Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Končí mi fixace úrokové sazby hypotéky. Co bude dál?

  0:24aktualizováno  0:24
Sedmdesát tisíc lidí si před pěti lety vyřídilo hypotéku, letos jim končí takzvaná fixace a banka jim stanoví novou sazbu na další období. Je-li to váš případ, nepřistupujte hned na první nabídku banky.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Zapomeňte na to, že byste si polepšili

Jestli vám prolétlo hlavou, že když jste do teď spláceli bez problémů, banka vám nechá stejnou sazbu a vy budete platit o něco méně (vždyť část úvěru už jste splatili), zapomeňte na to. A to i když výše úrokových sazeb je dnes zhruba stejná jako před oněmi pěti lety.

Banka není charita a chce na vás především vydělat. Nasadí sazbu o něco vyšší, než by skutečně chtěla, a bude vyčkávat. Když na ni přistoupíte, výborně. Když ne, něco vám sleví. Na vás je, abyste se na jednání důkladně připravili, jen tak se vám podaří usmlouvat vše, co se dá.

Informace shánějte včas

Zhruba dva měsíce před koncem pevné sazby se začněte zajímat o nabídky konkurence. V té  době ještě pravděpodobně nebudete mít v ruce dopis od své stávající banky – některé ho posílají dost na poslední chvíli.

Kdyby s vaší bankou o úrocích nebyla řeč, můžete bez velkých problémů přejít jinam. Když se zajdete zeptat do poboček konkurence, bez váhání a ochotně vám udělají propočet. "Já jsem tu od toho, abych vám udělala lepší nabídku než vaše banka," ujistila nás například v pražské pobočce poradkyně České spořitelny Dagmar Zrubecká.

Někde je potřeba se v bance předem objednat, ale i tak se to dá zvládnout za dvě odpoledne. Nemáte­-li čas, oslovte makléře, porovnání udělá za vás.

U finančně nejpříznivější nabídky se začněte zajímat o detaily a shromažďujte potřebné  dokumenty. Kromě dokladů a vyplněné žádosti budete potřebovat potvrzení o příjmu a odhad  ceny nemovitosti. Ten  někdy stačí původní, když ho nemáte, zařiďte si po dohodě s bankou nový. Podle Jiřího Novotného z realitní kanceláře RAK se na něj čeká okolo 14 dní a  není  velký rozdíl mezi  regiony.

Čekejte na dopis z banky

Banky se liší v době, kdy vám dají vědět novou sazbu, minimálně jsou to však tři týdny. Pokud do té doby dopis nemáte, shánějte ho aktivně sami. Dopis totiž všichni neposílají jako doporučenou zásilku, takže když nebudete nijak reagovat, vezmou jako fakt, že souhlasíte s navrženými podmínkami, které k vám třeba vůbec nedoputovaly.

 

Kdy přijde z banky dopis s nově navrhovanou sazbou
Banka Termín (počet dnů či týdnů před vypršením fixace)
Česká spořitelna 3 týdny
GE Money Bank měsíc
Hypoteční banka, ČSOB, Poštovní spořitelna 5 týdnů
Komerční banka měsíc
LBBW Bank 25 dní
mBank 5 týdnů
Raiffeisenbank 60 dní
UniCreditbank 30 dní
Volksbank 30 dní
Wüstenrot 4 týdny
Poznámka: Uvedeny jsou termíny, kdy vám banka nejpozději pošle potřebné informace. Zdroj: banky 

Jakmile  vyrozumění  přijde, začněte okamžitě jednat. Porovnejte nově navrhovanou sazbu s nabídkami konkurence. Pravděpodobně bude  vyšší. Zavolejte do banky a domluvte si schůzku. Mějte s sebou nabídky konkurence, ať se máte o co opřít. Pokud banka nesleví, nahlaste, že budete přefinancovávat. Vystaví vám doklad o zbývající dlužné částce a vy hned začněte vyřizovat úvěr u  konkurence. Nezapomeňte, že peníze z nové banky musí na účet původního ústavu dorazit do konce fixace.
Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Rostou ceny chat a chalup, zvlášť těch, v nichž se dá žít celoročně

Ilustrační snímek

Ceny chat a chalup věrně kopírují současný růst cen bytů a rodinných domů. Ceny rekreačního objektů přitom stejně jako...

Další z rubriky

Hypotéky dál zdražují, a ne málo. Zájem klesá

Ilustrační snímek

Hypoteční rok 2017 byl zakončen průměrnou úrokovou sazbou 2,19 procenta. Leden 2018 potvrdil zdražování hypoték....

Hypotéky opět zdražují, sazba pod dvě procenta je nejspíš minulostí

Ilustrační snímek

V prosinci 2017 úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Hypoteční rok 2017 byl zakončen průměrnou úrokovou...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Kurzy.cz Ekonomika Evropské unie zažívá dobré časy, nad všemi zeměmi ale nesvítí slunce stejně jasně. Nemocným článkem Evropy je...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Sales Management Program

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Praha

Najdete na iDNES.cz