Komerční banka čelí fámě

  • 29
Komerční banka je letos po eBance a ČSOB dalším ústavem, který se stal obětí fám zpochybňujících jeho stabilitu. S loňským ziskem téměř devět miliard nejziskovější banka v zemi, které minulý týden renomovaná agentura Moody's zvýšila hodnocení finanční síly, čelila útoku na dvou frontách.

"V polovině dubna jistý pan Kulenda předložil soudu žádost o konkurz na Komerční banku s tím, že má pohledávku 29 miliard korun. Naprosto neuvěřitelné je, že je to už jeho čtvrtý pokus. První návrh sám stáhl a další dva mu soudy zamítly. Od roku 2001 o něm nebylo slyšet, až najednou se opět vynořil," uvedl generální ředitel banky Alexis Juan.

Banka podala na Kulendu trestní oznámení a v úterý Městský soud v Praze jeho žádost zamítl s tím, že svou pohledávku vůči bance neprokázal. Kulendova akce však stihla zažehnout jiskru pochybností a v minulých týdnech ji doplnily fámy jiného ražení. Nejprve že má banka problémy s likviditou, pak že má potíže mateřská Société Générale. Třetí zpráva tvrdila, že se chystá prodej banky ruským finančním skupinám.

"Chci naprosto vážně vzkázat klientům i zaměstnancům, kteří také mohou být znepokojeni, že jsou to naprosto nepodložené a falešné fámy, jejichž cílem je škodit bance i Société Générale," uvedl Juan.

S žádostí o vysvětlení situace se po intervenci Société Générale minulý týden obrátil na Českou národní banku její protějšek z Francie Banque de France. "Pochybnosti o finanční situaci bank, Komerční banky a jejích zahraničních akcionářů, jsou neopodstatněné," reagovala mluvčí ČNB Alice Frišaufová.

Jako u jiných bank se fámy šíří v podobě "zaručených informací" ústním podáním, po internetu a SMS zprávami na mobily. Někteří klienti podlehli a vybrali své peníze. "Podobné fámy vyvolávají pochybnosti všude ve světě, ale v Česku, které v minulosti prošlo bankovní krizí, je dopad nebezpečnější. Někteří klienti už podnikli opatření, a my chceme, aby to ustalo," řekl Juan.

Jakkoli se mohl od počátku zdát požadavek spolumajitele truhlářské dílny Kulendy neuvěřitelný, musela banka věc nahlásit na burzu, vysvětlovat ji klientům i partnerům. Navíc jako firma čelící návrhu na konkurz se nemohla účastnit soutěží o veřejné zakázky. "Skutečně nám to vadilo v obchodním jednání," dodal Juan.

Ohniska nervozity klientů jsou soustředěná na oblast Prahy a Ústí nad Labem. "Jinde se to prakticky nevyskytuje," tvrdí šéf banky Alexis Juan. Komerční banka instruovala své pracovníky, aby situaci banky vysvětlovali a uváděli fámy na pravou míru.

Pochybnosti kolem Komerční banky se snaží rozptýlit i francouzský majitel Société Générale. "Komerční banka pro nás představuje dlouhodobou oporu ve střední Evropě," uvedl předseda dozorčí rady banky a generální ředitel drobného bankovnictví Société Générale Didier Alix.

Francouzi získali Komerční banku v roce 2001 a za 60 procent jejích akcií zaplatili 40 miliard korun. Od převzetí vzrostl podle Juana počet klientů zhruba o šedesát tisíc, na 1,26 milionu. Verdikt Městského soudu v Praze znamená pro banku určitou úlevu.

"Ale pan Kulenda se může odvolávat," dodává Juan. V minulosti tak již učinil a jeho žádosti doputovaly až k Nejvyššímu soudu, který je zamítl. Vyjádření pana Kulendy se včera nepodařilo získat. Z jeho dřívějších vyjádření vyplývá, o co svůj požadavek vůči Komerční bance opírá.

V první polovině devadesátých let měl u Komerční banky úvěr, který zastavil pozemkem a budovou truhlářství KUM, kde je spolumajitelem. Když prý úvěr splatil, neuvolnila mu banka včas zástavy a on pak nezískal úvěr v jiné bance, který chtěl použít na rozšíření výroby. Požadovaná částka má představovat jeho ušlé tržby a zisky.

Podle mluvčí Komerční banky Marie Petrovové však prý naopak Kulenda dluží bance peníze a ta je po něm vymáhá soudní cestou. Podle dostupných informací se má jednat o několik milionů korun.

Fámám o finančních potížích obdobného rozsahu i obsahu čelila v březnu ČSOB. SMS zprávy na mobily hlásily "vyberte si peníze, banka zavře", "bude zatčen šéf ČSOB" nebo "banka dnes v 18.00 hodin skončí v nucené správě". Generální ředitel ČSOB Pavel Kavánek to tehdy dokonce označil za "nový fenomén internetového terorismu", který má bohužel v české esemeskové kultuře svou odezvu.