Konec akcií se rychle blíží

  0:05aktualizováno  0:05
Organizátor trhu s akciemi RM-Systém zažívá nápor zájemců o prodej cenných papírů, jaký již léta nepamatuje. Příčinou je doslova panika drobných akcionářů, kteří si uvědomili, že jejich akcie se koncem příštího týdne stahují z trhu a prodej poté bude možný jen s mimořádným štěstím.
Akcie, jejichž tržní kapitalizace nedosahuje zhruba 33 milionů korun nebo pro obchodování není k dispozici alespoň 25 procent z emise, musejí letos z pražské burzy a RM-Systému zmizet.

Pražská burza má přísnější pravidla a většinu cenných papírů vyřadila již před několika lety. Současná akce se proto týká především akcií, které jsou na RM-Systému. "V posledních dnech registrační místa RM-Systému praskají ve švech. Lidé si uvědomili, že u řady emisí končí  možnost je prodat," uvedl ředitel RM-Systému Lubomír Štícha. V posledních týdnech jde o nevídaný nápor a počet pokynů k prodeji dosahuje až 1300 denně.

Nával na obchodních místech není překvapivý, protože akcie, které neuniknou vyřazení z trhu, vlastní zhruba jeden milion drobných akcionářů. Přestože se jedná o akcie, které nebude možné volně obchodovat na trhu, je o jejich koupi zájem. Provozní náměstek RM-Systému Jaroslav Šírek tvrdí, že až 90 procent z nich svého kupce najde.

Stažení akcií, které vyplývá z novelizovaného zákona o cenných papírech, postihne zhruba 700 titulů, jejichž tržní hodnota představuje řádově stovky milionů. Pravidla pro vyřazení odpovídají podle dřívějšího vyjádření šéfa Komise pro cenné papíry Františka Jakuba regulím Evropské unie. Pozitivním důsledkem má podle něj být to, že po vyčištění trhu se omezí možnosti pro nejrůznější manipulace s cenami.

To, že by drobní akcionáři byli nuceným stažením akcií z trhu poškozeni, Jakub v minulosti nepřipouštěl. "Zhruba osmdesát procent akcií, které čeká vyřazení, jsou stejně neprodejné, protože je nikdo nechce," uvedl. Loni také komise prověřovala podvodníky, kteří obcházeli drobné investory a na základě zkreslených informací od nich vykupovali akcie pod cenou. Čistý zisk podvodníků dosahoval loni až 20 milionů měsíčně.

I když budou cenné papíry staženy z trhu, neznamená to, že by akcionář o ně přišel jako o majetek. Nadále mu náleží veškerá práva akcionáře, ale v případě snahy o jejich prodej ho čeká složitější cesta. Může se je pokusit udat ve spolupráci s obchodníkem s cennými papíry, nabídnout je majoritnímu akcionáři nebo nalézt kupce přímo. Ovšem i v případě nalezení kupce bude muset řešit složité situace. "Protože se akcie nebudou veřejně obchodovat, nebude k dispozici ani tržní cena," upozornil Šírek.

K pokusům o prodej akcií zbývá lidem týden. K prodeji je třeba průkaz totožnosti a výpis z účtu ve Středisku cenných papírů.

Autor:

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Do úzkých ho dostal kamarád, kdysi prosperující firma asi zkrachuje

Drobným podnikatelům a živnostníkům dělají vrásky na čele mnozí odběratelé,...

Po studiích si Jaroslav založil rodinnou firmu se stavebninami. Dařilo se mu, zákazníci se jen hrnuli, až jednoho dne...

Co nahrává bleskovým zlodějům a systematikům, aby vás navštívili

Ilustrační snímek

Když dům či byt navštíví zloději, není to nic příjemného. Pojišťovny hlásí, že řada lidí jim přitom stále nahrává....

Vydáte stovku, pětikoruna se vám vrátí, někdy i mnohem víc

Existuje nabídka řady firem, které vám za nákupy přes svůj portál dávají...

Utrácíte, a přesto šetříte. To není protimluv, ale nabídka řady firem, které vám za nákupy přes svůj portál dávají...

Společně, nebo každý sám? Poradíme, jak řešit finance v domácnosti

Ma si mladý pár zřídit nový účet, ke kterému budou mít oba přístup,nebo to...

Mladý pár se rozhodne bydlet spolu. Výhledově by si chtěli pořídit vlastní bydlení a založit rodinu. Jak si však...

Další z rubriky

Koupil za sto tisíc, prodá za dva miliony. Kdy se vyplatí investice do aut

Lada Niva z roku 1979, na které její současný majitel vydělá zřejmě dva miliony...

Zájem o historická nebo unikátní vozidla v poslední době roste. Jde o alternativní investici, která většinou doplňuje...

Investiční apetit Čechů je velký, v kurzu jsou akciové fondy

Ilustrační snímek

Většina konzervativních investic vám dnes moc nevydělá. V případě podílových fondů to ovšem může být jinak. Tedy pokud...

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

Víkendář: Německo a Francie ztrácí vliv, dopředu se dere Hanzovní liga

Víkendář: Německo a Francie ztrácí vliv, dopředu se dere Hanzovní liga

Kurzy.cz Spojenectví Německa a Francie bývalo považováno za motor Evropské unie. Německý der Spiegel ovšem tvrdí, že tento motor...

Najdete na iDNES.cz