Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komise hrozí Quantu odejmutím licence

  18:44aktualizováno  18:44
Nad makléřskou firmou KTP Quantum, která už před dvěma týdny zmrazila vklady všech svých 28 tisíc klientů, se stahují další mračna. Komise pro cenné papíry s ní včera zahájila další správní řízení, v němž firmě může udělit pokutu až 100 milionů korun a odebrat licenci obchodníka s cennými papíry.

Důvod? KTP nesplnilo to, co mu regulátor uložil loni v srpnu - tedy změnit strukturu akcií, které leží na účtech jeho vkladatelů. Mezi nimi převládaly neobchodovatelné akcie, jejicž cenu lze těžko stanovit. Nebylo tudíž jasné, jak velký majetek za klientské peníze makléři z KTP pořídili. S porfoliem ale KTP neudělalo nic ani po naléhání komise. Lhůta vypršela ve čtvrtek.

„Nesplnili opatření, která jsme jim uložili. Tím znovu porušili zákon,“ oznámila mluvčí komise Radka Procházková. Komise musí rozhodnout do měsíce. Už loni komise KTP potrestala 2,5milionovou pokutou.

Při loňské kontrole v KTP komise zjistila, že firma několikanásobně porušila zákon. Do totohoto čtvrtka mělo KTP čas na nápravu. Měla na výběr. Buď  dokoupit dobře prodejné cenné papíry a tím zlikvidnit portfólio.

Druhou cestou by byl prodej akcií lázeňské skupiny Médeia Bohemia, které se neobchodují. Právě investice do Médeiy byla trnem v oku regulátora. Lázně ovšem KTP neprodalo. Naopak nyní stále více hrozí, že o něnenávratně přijde.  Hodnota akcií, které patří klientům KTP, tak razantně klesá.  

KTP, jenž v minulosti léta lákala na velmi vysoký garantovaný 14procentní výnos, došly v posledních týdnech i peníze na výplaty. Pokud by firma nebyla schopna dostát svým závazkům, šlo by o největší pád obchodníka s cennými papíry na tuzemském trhu.

KTP spravuje vklady 28 tisíc lidí v celkové hodnotě 2,2 miliard korun. Od poloviny února však nesmí KTP vyplácet klienty ani přijímat nové vklady.

Jádrem problému zůstává velikost majetku, který vůbec v KTP pro případnou výplatu klientů zbývá. Komise se obává, že není dostatečný a že by se nemuselo dostat na všechny.

KTP i její dceřinná Médeia Bohemia se dříve kvůli nedostatku peněz značně zadlužila a za úvěry dala do zástavy akcie lázeňských firem - Léčebné lázně Jáchymov, Léčebné lázně Bohdaneč a lázně v Teplicích nad Bečvou.
Věřitelům už ale dochází trpělivost a pokouší se zastavené lázně zpeněžit.

Neúspěšně se o to snažila ČSOB. Ta se domnívá, že celá lázeňská skupina má jen půlmiliardovou hodnotu. Slovenská firma Penta Investment, která rovněž firmám kolem KTP půjčila peníze, si myslí totéž, zatímco vedení KTP opakuje, že lázně mají dohromady cenu přes miliardu korun.

Tento týden Penta obvinila Médeiu, že porušuje vzájemný kontrakt a stáhla si akcie nejcennějších lázní - Jáchymov - k sobě. Obratem je převedla ještě dál z dosahu KTP na firmu Kapa Invest.

Co se stalo v kauze KTP Quantum a kdo za to může? Jsou problémy bleskem z čistého nebe, nebo bylo možné předvídat problémy již dávno v minulosti?
ČTĚTE TÉMA: KTP QUANTUM: SPLNĚNÝ SEN NEBO PAST NA PENÍZE?

 

Autoři:Nejčtenější

Jak ukončit zaměstnání. Stáhněte si vzor výpovědi

Ilustrační snímek

Výpověď z pracovního poměru je základním a nejrozšířenějším způsobem odchodu ze zaměstnání. A protože lidé mění práci...

Nový trend v práci Čechů. Konec dřiny, čtyři hodiny a domů

Ilustrační snímek

Práce na méně než osm hodin denně už není výsadou jen v kancelářích. Kvůli nedostatku lidí na trhu práce hledají firmy...Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Kvíz: Vyznáte se v reklamacích?

Ilustrační snímek

Asi všichni víme, že vadné zboží můžeme v záruční době reklamovat. Znáte však svá práva a povinnosti při uplatnění...

Tři pohledy na stavební spoření: kdy se vyplácí a kdy už ne?

Ilustrační snímek

Stavební spoření patří ke stálicím finančních produktů českých domácností. Přinášíme tři aktuální pohledy na stavení...

Sedačku vrátit nemůžete z hygienických důvodů, tvrdil e-shop

Ilustrační snímek

Nákup v e-shopu má své výhody, nakupujeme z pohodlí domova, zboží je nám doručeno až domů a navíc můžeme od smlouvy bez...

Ekonomika eurozóny opět překvapuje, tentokrát nemile

Ekonomika eurozóny opět překvapuje, tentokrát nemile

Kurzy.cz Globální ekonomika vstoupila do roku 2018 na vlně silného a synchronizovaného oživení. Podle známého ekonoma a investor...

Najdete na iDNES.cz