Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konec hliníkových mincí
v Čechách

aktualizováno 
Také jste si všimli, že jsou peněženky den ode dne těžší a těžší? Není to tím, že bychom byli bohatší, nýbrž strukturou hotovosti. Mění se totiž portfolio mincí v oběhu ve prospěch mincí z ušlechtilých kovů. Bude tedy konec všem hliníkovým mincím?
Peníze, koruna

Peníze, koruna - ilustrační foto | foto: Radek KalhousMF DNES

Kdo je za tím

Jedinou institucí, která má právo jakkoliv ovlivňovat oběživo v zemi, je centrální banka. Centrální bankou v ČR je Česká národní banka (dále jen ČNB). Ta má jako jediná právo vydávat bankovky a mince, stejně tak i mince pamětní. Může je rovněž prohlásit za neplatné a z oběhu stáhnout (tzv. demonetizace). Zákon ČNB přiznává právo sjednávat tisk bankovek a ražbu mincí a ukládá jí povinnost dozoru nad ochranou a bezpečností oběhu nevydaných bankovek a mincí a nad úschovou a ničením tiskových desek, razidel a neplatných a vyřazených bankovek a mincí.

Hliníkové mince

Ještě nedávno existovaly v našem oběhu tři druhy mincí z hliníku. Byly to desetníky, dvacetníky a padesátníky. Platnost 10 h a 20 h mincí ovšem byla ukončena již k 31.10.2003, nicméně ještě do 31.10.2009 stihnete případně nepoužité mince vyměnit za mince, či bankovky nominálních hodnot platných. Výměnu lze provést buď v hotovosti na pokladně, příp. uložením na účet.

Ačkoliv nelze desetníky a dvacetníky již k placení použít, jak potvrzují čísla ČNB, v oběhu stále ve velkém množství zůstávají. Do 11.7.2006 bylo z oběhu vráceno pouze 13,25 %  ks dvacetníků a 12,10 % ks desetníků z jejich celkového počtu (počítáno z maxima mincí v oběhu: desetníky 720 523 743 ks a dvacetníky 541 071 636 ks). Důvodem, proč mince zůstávají i nadále v oběhu v takovém množství, může být jejich nízká kupní síla, stejně jako vyšší náklady na dopravu. Výměnu  neplatných 10 h a 20 h mincí je totiž možné uskutečnit už jedině v pobočkách ČNB (v Praze, Plzni, Hradci Králové, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích či Ústí nad Labem).

Proč mizí hliníkové mince

Pohled do historie

Co zásadního se stalo v našem oběživu za posledních 25 let? Není možné se nezmínit o rozdělení ČSFR na dva samostatné státy – ČR a SR a následující měnovou odluku. V roce 1993 na základě zákona nahradila ČNB původní centrální banku - Státní banku československou (SBČS). V tom samém roce pak vznikla nová měna samostatné ČR – koruna česká, a to v podobě (s malými obměnami – nové vzory nahrazující původní z r. 1993), jakou známe v současnosti. Od téhož roku se objevují v našem oběživu i nové bankovky vyšší hodnoty - 5 000 Kč, od roku 1996 bankovka s nominální hodnotou 2 000 Kč. Opačným jevem bylo pak ukončení platnosti mincí hodnoty 10 h a 20 h.

Při rozhodování o zrušení drobných, byť velmi oblíbených, mincí nominální hodnoty 10 a 20 haléřů sehrály významnou roli výrobní náklady ražby. Ty přesahovaly nominální hodnotu  mincí, do oběhu jich bylo přitom vydáváno velké množství, nicméně z oběhu se vracelo jen malé procento z nich. Rovněž problematická manipulace s tak drobnými mincemi znamenala příklon spíše k hlasům hovořícím o jejich zrušení.

Aktuální stav peněz v oběhu k 11.7.2006 naleznete zde.

Zmizí i padesátníky?

V médiích se před několika dny objevily informace o možném zrušení posledních hliníkových mincí s nominální hodnotou 50 h. Zůstávají obvykle na pultech při platbách v hotovosti a nijak zvlášť o ně nestojí ani obchodníci a ani zákazníci. Potká tedy osud desetníků a dvacetníků i padesátníky?

Prozatím nejspíše ne, neboť až do roku 2007 platí smlouva, kterou uzavřela ČNB s výhradním dodavatelem českého oběživa Českou Mincovnou na ražbu 50 h mincí. Pokud tedy k jejich zrušení dojde, rozhodně ne během několika nejbližších měsíců.

Nyní odhlédněme ještě na okamžik od hliníkových mincí a podívejme se na mince z ušlechtilých kovů (mince hodnot 1,2,5,10,20 a 50 Kč). Jedna z nich se v současné době objevuje větší míře a je možné si ji poměrně snadno zaměnit za minci nižší nominální hodnoty. Ano, řeč je o padesátikorunách.

Jistě nikomu neušlo, že spíše než papírovou padesátikorunu teď dostanete v obchodě kovovou. Co je toho příčinou? ČNB má velké zásoby 50 Kč mincí pocházejících již z devadesátých let minulého století. Rozhodla se proto vydávat mince ze svých zásob do oběhu a ukončit tisk nových bankovek této hodnoty. Se stažením 50 Kč bankovek se nicméně nepočítá, ty z oběhu zmizí spíše přirozeným úbytkem, tj. opotřebené, či jinak poškozené bankovky nebudou nahrazovány již bankovkami, ale jen mincemi z ušlechtilých kovů.

Co na to finanční dozor

Podle posledních informací ČNB žádné změny v krátkém časovém horizontu v českém oběživu nenastanou. Centrální banka však nemůže zcela vyloučit ukončení platnosti některých nominálních hodnot ještě před přechodem na společnou evropskou měnu. Rovněž nelze vyloučit ani vydání některé bankovky nebo mince v podobě mírně pozměněné proti současnosti. Pravděpodobnost ukončení platnosti některého nominále nebo vydání nové bankovky či mince by vzrostla, pokud by došlo k posunu termínu přijetí společné evropské měny za dosud předpokládané datum 1.1.2010.

Zrušení kterých mincí by vás nejvíce potěšilo? Hliníkových nebo naopak mincí s nejvyšší nominální hodnotou? Těšíme se na vaše názory.

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...Další z rubriky

Přinášíme aktuální přehled 10 nejvýhodnějších bankovních účtů

Ilustrační snímek

Banky vylepšují své bankovní účty a snaží se klienty hýčkat mnohem víc než dříve. Ve spolupráci s analytiky Scott &...

Proč platit za něco, co je absurdní. Boj s poplatky v Česku pokračuje

Ilustrační snímek

Na poplatcích vydělávají banky nemalé peníze, ty největší miliardy korun ročně. Již řadu let ale dávají Češi najevo, že...

KOMENTÁŘ: Jsou nulové úroky na běžných účtech zlodějna, nebo ne?

Martin Mašát

Jaká je dnes nejlepší konzervativní investice? Běžný účet s nulovým úrokem. A buďte rádi za nezáporný úrok. Jestli máte...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz