Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kominíci zdražují, čištění a kontrola stojí i dva tisíce

aktualizováno 
Kominíci využili zvýšeného zájmu a zvedají ceny za kontroly komínů. Přibývají i kominíci bez praxe. Než si pozvete odborníka do domu, prověřte si ho.
Solidní kominík sám nenabízí po domech služby a nejezdí příliš daleko. Ilustrační snímek.

Solidní kominík sám nenabízí po domech služby a nejezdí příliš daleko. Ilustrační snímek. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Ukazuje se, že kominíci dobře znají zákony trhu. Když roste zájem, je na místě zvýšit ceny. A to právě teď dělají. Komíny musí prohlížet důkladněji než dřív, přibylo jim papírování a přebírají odpovědnost, proto je logické účtovat víc. Zdražují však více, než původně oznamovali.

Ještě na podzim se většina kominíků shodovala, že za kontrolu si naúčtují 300 korun, často i včetně čištění. Na konci ledna se už částky za stejnou práci šplhaly i přes tisíc korun. Teď ceny nejčastěji začínají na 400 korunách a mohou dosáhnout až dvou tisíc korun.

To, kolik si kominíci účtují, se většinou neliší podle regionů. Všude lze narazit na levnou i dražší firmu. Nižší ceny si obvykle účtují řemeslníci, kteří pracují samostatně a služby z velké části nabízejí domácnostem. Dražší jsou velké firmy závislé hlavně na dlouhodobých smlouvách s podnikateli, úřady a bytovými družstvy. Ty chodí do rodinných domů méně a dlouho se na ně čeká.

Podvodníci jsou v jižních Čechách nebo v Praze

Ceny však nejsou jediné, na co je nutné dát pozor. "V posledních dvou měsících jsme zaznamenali enormní nárůst případů falešných kominíků či kominíků provádějících revize bez oprávnění. Desítky lidí si u nás ověřují totožnost údajných kominíků, kteří nabízejí revize a kontroly bez objednávek," upozorňuje Emil Morávek, prezident Společenstva kominíků ČR.

"Podvodníci se vyskytují v celé republice. Zkušenosti s nimi mají třeba lidé v jižních Čechách, na Klatovsku a Pelhřimovsku," potvrzuje cechmistr jihočeských kominíků Jiří Janoušek. Podle viceprezidenta Společenstva kominíků ČR Františka Jiříka se podvodníci objevili i ve Středočeském kraji a v Praze.

Jak tedy poznat pravého a solidního řemeslníka? Ověřte si na obecním úřadě, zda ho tam znají. Na webu www.skcr.cz si zjistěte jméno krajského cechmistra, a když ho kominík nezná, nevěřte mu.

Dobré kominíky si lidé pamatují a stejně se šíří i špatná pověst. Podle Jiřího Janouška poctiví a odborně znalí kominíci působí jen ve své oblasti a zákazníky získávají pouze na doporučení. "V případě návštěvy nezvaného kominíka žádejte kopii živnostenského listu a občanský průkaz," radí Emil Morávek. Podle jména si ho můžete prověřit i v živnostenském rejstříku na www.rzp.cz.

Členové Společenstva kominíků ČR mají průkazy zalisované ve fólii. Kromě osobních údajů je tu logo, čárový kód a informace o tom, zda je kominík i revizním technikem či má nějakou autorizaci. Zemské společenstvo mistrů kominických má průkazy pro revizní techniky od Institutu výchovy bezpečnosti práce.

Solidní kominík by měl být dobře vybavený nářadím. Třeba inspekční kamera je drahá a podvodník by ji těžko kupoval. Měl by mít i účtenky a formuláře. Kominíci používají tiskopisy se svým logem nebo propisovací formulář. "Každý kominík by také měl mít u sebe Technická pravidla ve formátu A5, v nichž je popsáno, co je třeba provést při kontrole," říká František Jiřík.

Ptejte se, kde se vyučil

Nový předpis má vedlejší efekt, rychle roste zájem o kominické řemeslo. "Kominíků je málo a mohou vydělat velké peníze. Výsledkem jsou stovky zájemců o rekvalifikace," říká František Jiřík. Na učební obory se hlásí desítky lidí týdně a školy musí zájemce odmítat. Na kominíky se přeučují i vysokoškoláci. Podle Jiříka na tento zájem reagují soukromé školy nabídkami rychlokurzů. Chybějí jim však odborníci, technika a praxe, takže absolventi nemusí mít dostatečnou kvalifikaci. Proto se kominíka ptejte, kde se vyučil a jak dlouho v oboru pracuje.

Nejlepší pověst mají stavební školy v Praze na Jarově a v Brně-Bosonohách. Spolupracují s kominickými společenstvy a pořádají rekvalifikační kurzy. Obor se vyučuje i na státních školách v Pardubicích, Olomouci, Rychnově nad Kněžnou a na soukromých v Praze a v Českých Budějovicích. Od září se obor chystají otevřít školy v Havířově a v Ústí nad Labem.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

KVÍZ: Modrý mauritius nebo známka na pohled. Co o nich víte?

Ilustrační snímek

Modrý mauritius je bezesporu nejznámější známkou světa, tu ovšem nemůže mít každý. Ale jistě každý z nás aspoň někdy...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Zkažená dovolená: na co máte nárok, když se výlet nevyvede

Ilustrační snímek

Pohled je to většinou subjektivní. Klient má pocit, že má totálně zkaženou dovolenou. Při pohledu zvenčí ovšem vypadá...

ČEZ prohrává dlouholetý spor se SŽDC o více než miliardu korun (Ranní zpráva z a...

ČEZ prohrává dlouholetý spor se SŽDC o více než miliardu korun (Ranní zpráva z a...

Kurzy.cz Hlavní události ČEZ Prodej má podle rozhodnutí soudu vrátit více než jednu miliardu korun Správě železniční dopravní ce...

Najdete na iDNES.cz