Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komise hrozí Quantu odejmutím licence

  18:44aktualizováno  18:44
Nad makléřskou firmou KTP Quantum, která už před dvěma týdny zmrazila vklady všech svých 28 tisíc klientů, se stahují další mračna. Komise pro cenné papíry s ní včera zahájila další správní řízení, v němž firmě může udělit pokutu až 100 milionů korun a odebrat licenci obchodníka s cennými papíry.

Důvod? KTP nesplnilo to, co mu regulátor uložil loni v srpnu - tedy změnit strukturu akcií, které leží na účtech jeho vkladatelů. Mezi nimi převládaly neobchodovatelné akcie, jejicž cenu lze těžko stanovit. Nebylo tudíž jasné, jak velký majetek za klientské peníze makléři z KTP pořídili. S porfoliem ale KTP neudělalo nic ani po naléhání komise. Lhůta vypršela ve čtvrtek.

„Nesplnili opatření, která jsme jim uložili. Tím znovu porušili zákon,“ oznámila mluvčí komise Radka Procházková. Komise musí rozhodnout do měsíce. Už loni komise KTP potrestala 2,5milionovou pokutou.

Při loňské kontrole v KTP komise zjistila, že firma několikanásobně porušila zákon. Do totohoto čtvrtka mělo KTP čas na nápravu. Měla na výběr. Buď  dokoupit dobře prodejné cenné papíry a tím zlikvidnit portfólio.

Druhou cestou by byl prodej akcií lázeňské skupiny Médeia Bohemia, které se neobchodují. Právě investice do Médeiy byla trnem v oku regulátora. Lázně ovšem KTP neprodalo. Naopak nyní stále více hrozí, že o něnenávratně přijde.  Hodnota akcií, které patří klientům KTP, tak razantně klesá.  

KTP, jenž v minulosti léta lákala na velmi vysoký garantovaný 14procentní výnos, došly v posledních týdnech i peníze na výplaty. Pokud by firma nebyla schopna dostát svým závazkům, šlo by o největší pád obchodníka s cennými papíry na tuzemském trhu.

KTP spravuje vklady 28 tisíc lidí v celkové hodnotě 2,2 miliard korun. Od poloviny února však nesmí KTP vyplácet klienty ani přijímat nové vklady.

Jádrem problému zůstává velikost majetku, který vůbec v KTP pro případnou výplatu klientů zbývá. Komise se obává, že není dostatečný a že by se nemuselo dostat na všechny.

KTP i její dceřinná Médeia Bohemia se dříve kvůli nedostatku peněz značně zadlužila a za úvěry dala do zástavy akcie lázeňských firem - Léčebné lázně Jáchymov, Léčebné lázně Bohdaneč a lázně v Teplicích nad Bečvou.
Věřitelům už ale dochází trpělivost a pokouší se zastavené lázně zpeněžit.

Neúspěšně se o to snažila ČSOB. Ta se domnívá, že celá lázeňská skupina má jen půlmiliardovou hodnotu. Slovenská firma Penta Investment, která rovněž firmám kolem KTP půjčila peníze, si myslí totéž, zatímco vedení KTP opakuje, že lázně mají dohromady cenu přes miliardu korun.

Tento týden Penta obvinila Médeiu, že porušuje vzájemný kontrakt a stáhla si akcie nejcennějších lázní - Jáchymov - k sobě. Obratem je převedla ještě dál z dosahu KTP na firmu Kapa Invest.

Co se stalo v kauze KTP Quantum a kdo za to může? Jsou problémy bleskem z čistého nebe, nebo bylo možné předvídat problémy již dávno v minulosti?
ČTĚTE TÉMA: KTP QUANTUM: SPLNĚNÝ SEN NEBO PAST NA PENÍZE?

 

Autoři:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Polovina Čechů dá pod stromeček peníze, je to podle psychologa správné?

Ilustrační snímek

Darovat k Vánocům obálku s penězi v letošním roce plánuje 48 % Čechů. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu finanční...

Průzkum: učitelé si půjčují, nejvíc spoří zdravotníci a finančníci

Ilustrační snímek

Jak hospodaří s penězi vybrané profese, zjišťoval průzkum Kantar TNS pro společnost KRUK, která pořádá 13. a 15....

Další nabídka

Kurzy.cz

Jiří Menzel je v kritickém stavu a uzdravení nebude jednoduché
Jiří Menzel je v kritickém stavu a uzdravení nebude jednoduché

Oskarový režisér Jiří Menzel (79) leží od úterka v kritickém stavu v nemocnici v pražských Střešovicích. Podle informac... celý článekNajdete na iDNES.cz