Komu mám platit nájem

Od svého zaměstnance jsem si pronajal stodolu a další hospodářské budovy. Tvrdil, že mu patří tři čtvrtiny objektu, a může rozhodovat, zda mi je pronajme. Nyní se na mne obrátil spoluvlastník, kterému patří jedna čtvrtina, a chce ode mne čtvrtinu nájmu. Nevím, jak postupovat.

Petr Svoboda, Hradec Králové

Objekty, které jste si pronajal, jsou ve spoluvlastnictví. Vašemu zaměstnanci patří tři čtvrtiny, druhému spoluvlastníkovi jedna čtvrtina. Podle občanského zákoníku o hospodaření se společnou věcí rozhodují spoluvlastníci většinou počítanou podle velikosti podílů. O hospodaření se společnou věcí bude rozhodovat váš zaměstnanec jako většinový spoluvlastník.

Pouze v případě, že by šlo o důležitou změnu společné věci, mohli by přehlasovaní spoluvlastníci žádat, aby o změně rozhodl soud. O tu se ve vašem případě nejedná, a proto smlouvu o nájmu těchto nebytových prostor může uzavřít váš zaměstnanec, a to i bez souhlasu druhého spoluvlastníka. Menšinový spoluvlastník do toho nemůže zasahovat. To však neznamená, že by menšinový spoluvlastník neměl nárok na podíl na výnosech ze spoluvlastnictví ze společné věci. Menšinový spoluvlastník nemůže v daném případě společnou věc užívat, ale to neznamená, že by se nemohl domáhat náhrady za odškodnění této skutečnosti.

Může požadovat vydání bezdůvodného obohacení, které vzniká druhému ze spoluvlastníků pronájmem věci. Podíl na společné věci vyjadřuje míru, jakou se spoluvlastníci podílejí na právech a povinnostech vyplývajících ze spoluvlastnictví a bezdůvodným obohacením je v tomto případě majetkový prospěch, který získává váš zaměstnanec pronájmem nemovitosti.


Kontaktujte nás

Vážení čtenáři, napadá vás téma z pracovního života, o kterém byste na této stránce rádi četli? Pokud ano, zasílejte nám své podněty

na e-mail:
karolina.svidrnochova@mafra.cz
nebo písemně na adresu:
Příloha Zaměstnání
P. O. BOX 1080
Na Příkopě 31
111 21 Praha 1