Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komu se vyplatí penzijní připojištění?

aktualizováno 
Již od roku 1994, tedy více jak jedenáct let existuje na finančním trhu v České republice penzijní připojištění. Počet účastníků penzijního připojištění činil na konci prvního pololetí letošního roku 3 137 287 účastníků. Jestliže mezi ně patříte nebo jen teprve o vstupu přemýšlíte, měli byste věnovat pozornost následujícím řádkům.
Rodina, děti

Rodina, děti | foto: Rodina, dětiProfimedia.cz

Penzijní připojištění je na našem trhu v současné době nabízeno jedenácti penzijními fondy. V zákoně je definováno jako shromažďování peněžních prostředků od účastníků penzijního připojištění a státu poskytnutých ve prospěch účastníků, nakládání s těmito prostředky a vyplacení dávek penzijního připojištění. Ve své podstatě je penzijní připojištění formou dlouhodobého spoření do důchodového věku.

Účastníkem penzijního připojištění se může stát každá osoba starší 18 let s trvalým pobytem na území České republiky. Zákon přitom vymezuje, že každý účastník smí být připojištěn pouze u jednoho fondu v jeden okamžik (tedy jedna platná smlouva na jedno rodné číslo).

Hlavním a původním smyslem penzijního připojištění je zabezpečení ve stáří, ale v současnosti je asi nejdůležitějším motivem střadatelů především získání státního příspěvku a možnost snížení daňového základu.

NENECHTE SI UJÍT
Podnikatel (c) profimedia.cz/corbis
Zvolit živnost, či obchodní společnost?
Kdo pojme nápad začít podnikat, většinou ví, v jakém oboru by to mělo být. Ale nemusí ani tušit, jaký typ firmy si vlastně má pořídit a co k tomu bude potřebovat.
Léto (c) profimedia.cz/corbis
Blíží se čas dočerpat dovolenou
Zbývá vám pár dní ze čtyřtýdenní loňské dovolené? Pokud ano, pak byste měli v listopadu na dovolenou nastoupit. Jinak se také může stát, že o volné dny, na které máte nárok, přijdete.
Žehlit bez páry je dřina
Chcete si žehlení co nejvíce ulehčit? Pak počítejte s tím, že byste se neměli spokojit s nejlevnějšími žehličkami. Dražší typy totiž většinou zvládají práci snadněji a rychleji.

Když už jsme narazili na státní příspěvek, podíváme se mu nyní pořádně „na zoubek“. Státní příspěvek penzijního připojištění se podle výše vašeho vkladu pohybuje v rozmezí 50 až 150 Kč měsíčně. Konkrétní výši a systém jejího přidělení, které se odrážejí od výše měsíčního příspěvku účastníka, ilustruje následující tabulka.  


Co to znamená? Stát vám při nejnižším možném vkladu (100 Kč měsíčně) přidá celých 50 % navíc formou státního příspěvku. S rostoucím měsíčním  příspěvkem účastníka však procentuální podíl klesá až na 30 %, kterého konkrétně dosáhne při vkladu 500 Kč. Od 500 korun výše už se výše státního příspěvku nemění. Státní příspěvky jsou přitom na konto účastníka připisovány automaticky za každý řádně a včas zaplacený měsíční příspěvek.

Měsíční příspěvek účastníka Výše měsíčního státního příspěvku
100-199 Kč 50 Kč + 40% z částky nad 100 Kč
200-299 Kč 90 Kč + 30% z částky nad 200 Kč
300-399 Kč 120 Kč + 20% z částky nad 300 Kč
400-499 Kč 140 Kč + 10% z částky nad 400 Kč
500 Kč a více 150 Kč

Zdroj: Novela zákona č.42/1994 Sb. platná od 1.1.200 
 

A jaká je situace u daňových výhod spjatých s penzijním připojištěním?

Nárok na daňovou úlevu získává ten, kdo zaplatí za zdaňovací období (kalendářní rok) více než 6 000 Kč. To znamená, že měsíčně si musí spořit minimálně 500 Kč. To co je zaplaceno nad 6 000 Kč je potom možné odečíst od daňového základu. Maximální odečitatelná částka však činní 12 000 Kč za rok. Abyste si mohli od daňového základu odečíst maximální možnou částku, která znamená úsporu na zaplacených daních 1 800 až 3 840 Kč (podle vašeho daňového pásma), vychází tak výše měsíčního příspěvku na 1 500 Kč měsíčně (18 000 Kč ročně). Vaše daňová úspora vyjádřená procenty znamená tedy fiktivní příspěvek ve výši 15 až 32% z ukládané částky.

Čili, aby klient maximálně využil všech výhod, které penzijní připojištění nabízí, je optimální přispívat částkou 1 500 Kč měsíčně. Dostanete tak maximální státní příspěvek a navíc si od základu daně z příjmu odečtete 12 000 korun ročně. Roční výnos z penzijního připojištění na státním příspěvku a daňových úsporách tedy může činit až 5 640 korun.

