Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komise chce dát KTP další pokutu

aktualizováno 
Dalších dvacet milionů korun možná bude muset zaplatit makléřská firma KTP Quantum jako pokutu za porušení zákona o cenných papírech. K rozhodnutí udělit další sankci došla minulý týden Komise pro cenné papíry. Trest přitom přichází v téměř dva měsíce poté, co firma zkrachovala a nevedou ji již lidé, kteří se chovali v rozporu se zákonem.

Komise chce KTP také sebrat licenci. Odborníci na kapitálový trh se shodují, že pokuta je naprosto zbytečný krok, který může nyní už jen poškodit 30 tisíc klientů KTP Quanta, kterým ve zkrachovalé firmě uvízly vklady. Celkem svěřili KTP přes 2,2 miliardy korun. "Udělovat pokutu ex post, to je jako když hasiči přijedou po požáru. Ted už pokuta vůbec nic neřeší a je proti zájmu klientů," říká ředitel odboru finančního trhu a bankovnictví na ministerstvu financí Jiří Špička.

"Tomu rozhodnutí opravdu nerozumím. Proč někdo plýtvá energií na udělení sankce firmě, která nemá prostředky na její zaplacení? V kauze KTP měl regulátor zamezit šíření pololegálního produktu KTP," domnívá se Martin Fuchs z Asociace pro kapitálový trh. Dvacet milionů by se muselo vyplatit z konkurzní podstaty, tedy majetku, který se má rozdělit mezi klienty a věřitele. Podle Fuchse by však pokuta udělená po krachu obchodníka neměla mít v konkurzu nárok na proplacení.

Když komise šetřila KTP loni a poprvé přišla na to, že porušuje zákon, byla k makléřům mnohem shovívavější. Udělila Quantu dvoumilionovou sankci s tím, že vyšší pokuta by mohla být pro KTP likvidační a mohla by poškodit vkladatele. Komise nechce vysvětlit, proč vůči KTP přitvrdila až nyní. "Bylo skončeno správní řízení. Zjistila se porušení zákona, tak následuje sankce. Rozhodnutí není zatím pravomocné, více jej nemohu komentovat," tvrdí mluvčí komise Radka Procházková. Proti dvacetimilionové pokutě se může KTP v 15 dnech odvolat. To se chystá udělat správce konkurzní podstaty KTP Jiří Sehnal. Musel by zřejmě zpochybnit důvody, které vedly komisi k jejímu udělení a prokázat, že KTP zákon neporušovalo.

"Odvolávat se určitě budu. Ovšem nechci se vyjadřovat k věcným důvodům. Jsem toho názoru, že správní řízení mělo být dnem vyhlášení konkurzu přerušeno a komise se mě měla zeptat, zda může pokračovat v řízení. To neudělala. Napadnu její postup, je v rozporu se zákonem o konkurzu a vyrovnání," soudí správce Sehnal. Řízení, které skončilo minulý týden dvacetimilionovou pokutou, komise zahájila počátkem března.

Co se stalo v kauze KTP Quantum a kdo za to může? Jsou problémy bleskem z čistého nebe, nebo bylo možné předvídat problémy již dávno v minulosti?
ČTĚTE TÉMA: KTP QUANTUM: SPOLEČNOST JE V KONKURZU

 

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Za běžné věci hrozí v Benátkách mastné pokuty. Co vše je zakázané?

Za běžné věci hrozí v Benátkách mastné pokuty. Co vše je zakázané?

Kurzy.cz Pokud se chystáte vyrazit na dovolenou do italských Benátek, hrozí vám tučné pokuty. Město se totiž rozhodlo proti nápo...Najdete na iDNES.cz