"Centrální banka sama čeká na střednědobé efekty intervencí. Věří, že slabší kurz pomůže exportérům a ti pak začnou více investovat, nabírat nové pracovníky a přidávat jim na mzdách," říká Jan Bureš

"Centrální banka sama čeká na střednědobé efekty intervencí. Věří, že slabší kurz pomůže exportérům a ti pak začnou více investovat, nabírat nové pracovníky a přidávat jim na mzdách," říká Jan Bureš | foto: archiv ČSOB

Komentář: Efekty intervencí ČNB aneb kdy začnou Češi více utrácet?

  • 159
Čeští spotřebitelé šetří a česká spotřeba zaznamenala historicky nejvýraznější propad. Ve svém komentáři se nad tím zamýšlí Jan Bureš, hlavní ekonom Ery. Slabší koruna, která zdražuje zboží z dovozu, může podle něj vydržet déle než do počátku roku 2015.

Český spotřebitel v uplynulých dvou letech výrazně šlápl na brzdu. Nárůst nezaměstnanosti a dva roky poklesu reálné mzdy v řadě se odrazily v historicky nejvýraznějším propadu české spotřeby. Hlavním viníkem špatné nálady na českém pracovním trhu byl prudký propad domácích investic, a to v soukromém i veřejném sektoru.

Napjatější hospodaření řady domácností se projevilo v nárůstu podílu základních výdajů na celkových útratách. Výdaje na bydlení a potraviny vzrostly v posledních letech nad 42 procent a dohromady s výdaji na dopravu tvoří přes 52 procent veškerých výdajů domácností. Ve vyspělých západoevropských ekonomikách zpravidla domácnosti dávají za bydlení a potraviny o poznání méně – v Německu je to přibližně 35 procent veškerých výdajů.

"Nárůst nezaměstnanosti a dva roky poklesu reálné mzdy v řadě se odrazily v...
"Hlavním viníkem špatné nálady na českém pracovním trhu byl prudký propad...
"Napjatější hospodaření řady domácností se projevilo v nárůstu podílu...

Pokles reálných mezd v kombinaci s úsporami na zbytnějším zboží a službách, mimo bydlení a potraviny, výrazně omezil domácí inflační tlaky. To se nelíbí ČNB, která je chce prostřednictvím intervencí spuštěných na konci minulého roku vrátit zpátky do hry.

Zatím vidím efekty intervencí pouze v krátkodobém nárůstu spekulativní spotřeby. Na konci roku 2013 (oproti roku 2012) výrazně vzrostly nákupy zahraničních dovolených (o více než 50 procent) nebo telefonů (o více než 30 procent). S vysokou pravděpodobností se ale jedná o spekulativní nákupy spotřebitelů obávajících se nárůstu cen. Tento efekt by měl ale v dalším průběhu roku vyšumět.

"Napjatější hospodaření řady domácností se projevilo v nárůstu podílu...
"Výdaje na bydlení a potraviny vzrostly v posledních letech nad 42 procent a...
"Na konci roku 2013 (oproti roku 2012) výrazně vzrostly nákupy zahraničních...

Centrální banka sama čeká na střednědobé efekty intervencí. Věří, že slabší kurz pomůže exportérům, a ti pak začnou více investovat, nabírat nové pracovníky a přidávat jim na mzdách. Svižnější mzdy a vyšší útraty domácností by měly vrátit do hry přirozené domácí inflační tlaky. Tento efekt ale pravděpodobně nebude tak silný a může se dostavit později, než očekává centrální banka.

Ani dobrý výkon exportu a rychlejší investice se nemusí jednoduše promítnout v trvale vyšších útratách domácností. V posledních letech viditelně narostl podíl částečných pracovních úvazků a úvazků na dobu určitou a zaměstnavatele nic nebude tlačit do rychlého nabírání a zvyšování mezd.

"Pozitivní efekty intervencí se podle mého názoru dostaví v menší míře a...

Pozitivní efekty intervencí se podle mého názoru dostaví v menší míře a později. Zatím vidíme jen krátkodobé uspíšení spotřeby a investic, které vyprchá. Investice porostou pomaleji a firmy budou vzhledem k vysokému podílu krátkodobých úvazků opatrnější v nabírání zaměstnanců. Pomalejší bude i růst mezd a spotřeby a výstup z intervenčního režimu tak pravděpodobně přijde později, podle mého odhadu až v druhé polovině roku 2015.