HDP, ekonomika, peníze, obchod (c) profimedia.cz/corbis

HDP, ekonomika, peníze, obchod (c) profimedia.cz/corbis

Konec peněžních fondů u nás?

  • 4
Neustálá hrozba růstu úrokových sazeb a rostoucí cena ropy omezuje růst akciových trhů ve světě. Na Pražské burze zase poprvé v historii překročil roční objem obchodů 1 bilion korun, indexy se však z místa téměř nehnuly. Fondy opět nezklamaly a investoři tak na vánoce ani nepomyslí.

Na americkém akciovém trhu pokračovala nejistota z předešlého týdne, na jehož pozitivní ukončení se investorům navázat nepodařilo a hned v pondělí zaznamenaly trhy propad. Možnou změnu trendu naznačil mírný růst v úterý, již ve středu odpoledne však byly trhy opět v mínusu.

Další pokles následoval i ve čtvrtek, na čemž kromě nepříznivých makrodat měla svůj podíl také cena ropy na úrovni kolem 60-ti dolarů za barel. Růst se na trhy díky poklesu cen energií dostavil až v pátek odpoledne, ztráty z předchozích dnů se však indexům umazat nepodařilo (DJIA -1,0 %, Nasdaq -0,8 %, S&P 500 -0,5 %).

Na pražské burze jsme tento týden zaznamenali mírný nárůst zobchodovaných objemů, ani to však nepomohlo k výraznějšímu růstu indexů. Ze souboje s ostatními středoevropskými konkurenty však domácí burza vyšla se ctí. Největší podíl na tom měla developerská společnost Orco (+6,8 %), která zveřejnila své plány příští expanze, což investoři hodnotili velmi pozitivně.

Výrazně posilovala také společnost CME (+5,3 %), Zentiva (+2,6 %), a investory potěšil také Český telecom (+2,2 %), u kterého existuje reálná možnost navýšení dividendy. Zklamal naopak bankovní sektor. Ztratila zejména Erste bank (-5,9 %), která svou akviziční politikou naopak investory nepotěšila. I přes překonání bilionové hranice v objemech obchodů od začátku roku se tak indexy od svých počátečních hodnot v průběhu týdne moc nevzdálily (PX-D -0,23 %, PX 50 +0,21 %).

Fondy opět nezklamaly

Když už ne akcie, tak fondy své investory výkonností většinou potěšily. Do mínusu se

Hysterie (c) profimedia.cz/corbis

Jak investovat do nemovitostí v malém? Nejvýkonnější realitní fond + 40 % za rok.
Více ZDE.

dostalo pouze šest fondů, z toho tři akciové globálně zaměřené fondy a tři smíšené fondy společnosti J&T. I když ztráty nejsou velké, v případě fondů ČPI Nové ekonomiky (-0,54 %) a ČPI Globálních značek (-0,43 %) je horší výkonnost dlouhodobým trendem, což se projevuje také na výkonnosti (roční výkonnost -0,37 %, resp. +4,36 %).

Ostatní akciové fondy jsou na tom podstatně lépe, což platí i pro fond AKRO nových ekonomik (+2,17 %) zaměřen na rozvíjející se země, ČSOB Akciový Mix (+1,35 %), který má největší podíl českých akcií v portfoliu (kolem 25 %), nebo ČPI Ropného a energetického průmyslu (+1,00 %).

Úspěchy akciových investic potvrzuje také výkonnost fondů fondů, mezi kterými dominují fondy investující do jiných akciových fondů, IKS Fond fondů (+1,24 %) a ISČS Global Stocks (+0,87 %). Konzervativně zaměřené fondy naopak okupují spodní příčky výkonnosti.

Dluhopisy opět ve středu zájmu?

Ani dluhopisy však ještě nesložily definitivně zbraně a je to vidět také na výkonnosti dluhopisových fondů. Poslední měsíc byl pro dluhopisové fondy velmi dobrý. V uplynulém týdnu se nejvíce dařilo fondům nakupujícím především dluhopisy zemí střední a východní Evropy, ČSOB dluhopisových příležitostí (+0,56 %) nebo AIG Stredoeurópsky (+0,46 %). Zpomalení očekávaného tempa zvyšování úrokových sazeb u nás a snížení ratingu Maďarska může být pro dluhopisy dobrým znamením i do budoucna, tak se uvidíme.

Po dlouhé době se dluhopisovým fondům podařilo dosáhnout kladné čisté prodeje (+26,0 mil. Kč), což je zásluha především dvojice fondů ISČS Sporobond (+13,9 mil. Kč) a IKS Dluhopisový (+10,6 mil. Kč). Dalším překvapením je propad čistých prodejů u fondů peněžního trhu (-42,7 mil. Kč), když ani jeden z fondů nezaznamenal kladné čisté prodeje.

Obchodování podle UNISu  

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové AKRO nových ekonomik 2,17% ČPI Nové ekonomiky -0,54%
ČSOB Akciový Mix 1,35% ČPI Globálních značek -0,43%
ČPI Rop. a energetického prům. 1,00% Pioneer-akciový -0,14%
Dluhopisové ČSOB dluhopis. příležitostí 0,56% ČPI Korpor. dluhopisů 0,05%
AIG FCE stredoeurópsky 0,46% ČSOB Bond Mix 0,13%
ISČS-TRENDBOND 0,31% IKS Dluhopisový 0,15%
Fondy fondů IKS Fond fondů 1,24% IKS MAX 5 0,00%
ISČS-Global Stocks 0,87% ISČS Konzervgativní mix 0,02%
IKS-Fénix smíšený 0,80% ISČS Opatrný mix 0,06%
Peněžního trhu ISČS-SPOROINVEST 0,10% ČSOB Výnosový 0,03%
ČPI-Peněžního trhu 0,07% IKS Peněžní trh 0,04%
Pioneer-Sporokonto 0,06%    
Smíšené ČSOB Středoevropský 1,67% J&T IFN -0,18%
IKS MAX 4 0,92% J&T Opportunity CZK -0,17%
AIG FCE zahraničný rastový 0,72% J&T AM Druhý KSIO -0,01%
Čisté prodeje mil. Kč IKS MAX 5 67,7 IKS Peněžní trh -27,8
ISČS-SPOROTREND 39,6 Pioneer-Sporokonto

-12,4

ISČS-Vyvážený mix 29,6 ČSOB Bond Mix -4,1

Zdroj: UNIS

Nejvíc pozornosti tento týden přitahovaly fondy fondů, do kterých přiteklo 158,9 milionu korun. Největší podíl připadl na zajištěný IKS MAX 5 (+67,7 mil. Kč). Svým nemalým podílem do statistiky přispěly také fondy smíšené (+63,8 mil. Kč) a neztratily se ani fondy akciové (+57,2 mil. Kč).

Jak dlouho bude podle vás trvat, než si investoři zvyknou ukládat prostředky ve větší míře i do jiných fondů, než do peněžních? Těšíme se na vaše názory.