Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komoditní obchodování je pro každého

aktualizováno 
Ani v komoditním obchodování se nevydělávají peníze jednoduše, bez práce a bez rizika. Je třeba studovat, jednat s plánem a disciplinovaně. To je klíč k úspěchu v komoditním obchodování, které umí být výrazně štědřejší než jakékoliv jiné podnikání.
Komoditní obchodování je dobrý nástroj na zhodnocování peněz.

Komoditní obchodování je dobrý nástroj na zhodnocování peněz. | foto: Profimedia.cz

Komodity. Slovo, které v našich končinách zní doposud příliš tajemně a možná i proto v mnohých vzbuzuje nedůvěru. Slovo, které se pomalu, ale jistě stává v USA novou náhražkou za slovo "akcie“. Pojem, který umožnil některým slavným komoditním obchodníkům vydělat miliardy dolarů a jiným zase proměnit několik tisíc dolarů do více než milionu za jediný rok. Ale i slovo, které zanechalo mnohým, kteří se do tohoto oboru pustili s naivitou a vidinou rychlého zbohatnutí, nemalé finanční i duševní jizvy.

Skutečně jsou komodity tak nebezpečné, jak se občas tu a tam proslýchá?
V neznalých a nepoučených rukách bezesporu ano – v takových je však nebezpečný každý nástroj, ve kterém existuje byť sebemenší nebezpečí ztráty peněz. Na druhou stranu, při zvládnutí základních kvalit a vědomostí, nevyžaduje komoditní obchodování již žádnou "extra“ inteligenci a zejména při zvládnutí psychologického faktoru obchodování se může stát komoditní obchodování (neboli také tzv. "trading“) dobrým nástrojem na zhodnocování peněz, se kterým může pracovat skutečně každý.

Jedním z nejznámějších příkladů toho, že komoditní obchodování ve skutečnosti vůbec nemusí být tak složité, náročné a nedostupné, jak se může tu a tam proslýchat, je příběh jisté Michelle Williamsové, dcery slavného komoditního obchodníka Larryho Williamse. Tento příběh doslova oblétl svět, neboť v době, kdy Michelle Williamsová utvořila novou kapitolu v dějinách komoditního obchodování, jí bylo pouhých 17 let.

Co že tak zázračného se této dívence povedlo? Na prestižním šampionátu v komoditním obchodování World Cup Championship of Futures Trading® proměnila 10 000 USD do více než 100 000 USD za jediný rok a stala se tak absolutním vítězem šampionátu. O poznání lépe si pak vedl její otec, již zmíněný proslulý obchodník Larry Williams, který stejnou počáteční částku proměnil na stejném šampionátu (pouze v jiném roce) do více než 1 milionu USD – to vše rovněž za jediný rok.

Náhoda?
Ano, takto se stavěli kritici k nevídanému Larryho úspěchu několik let. Po několika letech se však rozhodl Larry svůj úspěch zopakovat, znovu se přihlásil do šampionátu a opět proměnil 10 000 USD do více než 1,1 milionu USD za méně než rok (přičemž již v průběhu roku dosahoval jeho účet stavu i přes 2 miliony USD). Komoditní obchodování děsí spíše svým názvem a neznalostí z něho plynoucí než nedostatkem "success story“, které by prokázaly, že komoditní obchodování může být v lecčem i mnohem úspěšnější než obchodování akciové.

Obzvláště v době, kdy akciové trhy po velkém boomu technologických titulů procházejí určitou stagnací i nedůvěrou, jsou komoditní trhy čím dál tím více vyhledávaným prostředím velkých fondů i drobných spekulantů. Důkazem jsou opět šířící se příběhy "obyčejných“ Američanů, kteří v komoditách nalezli své štěstí.

Jedním z takových je např. i jistý John Holsinger, který počáteční investici 40 000 USD proměnil do více než 1,37 milionu za necelých 7 let. Na tom by ostatně nebylo nic až tak zázračného, nebýt dvou skutečností: John Holsinger je původním povoláním řadový účetní, bez jakýchkoliv zvláštních nadání, dovedností nebo vzdělání, pocházející ze zcela průměrné americké vrstvy. John Holsinger pak veřejně považuje sám sebe za zcela průměrného člověka, čemuž v případě mnohých rozhovorů, které tento muž poskytl, není důvod nevěřit.

Komoditní obchodování tu tedy může být pro každého – bez rozdílu věku, povolání, nebo dosaženého vzdělání. Jako snad v každé oblasti zde platí pouze jedno – potřeba dostatečné touhy a vůle skutečně uspět a předně – nebát se riskovat.

S komoditami je to jako s jakýmkoliv jiným byznysem – nikde se nevydělávají peníze jednoduše a bez práce a bez rizika. Stejně jako v běžném světě je i v komoditách třeba studovat, vše promýšlet, jednat s plánem a disciplinovaně. A to je klíč k úspěchu v komoditním obchodování, které však umí být výrazně štědřejší než jakékoliv jiné podnikání.

Úryvek je z knihy
"Obchodování na komoditních trzích"
vydané nakladatelstvím
Grada Publishing,
více informací naleznete na
www.grada.cz 

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Co je dobré znát, když místo spoření volíte investici a podílové fondy

Ilustrační snímek

Existují dva typy přístupu k investování. Tím prvním jsou podílové fondy, tím druhým pak přímý nákup aktiv na...

KOMENTÁŘ: Investoři do akcií prožívají další vítězný rok

Ilustrační snímek

Investice do akcií se neobejdou bez určité dávky rizika. Očekávaného zhodnocení nemusíte dosáhnout a můžete i prodělat....

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Najdete na iDNES.cz