Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konec září ve znamení dobrých výsledků

aktualizováno 
Konec měsíce přinesl v akciovém segmentu růst na všech frontách a české akcie opět překonávaly rekordy. Mezi podílovými fondy tento týden výkonnostně propadly fondy dluhopisové, do kterých ale investoři vložili nejvíce prostředků.

Bohatství, peníze, luxus - Bohatství, peníze, luxus | foto: Profimedia.cz

Již na konci minulého týdne bylo jasné, že výstřelky počasí ve formě hurikánu Rita nebudou mít tak závažné následky, jak se původně předpokládalo. Výrazně nižší škody, než byly očekávány, se odrazily na optimismu investorů, i když cena ropy nakonec mírně rostla. Nákupní nálada však nakonec nevydržela ani do úterý.

Ve středu a čtvrtek byly pro trhy pozitivním impulsem především dobré makroekonomické výsledky, přesto však průběh obou dní vyzněl dosti volatilně. Kolísání způsobovala rostoucí cena ropy ve středu, ve čtvrtek zase dobré korporátní výsledky; vývoj na trzích vypadal jako na houpačce. V pátek se nejvíce dařilo technologickým titulům, týdenní nárůst však nakonec zaznamenaly všechny tři nejdůležitější indexy (DJIA +1,42 %, Nasdaq +1,6 %, S&P 500 +1,2 %).

Na Pražské burze se tento týden obchodovalo jen čtyři dny. Volný den však nakonec pomohl dalšímu výraznému růstu, když okolní trhy právě ve středu výrazně ztrácely. Největšími tahouny dalšího rekordního týdne byly ČEZ (+5,5 %) a Český Telecom (+6,7 %). Prvně jmenovanému pomohla zpráva o nákupu majoritního balíku akcií Severočeských dolů.

Telecom začal konečně posilovat po oznámení nového majitele, že ke stahování akcií z trhu nedojde. Největším týdenním poklesem se prezentoval Philips Morris (-1,9 %), nedařilo se ani Komerční bance (-1,1 %) a Unipetrolu (-1,2 %), jehož akcie negativně reagovaly na snížení podílu společnosti Atlantik. Ani tyto poklesy však nezabránily dalšímu růstu obou hlavních indexů (PX-D +2,8 %, PX 50 +2,25 %).

Dluhopisy propadly

Podílové fondy se v uplynulém týdnu prezentovaly zlepšenou výkonností, důvěru

Warranty a knock-out produkty: Obrovský zisk, nebo nic.
Čtěte ZDE

investorů však tentokrát zklamaly dluhopisy. Mírně v plusu ukončil týden pouze fond IKS Plus bondový (+0,07 %), ostatní již jeho příklad nenásledovaly. Nejvýraznější pokles ze všech fondů vůbec zaznamenal právě dluhopisový fond, ĆSOB dluhopisových příležitostí (-0,87 %).

Mnohem lepších výsledků dosáhly fondy umisťující své prostředky do akcií, případně akciových podílových fondů. Nejlepší výkonností se tak může pochválit IKS Fond fondů (+3,26 %), s mírným náskokem před fondem IKS Světových indexů (+3,11 %). Hanbu si neudělal ani ISČS Global Stocks (+2,54 %) a přes dvě procenta se dostaly ještě ISČS Eurotrend (+2,37 %) a smíšený fond AIG FCE zahraničný rastový (+2,33 %)

Čisté prodeje domácích fondů sice opět skončily v plusu, přírůstek (+327,0 mil. Kč) však nebyl nijak valný a ani jedna skupina fondů dohromady nepřekonala hranici 100

Hysterie (c) profimedia.cz/corbis

Bojí se české společnosti burzy? Proč nechtějí vstupovat na kapitálový trh?
Více ZDE.

mil. Kč. Po dvou týdnech se na čelo v oblíbenosti investorů vrátily fondy dluhopisové (+74,2 mil. Kč) na čele s fondem ISČS Sporobond (+39,2 mil. Kč).

Mezi akciovými fondy (+73,9 mil. Kč) se prodával zejména fond ISČS Sporotrend (+75,7 mil. Kč), prodeje smíšených fondů (+71,0 mil. Kč) tahal především fond IKS Balancovaný (+71,4 mil. Kč). Čest fondů peněžního trhu (+61,6 mil. Kč) hájil IKS Peněžní trh (+54,3 mil. Kč) a statistiku fondů fondů (+46,2 mil. Kč) zachraňoval fond ISČS Opatrný mix (23,9 mil. Kč).

Obchodování podle UNISu  

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové IKS Světových indexů 3,11% ČPI Farm. a biotech. -0,33%
ISČS-EUROTREND 2,38% ČPI Nové ekonomiky -0,02%
Pioneer - akciový 1,47% ČPI Rop. a energ. průmyslu 0,57%
Dluhopisové IKS Plus bondový 0,07% ČSOB dluhopis. příležitostí -0,87%
ČPI Korpor. dluhopisů -0,02% Pioneer - obligační -0,27%
ČPI Státních dluhopisů -0,04% ISČS-BONDINVEST -0,24%
Fondy fondů IKS Fond fondů 3,26% ISČS-Opatrný mix -0,04%
ISČS-Global Stocks 2,54% IKS-Fénix konzervativní -0,02%
ISČS-Dynamický mix 1,74% IKS MAX 3 0,15%
Peněžního trhu ČSOB Výnosový 0,03% IKS Peněžní trh 0,01%
ČPI-Peněžního trhu 0,02% Pioneer-Sporokonto 0,01%
ISČS-SPOROINVEST 0,02%    
Smíšené AIG zahraničný rastový 2,33% J&T IFN -0,18%
J&T Opportunity CZK 1,77% AKRO balancovaný -0,13%
ČSOB bohatství 1,00% AKRO progresivních společností -0,13%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS-SPOROTREND 75,7 J&T Opportunity CZK -34,6
IKS Balancovaný 71,4 ČSOB Bond mix -23,7
IKS Peněžní trh 54,3 J&T IFN -6,7

Zdroj: UNIS

Nevýrazný přírůstek si v uplynulém týdnu připsaly také podílové fondy společnosti ING, do kterých přiteklo dohromady 21,5 mil. Kč. Výraznější přírůstky zaznamenaly pouze dva fondy, Český fond obligací (+18,9 mil. Kč) a Český akciový fond (+13,9 mil. Kč).

Zajištěná novinka od Erste Sparinvest

Dnešním dnem začíná prodej nového zajištěného podílového fondu společnosti Erste Sparinvest s názvem ESPA zajištěný fond 10, jehož výnosy jsou odvozeny od vývoje nového středoevropského akciového indexu New Europe Blue Chip (NTX). Nový index, zahrnující 30 největších podniků střední a východní Evropy (kromě Ruska a Turecka), zavedla 27. září Erste bank společně s Vídeňskou burzou, na které je zveřejňován.

Investoři do podílového fondu se budou podílet na procentuelním nárůstu čtvrtletně zjišťovaného průměru NTX oproti počáteční srovnávací hodnotě participací ve výši 58 %. Fond garantuje návratnost minimálně vložené částky, maximální výnos za pět let trvání fondu je 25 %. Při nákupu podílových listů se neplatí žádné vstupní poplatky, minimální investice je 5 000 Kč.

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz


 

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Další z rubriky

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz