Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konec poplatků za TV a rádio pro majitele hotelů a penzionů

aktualizováno 
Mají, nebo nemají hoteliéři platit kolektivním správcům poplatky za provozování rozhlasového a televizního vysílání prostřednictvím přijímačů umístěných v pokojích ubytovacích zařízení? Proč kolem této otázky vzniká tolik pochybností?

Lázeňský hotel ve slovenské obci Dudince - Lázeňský hotel ve slovenské obci Dudince. | foto: Vít Klíma, realitní kancelář

S účinností od 23.2.2005 doplnil zákon č. 81/2005 Sb. do § 23 autorského zákona mimo jiné větu tohoto znění:

„Za provozování rozhlasového a televizního vysílání se podle § 18 odst. 3 nepovažuje zpřístupňování díla pomocí přístrojů technicky způsobilých k příjmu rozhlasového a televizního vysílání ubytovaným v rámci poskytování služeb spojených s ubytováním, jsou-li tyto přístroje umístěny v prostorách určených k soukromému užívání ubytovanými osobami.“

Podle autorského zákona by tedy nemělo být pochyb o tom, že hoteliéři nemají povinnost platit kolektivním správcům (OSA, Intergram) poplatky za provozování rozhlasového a televizního vysílání prostřednictvím přijímačů umístěných v pokojích ubytovacích zařízení. Nemělo by být pochyb, ale pochyby přetrvávají, byť na jiné úrovni.

Nad uvedeným zněním zákona se totiž vznáší mezinárodní smlouvy, kterými je Česká republika vázána, a které potvrzují nezadatelné právo autorů uměleckých děl udílet souhlas k jakémukoliv veřejnému sdělování po drátě nebo bezdrátově díla sdělovaného rozhlasem či televizí, uskutečňuje-li toto sdělování jiná organizace než původní. Právních argumentů pro i proti jednoznačnému závěru o povinnosti provozovatelů ubytovacích zařízení platit poplatek je nemálo. Snad nejvýznamnější je otázka, zda se v případě přijímačů v hotelových pokojích vůbec jedná o zpřístupňování díla veřejnosti.

Zákaz kouření na veřejných místech a v zařízeních společného stravování: Kde se zakazuje kouřit? Pozor na sankce, budou vysoké!

Vzniká tak nepřehledná situace, kdy kolektivní správci přesto, že zákon jim (ani těm, které zastupují) takové právo nepřiznává, nadále uvádějí tyto poplatky ve svých sazebnících a usilují o jejich placení.

Dobrá zpráva pro hoteliéry je, že stejně jako v řadě jiných zemí, poplatky podle autorského zákona za přijímače na hotelových pokojích platit nemusí. Alespoň prozatím.

KOMERČNÍ PREZENTACE

Ondřej Surga  (surga@advokati-ohs.cz)



Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Studie: český pracovní trh je vyčerpán, potřebuje vzdělané migranty

Českým firmám docházejí zaměstnanci, nemají je kde brát, nezaměstnanost je minimální. Proto jsou otevřenější cizincům, stejně jako ostatní státy. Vyplývá to ze...  celý článek

Biljana Weber, generální ředitelka Microsoftu ČR a SR
Lidé nechtějí zaměstnání, ale smysluplnou práci, říká šéfka Microsoftu

Všeobecně se ví, že nejlepší benefity nabízejí zaměstnancům IT společnosti. Nad seznamem odměn v hodnotě i desítek tisíc měsíčně lidé z jiných oborů jen...  celý článek

Ilustrační snímek
Proč si před hledáním nové práce pořádně zamést internetovou stopu

Když jste během studií chodili „pařit“, přišlo vám možná docela vtipné dát si na Facebook pár fotek, jak se skvěle bavíte. Jenže teď hledáte zajímavou a dobře...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Výsledky voleb - V ČR zvolili lidé nový parlament
Výsledky voleb - V ČR zvolili lidé nový parlament

V České republice a na mnoha místech v zahraničí proběhly v pátek a sobotu volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. ... celý článek

Grafton Recruitment Praha
FPGA Designer

Grafton Recruitment Praha
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 60 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.