Komerční banka zdražila výběry

  0:01aktualizováno  0:01
Komerční banka se připojila ke svým největším konkurentům a od začátku února zdražila poplatky pro své klienty, kterých má více než milion. Stejně jako Česká spořitelna a ČSOB se zaměřila především na osobní návštěvy na přepážkách.

Výběry hotovosti do deseti tisíc korun zdražila z 30 na 45 korun. Komerční banka klientům zvýšila poplatek ze čtyř na pět korun za to, když jim přijdou peníze na účet.

Největší české banky zdražují poplatky pravidelně již několik let a v porovnání s praxí v zahraničí inkasují od drobných klientů za srovnatelný balík běžných služeb podstatně více.

V západních bankách jsou zcela běžně zdarma výběry z bankomatů a bez poplatků jsou i různé základní služby spojené s vedením účtu. "Trend je upouštět od různých poplatků," řekl Marek Hovorka Boston Consulting Group.

Zdražení poplatků odůvodňuje Komerční banka tím, že rozsáhlou změnu sazebníků dělala naposledy před dvěma lety, u některých položek dokonce před čtyřmi lety. Současně se prý snaží přimět klienty k užívání přímých forem obsluhy účtů přes telefon či internet, které jsou levnější.

"Zvýšení vybraných poplatků se uživatelů přímého bankovnictví a bezhotovostního platebního styku nijak výrazně nedotkne. Poplatky za vybrané služby se zvýší v průměru o jednu korunu," řekla Markéta Dvořáčková z Komerční banky.

Většina z několika milionů klientů největších tuzemských bank však telefon či internet příliš nevyužívá, a proto na ně má zdražení běžných služeb větší dopad. Pro banky tak vyšší poplatky znamenají snazší a bezpečnější výnosy než při poskytování úvěrů.

K podstatnému zdražení sáhla banka u klientů, kteří čerpají hypoteční úvěr. Dosud platili za vedení hypotečního úvěrového účtu 80 korun měsíčně a od února se poplatek zvyšuje na 100 korun.

"I přes zvýšení poplatku zaplatí klient kvůli klesajícím úrokovým sazbám měsíčně asi o osm set korun méně než před rokem. To v případě hypotéky na jeden milion korun se splatností patnáct let," dodala Dvořáčková.

Komerční banka ponechala beze změny poplatky za výběry z bankomatů. První dva výběry z vlastního bankomatu jsou zdarma, za ostatní zaplatí klient pět korun. Za návštěvu bankomatů některé z konkurenčních bank zaplatí klient 25 korun.

Největší české banky se vzájemně sledují. Jakmile například spořitelna, největší banka pro drobné klienty, zdraží některé poplatky, hlavní konkurenti ji brzy následují. Z interního dokumentu ČSOB vyplývá, že motivem pro únorové zdražení na přepážkách byla i pouhá snaha kopírovat spořitelnu.

Autoři:

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Lidé bez práce volí raději brigádu, nově je v kurzu mikrozaměstnávání

Největší zájem je o administrativní výpomoc nebo kvalifikovanou brigádu v...

Pracovní trh aktuálně nabízí téměř 320 tisíc volných pozic, přesto je v České republice stále přes 200 tisíc lidí bez...

Nepřetěžujte zaměstnance, ať o ně nepřijdete, radí expertka

Ilustrační snímek

Podzim patří k nejnáročnějším obdobím v roce, obzvlášť pokud jde o nápor na psychiku. Navíc zaměstnavatelé v...

Další z rubriky

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Refinancování hypotéky: přísnějších pravidel se bát nemusíte

Ilustrační snímek

Vaše hypotéka běží. Fixaci máte třeba až za rok. Přemýšlet o případné změně můžete ale již teď. Domluvit se s jinou...

Stavební spoření versus hypotéka. Porovnali jsme výhody a nevýhody

Ilustrační snímek

Váháte mezi hypotékou a úvěrem ze stavebního spoření? Když je postavíte proti sobě, čeká vás tak trochu remízový zápas....

Zpověď zklamaného bitcoinového nadšence a pokrytectví jeho kolegů

Zpověď zklamaného bitcoinového nadšence a pokrytectví jeho kolegů

Kurzy.cz Michael J. Casey je členem vedení serveru CoinDesk a je členem výzkumného týmu zabývajícího se blockchainem na Digital ...

Najdete na iDNES.cz