Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konec investičních fondů

aktualizováno 
V průběhu kupónové privatizace vzniklo takřka 300 investičních fondů. Většina z nich buď skončila v likvidaci, přeměnila se na holdingy nebo na otevřené podílové fondy. Povinné otevírání investičních fondů bylo zavedeno kvůli ochraně investorů, která byla velmi vážně narušena skandály ohledně investičních fondů jako Trend, CS fondy, apod. Co zbylo z investičních fondů?

V roce 2000 bylo u nás již jen 85 investičních fondů, z nichž však bylo 52 v likvidaci. V roce 2004 eviduje Komise pro cenné papíry 51 investičních fondů, z čehož pouze 9 není v likvidaci nebo konkurzu. Stejný obrázek poskytují data z burzy a RM-Systému. V roce 1999 se na BCPP obchodovaly akcie 30 investičních fondů, v roce 2000 již jen 18 fondů, o rok později 7 a v roce 2002 odešel z burzy i poslední investiční fond IF Bohatství.

Na RM-Systému v roce 1998 činil podíl obchodů s akciemi fondů 16 %, v roce 1999, kdy docházelo k mnoha změnám u fondů, se fondy podílely na obchodech dokonce z 33 %. V roce 2000 byl již podíl opět pouze 11%. Za rok 2003 poklesla tržní kapitalizace investičních fondů na RM-Systému z 3,7 mld. Kč na pouhých 123 mil. Kč, tedy o více jak 95 %.

Otevírání fondů bylo pozdrženo žalobami minoritních akcionářů, které byly podány např. na neoprávněnost výmazu investičních fondů z obchodního rejstříku, čímž se zamezilo jejich přeměně na otevřené podílové fondy. Hlavním kamenem úrazu bylo nedostatečné definování přechodu závazků z investičního fondu na nástupce: podílový fond, investiční společnost či podílníky.

Tyto nedostatky, se nyní doslova „s křížkem po funuse“ snaží zákonodárci odstranit novelami zákona o investičních společnostech a investičních fondech. První změna, která již vyšla ve Sbírce se týká právě přechodu závazků z investičního fondu na podílový. Podílníci se tak již nemusí obávat, že závazky investičního fondu budou vymahatelné i na nich. Nyní je totiž v zákoně doslova napsáno, že „podílníci neručí

Zákonům je věnována speciální sekce Zakony.idnes.cz

za případné závazky investičního fondu, které nebyly vypořádány do výmazu investičního fondu z obchodního rejstříku…“

Poslanci schválili další změnu zákona, která reaguje na problémy fondu KVANTO, kde soud zrušil výmaz z Obchodního rejstříku. Toto prosincové rozhodnutí vyvolalo zděšení mezi investičními společnostmi, které spravují přeměněné investiční fondy, mezi podílníky nových fondů i bývalými akcionáři investičních fondů.

Nový paragraf již nedává možnost zrušit výmaz investičního fondu z rejstříku, a to i v případě již dříve započatých řízení. Výslovně se zde uvádí, že „z důvodu ochrany práv podílníků tuto přeměnu nelze zpochybnit.“

Nová část zákona o investičních společnostech a investičních fondech

V § 35j se doplňuje odstavec 10, který zní:
"(10) Pokud rozhodnutí o odnětí povolení k činnosti investičního fondu a rozhodnutí o udělení povolení k vydávání podílových listů za účelem vytvoření otevřeného podílového fondu (§ 35j) nabudou právní moci, nastávají účinky přeměny investičního fondu na otevřený podílový fond dnem, kdy je investičnímu fondu doručeno rozhodnutí soudu, kterým se povoluje výmaz. Z důvodu ochrany práv podílníků tuto přeměnu nelze zpochybnit. Ustanovení předchozí věty se použije i na řízení započatá přede dnem účinnosti tohoto zákona.".

Zdroj: PSP ČR

Poslední změnou v zákoně je další odložení povinné přeměny na otevřený podílový

Investiční fondy, které nejsou v likvidaci nebo konkurzu

CENTO INVESTIČNÍ FOND a.s.
CONCORDIA INVEST, a.s., investiční fond
CONSUS INVESTIČNÍ FOND a.s.
ESPERANZA, a.s. - Investiční fond
Investiční fond energetiky, a.s.
Investiční fond NEWTON, a.s.
KVANTO, investiční privatizační fond a.s.
PROFIT FOND, investiční fond, a.s.
Studentský investiční fond, a.s.
fond do konce roku 2004.

Konec investičních fondů

Strategie nákupu akcií investičních fondů s vysokým diskontem, kterou v minulosti využívalo mnoho investorů, je dnes již vyčerpána. Vysoké hodnoty diskontů (vyvolané mimo jiné odhalenými případy „tunelování“ nebo právě žalobami na přeměny fondů) nabízely s jistou mírou rizika a nejistoty slušný zisk. (V této souvislosti lze uvést i nabídky nevýhodných odkupů, na které často upozorňovala Komise pro cenné papíry.) Z 51 investičních fondů je 42 v likvidaci  nebo konkurzu. Zbylé fondy do likvidace vstupují, nebo jsou již těsně před otevřením. Registrované akcie mají již jen dva investiční fondy. Na RM-Systému se obchodují investiční fondy Concordia Invest a Consus Investiční Fond. První jmenovaný s diskontem 28,6 %, druhý s vysokým 52% diskontem. I Consus by však měl brzo odejít z trhu v důsledku likvidace společnosti.

U likvidovaných fondů je situace značně složitější než přeměna, neboť zde musí „investor“ čekat na podíl na likvidačním zůstatku. Oproti přeměně, kde jsou sice většinou odkupy v určité době po otevření (zpravidla 6 měsíců) zatíženy speciálním poplatkem, jde o časově náročnější a nejistější „investici“.

Údaje o investičních fondech k 6.2.2004
Název IF Nominál (Kč) Vlastní kapitál na akcii Kurz (Kč) Diskont (%)
CONCORDIA INVEST, a.s., investiční fond 400 406,13 290 28,6
CONSUS INVESTIČNÍ FOND, a. s. 1000 218,3 104,5 52,13
 
Investiční fond energetiky, a.s. 1000 1928,46 J&T ASSET MANAGEMENT*
Investiční fond NEWTON, a. s. 100 27,85
PROFIT FOND, investiční fond, a. s. 800 914,91
KVANTO, investiční privatizační fond a.s. 400 573,67 ČSOB investiční společnost*
*u fondů zbývá k přeměně na OPF pouze výmaz z Obchodního rejstříku, údaj představuje investiční společnost, která bude podílový fond spravovat
Zdroj: SCP

Nové investiční fondy mohou uspět

Přestože nové peníze do sektoru kolektivního investování proudí výhradně do podílových fondů, nemusí investiční fondy zaniknout úplně. I v novém zákoně o kolektivním investování jsou investiční fondy definovány. Podle Martina Hanzlíka, generálního manažera Unie investičních společností, mají budoucnost především specializované fondy. Příkladem mohou být často zmiňované nemovitostní fondy, apod.

V západních evropských zemích jsou oblíbené investiční fondy s variabilním kapitálem (tzv. SICAV). I u nás se počítalo s úpravou takových fondů, nakonec se však v novém zákoně neobjevily. Martin Hanzlík to vysvětluje tím, že zavedení těchto fondů by si vyžádalo rozsáhlejší zásahy i do jiných zákonů – např. obchodního zákoníku, protože se jedná o subjekt s právní subjektivitou, který se zapisuje do obchodního rejstříku, avšak má variabilní hodnotu základního kapitálu, což současný právní řád nezná – což by se nestihlo do vstupu ČR do Evropské unie, kdy již musí být nová úprava kolektivního investování implementována. Ministerstvo financí (které zákon připravuje), investiční společnosti nebo např. Komise pro cenné papíry se tak „spokojily“ se současnou verzí (u které právě probíhá schvalovací proces v Parlamentu). Fondy SICAV by se v zákoně objevit měly, možná již v některé novele zákona o kolektivním investování, která bude potřebná velmi brzy po schválení současné verze, po vstupu do EU. Mohly by se objevit někdy od konce roku 2005.

Investovali byste místo do podílového fondu raději do fondu investičního? Myslíte si, že mají specializované investiční fondy v České republice budoucnost?

 

Autor:Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

Komentář analytika: Bitcoin je hra pro dobrodruhy

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Ve světě financí se už několik let skloňuje pojem bitcoin. Tato takzvaná kryptoměna letos pokořuje rekordy a z lidí...

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Neoblíbený scénář investorů se vrací na obrazovky: A možná přijde i medvěd!

Neoblíbený scénář investorů se vrací na obrazovky: A možná přijde i medvěd!

Kurzy.cz Pražská burza dnes předvedla nepřesvědčivý výkon a od samotného počátku bylo zjevné, že dnes není ve formě. Index PX v ...

Najdete na iDNES.cz