Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kominíci zdražují, čištění a kontrola stojí i dva tisíce

aktualizováno 
Kominíci využili zvýšeného zájmu a zvedají ceny za kontroly komínů. Přibývají i kominíci bez praxe. Než si pozvete odborníka do domu, prověřte si ho.
Solidní kominík sám nenabízí po domech služby a nejezdí příliš daleko. Ilustrační snímek.

Solidní kominík sám nenabízí po domech služby a nejezdí příliš daleko. Ilustrační snímek. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Ukazuje se, že kominíci dobře znají zákony trhu. Když roste zájem, je na místě zvýšit ceny. A to právě teď dělají. Komíny musí prohlížet důkladněji než dřív, přibylo jim papírování a přebírají odpovědnost, proto je logické účtovat víc. Zdražují však více, než původně oznamovali.

Ještě na podzim se většina kominíků shodovala, že za kontrolu si naúčtují 300 korun, často i včetně čištění. Na konci ledna se už částky za stejnou práci šplhaly i přes tisíc korun. Teď ceny nejčastěji začínají na 400 korunách a mohou dosáhnout až dvou tisíc korun.

To, kolik si kominíci účtují, se většinou neliší podle regionů. Všude lze narazit na levnou i dražší firmu. Nižší ceny si obvykle účtují řemeslníci, kteří pracují samostatně a služby z velké části nabízejí domácnostem. Dražší jsou velké firmy závislé hlavně na dlouhodobých smlouvách s podnikateli, úřady a bytovými družstvy. Ty chodí do rodinných domů méně a dlouho se na ně čeká.

Podvodníci jsou v jižních Čechách nebo v Praze

Ceny však nejsou jediné, na co je nutné dát pozor. "V posledních dvou měsících jsme zaznamenali enormní nárůst případů falešných kominíků či kominíků provádějících revize bez oprávnění. Desítky lidí si u nás ověřují totožnost údajných kominíků, kteří nabízejí revize a kontroly bez objednávek," upozorňuje Emil Morávek, prezident Společenstva kominíků ČR.

"Podvodníci se vyskytují v celé republice. Zkušenosti s nimi mají třeba lidé v jižních Čechách, na Klatovsku a Pelhřimovsku," potvrzuje cechmistr jihočeských kominíků Jiří Janoušek. Podle viceprezidenta Společenstva kominíků ČR Františka Jiříka se podvodníci objevili i ve Středočeském kraji a v Praze.

Jak tedy poznat pravého a solidního řemeslníka? Ověřte si na obecním úřadě, zda ho tam znají. Na webu www.skcr.cz si zjistěte jméno krajského cechmistra, a když ho kominík nezná, nevěřte mu.

Dobré kominíky si lidé pamatují a stejně se šíří i špatná pověst. Podle Jiřího Janouška poctiví a odborně znalí kominíci působí jen ve své oblasti a zákazníky získávají pouze na doporučení. "V případě návštěvy nezvaného kominíka žádejte kopii živnostenského listu a občanský průkaz," radí Emil Morávek. Podle jména si ho můžete prověřit i v živnostenském rejstříku na www.rzp.cz.

Členové Společenstva kominíků ČR mají průkazy zalisované ve fólii. Kromě osobních údajů je tu logo, čárový kód a informace o tom, zda je kominík i revizním technikem či má nějakou autorizaci. Zemské společenstvo mistrů kominických má průkazy pro revizní techniky od Institutu výchovy bezpečnosti práce.

Solidní kominík by měl být dobře vybavený nářadím. Třeba inspekční kamera je drahá a podvodník by ji těžko kupoval. Měl by mít i účtenky a formuláře. Kominíci používají tiskopisy se svým logem nebo propisovací formulář. "Každý kominík by také měl mít u sebe Technická pravidla ve formátu A5, v nichž je popsáno, co je třeba provést při kontrole," říká František Jiřík.

Ptejte se, kde se vyučil

Nový předpis má vedlejší efekt, rychle roste zájem o kominické řemeslo. "Kominíků je málo a mohou vydělat velké peníze. Výsledkem jsou stovky zájemců o rekvalifikace," říká František Jiřík. Na učební obory se hlásí desítky lidí týdně a školy musí zájemce odmítat. Na kominíky se přeučují i vysokoškoláci. Podle Jiříka na tento zájem reagují soukromé školy nabídkami rychlokurzů. Chybějí jim však odborníci, technika a praxe, takže absolventi nemusí mít dostatečnou kvalifikaci. Proto se kominíka ptejte, kde se vyučil a jak dlouho v oboru pracuje.

Nejlepší pověst mají stavební školy v Praze na Jarově a v Brně-Bosonohách. Spolupracují s kominickými společenstvy a pořádají rekvalifikační kurzy. Obor se vyučuje i na státních školách v Pardubicích, Olomouci, Rychnově nad Kněžnou a na soukromých v Praze a v Českých Budějovicích. Od září se obor chystají otevřít školy v Havířově a v Ústí nad Labem.

Autor:Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

Kvíz: Víte, jak se správně pojistit na cestu do zahraničí?

Ilustrační snímek

Jedete k moři, chcete vylézt na Mount Everest anebo musíte na zahraniční služební cestu? Ve všech těchto případech...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...

Banky komplikují klientům nákup kryptoměn. Proč?

Ilustrační snímek

Kryptoměny jsou fenoménem posledních měsíců. Někteří je zatracují, jiní o nich básní. Byť jde o rizikovou investici,...

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Kurzy.cz Jak správně jako fyzická osoba zdanit příjmy z prodeje cenných papírů a z titulu držby cenných papírů? Kdy je možné osv...

Najdete na iDNES.cz