadu práce. Jestliže je žádost o prominutí poplatků řádně odůvodněna, soudy většinou vyhoví.

 

„Kromě toho má každý advokát možnost, aby poskytl žadateli bezplatné zastoupení nebo právní službu za sníženou odměnu,“ vysvětluje Jiří Klouza.

 

Jaká je vaše zkušenost s výdaji na soud? Myslíte si, že se vyplatí hájit se sám? Máte s tím nějaké zkušenosti, o které byste se s námi mohli podělit?