Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komise hrozí Quantu odejmutím licence

  18:44aktualizováno  18:44
Nad makléřskou firmou KTP Quantum, která už před dvěma týdny zmrazila vklady všech svých 28 tisíc klientů, se stahují další mračna. Komise pro cenné papíry s ní včera zahájila další správní řízení, v němž firmě může udělit pokutu až 100 milionů korun a odebrat licenci obchodníka s cennými papíry.

Důvod? KTP nesplnilo to, co mu regulátor uložil loni v srpnu - tedy změnit strukturu akcií, které leží na účtech jeho vkladatelů. Mezi nimi převládaly neobchodovatelné akcie, jejicž cenu lze těžko stanovit. Nebylo tudíž jasné, jak velký majetek za klientské peníze makléři z KTP pořídili. S porfoliem ale KTP neudělalo nic ani po naléhání komise. Lhůta vypršela ve čtvrtek.

„Nesplnili opatření, která jsme jim uložili. Tím znovu porušili zákon,“ oznámila mluvčí komise Radka Procházková. Komise musí rozhodnout do měsíce. Už loni komise KTP potrestala 2,5milionovou pokutou.

Při loňské kontrole v KTP komise zjistila, že firma několikanásobně porušila zákon. Do totohoto čtvrtka mělo KTP čas na nápravu. Měla na výběr. Buď  dokoupit dobře prodejné cenné papíry a tím zlikvidnit portfólio.

Druhou cestou by byl prodej akcií lázeňské skupiny Médeia Bohemia, které se neobchodují. Právě investice do Médeiy byla trnem v oku regulátora. Lázně ovšem KTP neprodalo. Naopak nyní stále více hrozí, že o něnenávratně přijde.  Hodnota akcií, které patří klientům KTP, tak razantně klesá.  

KTP, jenž v minulosti léta lákala na velmi vysoký garantovaný 14procentní výnos, došly v posledních týdnech i peníze na výplaty. Pokud by firma nebyla schopna dostát svým závazkům, šlo by o největší pád obchodníka s cennými papíry na tuzemském trhu.

KTP spravuje vklady 28 tisíc lidí v celkové hodnotě 2,2 miliard korun. Od poloviny února však nesmí KTP vyplácet klienty ani přijímat nové vklady.

Jádrem problému zůstává velikost majetku, který vůbec v KTP pro případnou výplatu klientů zbývá. Komise se obává, že není dostatečný a že by se nemuselo dostat na všechny.

KTP i její dceřinná Médeia Bohemia se dříve kvůli nedostatku peněz značně zadlužila a za úvěry dala do zástavy akcie lázeňských firem - Léčebné lázně Jáchymov, Léčebné lázně Bohdaneč a lázně v Teplicích nad Bečvou.
Věřitelům už ale dochází trpělivost a pokouší se zastavené lázně zpeněžit.

Neúspěšně se o to snažila ČSOB. Ta se domnívá, že celá lázeňská skupina má jen půlmiliardovou hodnotu. Slovenská firma Penta Investment, která rovněž firmám kolem KTP půjčila peníze, si myslí totéž, zatímco vedení KTP opakuje, že lázně mají dohromady cenu přes miliardu korun.

Tento týden Penta obvinila Médeiu, že porušuje vzájemný kontrakt a stáhla si akcie nejcennějších lázní - Jáchymov - k sobě. Obratem je převedla ještě dál z dosahu KTP na firmu Kapa Invest.

Co se stalo v kauze KTP Quantum a kdo za to může? Jsou problémy bleskem z čistého nebe, nebo bylo možné předvídat problémy již dávno v minulosti?
ČTĚTE TÉMA: KTP QUANTUM: SPLNĚNÝ SEN NEBO PAST NA PENÍZE?

 

Autoři:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

Školák stojí bezmála šest tisíc korun, nejdráže vyjde aktovka a pomůcky

Ilustrační snímek

Základní náklady na dítě, které jde kupříkladu poprvé do školy, vycházejí na necelých šest tisíc korun. Jsou tu však i...

Pět metod, jak správně využít autosugesci ve svůj prospěch

Ilustrační snímek

Autosugesce není ničím mimořádným ani složitým. Ať už si to uvědomujete nebo ne, velmi pravděpodobně ji využíváte po...

Na co si dát pozor, když chcete nákup auta řešit operativním leasingem?

Ilustrační snímek

Pro spoustu lidí přestává být důležité auto vlastnit. Stačí jim si ho půjčit či na nějakou dobu pronajmout. Na co dbát,...

Lutz (ex-GM): Tesla míří do hrobu, má ještě tak rok nebo dva. Musk neví nic o ří...

Lutz (ex-GM): Tesla míří do hrobu, má ještě tak rok nebo dva. Musk neví nic o ří...

Kurzy.cz Podle bývalého místopředsedy představenstva automobilky GM Boba Lutz je Tesla automobilkou, která míří do hrobu. Šéf au...

Najdete na iDNES.cz