Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komu banka dá úvěr

aktualizováno 
Než klient vůbec o úvěr požádá, je lépe přečíst si všechny podmínky banky a přesvědčit se, zda je všechny splňuje. Obecným základem bývá věk 18 let (u Citibank 21 až 65 let), trvalý pobyt v ČR (příp. přechodný pobyt s dlouhodobým vízem) a doložitelné příjmy. Některé banky neurčují explicitně minimální příjem a rozhodnutí nechávají na scoringu, některé však předem stanovují minima, která klient musí splňovat. Jaká jsou?

BAWAG Bank CZ vyžaduje čistý měsíční příjem nad 10 tisíc, Citibank od 12 tisíc korun (se spolužadatelem od 9 tisíc, společně 18 tisíc). Raiffeisenbank požaduje pravidelný měsíční příjem min. 10 tisíc korun čistého. Žadatel by samozřejmě dále neměl být ve zkušební či výpovědní lhůtě, což obvykle stvrzuje v čestném prohlášení.

Co po vás banka bude chtít, pokud půjdete zažádat o spotřebitelský úvěr?

V zásadě lze říci, že základem jsou doklady pro ověření totožnosti a ověření příjmu. Ověření příjmu nemusí být vyžadováno, pokud máte u banky účet a po určitou dobu (například 3 nebo 6 měsíců) je vám na něj posílána výplata. My se však v souladu se zadáním testu zaměříme na podmínky platné pro všechny žadatele o úvěr (ze všech bank) obecně.

Chcete vědět, které produkty stojí za to? Na pochybách vás nenechá naše rubrika- Vyplatí se?

Doklad totožnosti budete potřebovat jeden či dva v souladu s pravidly jednotlivých bank. I ověřování příjmu se v jednotlivých ústavech liší. Standardním dokladem je potvrzení o výši příjmu (obvykle za poslední tři měsíce), které lze najít na internetových stránkách všech bank, které jej vyžadují. Někdy jej lze nahradit určitým počtem výpisů z účtu či např. výplatními páskami, někdy však potvrzení nemusí naopak stačit a budete muset předložit oboje (potvrzení spolu s kopií výpisu; samozřejmě opět pouze tehdy, pokud nemáte běžný účet zřízen u dané banky). Výjimkou potvrzující pravidlo u ověřování příjmu je Poštovní spořitelna se svým úvěrem Čtyřlístek - při půjčce do 20 tisíc korun nemusíte příjmy dokládat vůbec. A cena? Úroková sazba ve výši 27 % p.a.

Více podrobností o podmínkách bank a vedlejších nákladech při získávání úvěrů naleznete ZDE.

Kromě dokladů k ověření totožnosti a příjmu však banky mohou mít i zvláštní požadavky.  GE Money Bank vyžaduje jeden doklad pro ověření kontaktní adresy (např. doklad o zaplacení SIPO, vyúčtování za nájem, výpis z banky, účet za mobilní telefon...).  Živnobanka vyžaduje rovněž doklad pro ověření skutečné adresy bydliště – v podstatě jakoukoliv složenku či fakturu (opět např. platbu za nájem, telefon apod.).

BAWAG Bank CZ dále vyžaduje uvedení dvou pevných linek, z nichž jedna může být nahrazena telefonním číslem mobilního paušálu. Jednou z nich však musí být pevná linka do zaměstnání. Podobně je na tom GE Money Bank – při žádosti o úvěr přes internet má výše uvedené podmínky stejné. Při žádost na pobočce však stačí uvést pevnou linku do zaměstnání. Jednu pevnou telefonní linku (domů či do zaměstnání) vyžaduje také Raiffeisenbank a Citibank.

Další podmínkou, která není na českém trhu standardní, je požadavek Citibank, aby měl klient pracovní poměr po 1 rok (minimálně 3 měsíce u současného zaměstnavatele). Pokud však má příjem mezi 12 a 15 tisíci čistého a zároveň je u stávajícího  zaměstnavatele zaměstnán méně než dva roky, je podle sazebníku banky více rizikovým klientem a místo 1% z úvěrované částky za zpracování úvěru zaplatí 4 % (tatáž „sankce“ ho čeká v případě, že má čistý měsíční příjem 9-12 tisíc čistého za měsíc).

Žádná z uvedených bank již v současné době oficiálně nevyžaduje historii běžného účtu ve svém ústavu. Některé však vyžadují, aby si u nich klient nejpozději při přidělení úvěru běžný účet založil. To samozřejmě úvěr dále prodražuje (viz kapitola o poplatcích). V jednom případě však naše žadatelka přece jen „narazila“ – u Komerční banky, která jí úvěr neposkytla, se pracovnice nejvíce odkazovala právě na neexistující historii.

Banky slibují do určité částky úvěr bez ručitele. V určitém případě (pokud se jí nebudete zdát dostatečně bonitní), ovšem například může vyžadovat spoludlužníka, ručitele či jinou formu zajištění (v našem případě eBanka).

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Další z rubriky

Jsou lovci nehod paraziti, nebo pomocníci? Odborníci vyzývají k obezřetnosti

Ilustrační snímek

Je rizikové využít takzvané lovce nehod, když nabízejí pomoc při autonehodě, nebo je tažení proti nim jen zájmem...

Kvíz: Dokážete odhadnout cenu jedinečných starožitností?

Portrét paní Osuské

Investice do starožitností se podle odborníků vyplatí: máte něco, co vám udělá radost, a ještě v tom jsou uložené...

Kvíz: Víte jak, kde a za kolik letos získat nový cestovní pas?

Ilustrační snímek

Cestování do zahraničí je dnes jednodušší, než bylo před lety. Stačí koupit letenku nebo sednout do auta, vlaku či...

Peníze mají být na jednom místě, říká Aleš Michl

Peníze mají být na jednom místě, říká Aleš Michl

Kurzy.cz Zdroj: ČRO Radiožurnál | 20.4.2018 | 17:06 | Pořad: Dvacítka Radiožurnálu Jan MOLÁČEK, moderátor -------------------- Z...

Najdete na iDNES.cz