Penzijní fondy dokáží zhodnocovat prostředky jim svěřené pomocí vlastních investic. Podléhají poměrně striktní státní regulaci a jsou tak regulovány řadou nástrojů, které mají zajistit co největší stabilitu a střadatelům bezrizikový výnos. Konkrétně to znamená, že penzijní fond nesmí přispat záporné zhodnocení (v případě hospodaření se ztrátou, jde celá ztráta na vrub akcionářů fondu) ale rovněž i to, že zákonem silně regulovaná struktura portfolia penzijních fondů bohužel znemožňuje dosahovat vyšších výnosů. Míra jejich zhodnocení se obyčejně pohybuje lehce nad mírou inflace. Pokud je tento stav dlouhodobě setrvalý, jsou vaše peníze skutečně reálně zhodnocovány. Viz tabulka:

Penzijní fond Průměrná hodnota zhodnocení připsané účastníkům za období 2000-2004  (%)
ČSOB PF Progres 4,676
Zemský PF 4,422
PF Komerční banky 4,164
ING PF 3,940
Generali PF 3,660
Credit Suisse Life & Pensions PF 3,644
PF České pojišťovny 3,620
PF České spořitelny 3,576
Allianz PF 3,574
ČSOB PF Stabilita 3,400
Hornický PF Ostrava 2,634
Průměrné zhodnocení 3,755

Zdroj: Asociace penzijních fondů České republiky

Na tomto místě je potřeba rovněž zdůraznit skutečnost, že vklady účastníků penzijního připojištění nejsou ze zákona pojištěny.

Za jakých podmínek lze penzijní připojištění zrušit a peníze vybrat?

Podle podmínek daných zákonem a penzijním plánem máte možnost penzijní připojištění vypovědět kdykoliv, ale nejdříve po uplynutí 12 započtených příspěvkových měsíců. Po této době vám vzniká nárok na výplatu "odbytného". Po výpovědi penzijního připojištění máte v tomto případě nárok na úhrn příspěvků zaplacených účastníkem a podílů na výnosech hospodaření fondu. Při tomto, v podstatě předčasném výběru, musí penzijní fond již vyžádané státní příspěvky vracet zpět Ministerstvu financí. Proto na ně ztrácíte nárok.

Jaká je tedy odpověď na otázku zda je penzijní připojištění výhodné?
Odpověď zní: Jak pro koho.

Každý z nás je totiž odlišně citlivý na míru rizika a s tím spojené potenciální zhodnocení vložených prostředků. To znamená, že pokud patříte mezi konzervativní střadatele upřednostňující malé riziko ztráty před možným ziskem, je pro vás penzijní připojištění dobrou volbou.

Dalším úhlem našeho zkoumání se může stát délka období, po které nelze s vloženými prostředky disponovat. U penzijního připojištění jde nejčastěji o dlouhý časový úsek (desítky let) a při něm finanční odborníci doporučují především investice do podílových fondů nebo akcií, kde vhodně řízené portfolio minimalizuje potenciální ztráty. Výhodou takových investic je totiž jejich vyšší likvidita.

Penzijní připojištění je tudíž výhodné především pro lidi před důchodem, neboť při delším spoření podíl státního příspěvku ve vztahu k celkovému objemu klesá. Tak, jako ke každé finanční investici, je i k penzijnímu připojištění důležité přistupovat zodpovědně, nenechat se zlákat první nabídkou a raději se svěřit do rukou nezávislým odborníkům.

Závěrem je zde nutné ještě zmínit dopad blížící se důchodové reformy v České republice. Ta by měla mít za jeden z cílů zvýšit motivaci občanů k doplňkovému důchodovému spoření. Kromě penzijního připojištění se státním příspěvkem a životního pojištění budou daňově podpořeny i další formy spoření na stáří, jako např. bankovní produkty a podílové fondy. Lze rovněž přepokládat, že výhody penzijního připojištění nabudou na svém rozměru a penzijní připojištění se tak stane zajímavějším produktem než jakým je ve své podobě dnes.

Zdá se vám penzijní připojištění výhodné? Využívate tento pojišťovací produkt? Napište nám své nazory.

Komerční prezentace:


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz


 

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Jaké slevy a výhody můžete získat k životnímu pojištění

Ilustrační snímek

Zatímco pojistku domácnosti nebo auta považují Češi za samozřejmost, životní pojištění řada z nich odmítá. Nové klienty...

Adrenalinové sporty na dovolené jsou riziko, dejte si pozor na připojištění

Ilustrační snímek

Na dovolené lidé zkouší ledacos. Například adrenalinové sporty, zážitkové aktivity nebo různé atrakce. Dejte si pozor...

Po úrazu zůstal doma. Zachránilo ho pár stovek, které zaplatil za pojistku

Ilustrační snímek

Stane-li se vám úraz, který na delší dobu znemožní vydělávat peníze, je to pro rodinu často vážný problém. Situaci může...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz