Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konec září ve znamení dobrých výsledků

aktualizováno 
Konec měsíce přinesl v akciovém segmentu růst na všech frontách a české akcie opět překonávaly rekordy. Mezi podílovými fondy tento týden výkonnostně propadly fondy dluhopisové, do kterých ale investoři vložili nejvíce prostředků.

Bohatství, peníze, luxus - Bohatství, peníze, luxus | foto: Profimedia.cz

Již na konci minulého týdne bylo jasné, že výstřelky počasí ve formě hurikánu Rita nebudou mít tak závažné následky, jak se původně předpokládalo. Výrazně nižší škody, než byly očekávány, se odrazily na optimismu investorů, i když cena ropy nakonec mírně rostla. Nákupní nálada však nakonec nevydržela ani do úterý.

Ve středu a čtvrtek byly pro trhy pozitivním impulsem především dobré makroekonomické výsledky, přesto však průběh obou dní vyzněl dosti volatilně. Kolísání způsobovala rostoucí cena ropy ve středu, ve čtvrtek zase dobré korporátní výsledky; vývoj na trzích vypadal jako na houpačce. V pátek se nejvíce dařilo technologickým titulům, týdenní nárůst však nakonec zaznamenaly všechny tři nejdůležitější indexy (DJIA +1,42 %, Nasdaq +1,6 %, S&P 500 +1,2 %).

Na Pražské burze se tento týden obchodovalo jen čtyři dny. Volný den však nakonec pomohl dalšímu výraznému růstu, když okolní trhy právě ve středu výrazně ztrácely. Největšími tahouny dalšího rekordního týdne byly ČEZ (+5,5 %) a Český Telecom (+6,7 %). Prvně jmenovanému pomohla zpráva o nákupu majoritního balíku akcií Severočeských dolů.

Telecom začal konečně posilovat po oznámení nového majitele, že ke stahování akcií z trhu nedojde. Největším týdenním poklesem se prezentoval Philips Morris (-1,9 %), nedařilo se ani Komerční bance (-1,1 %) a Unipetrolu (-1,2 %), jehož akcie negativně reagovaly na snížení podílu společnosti Atlantik. Ani tyto poklesy však nezabránily dalšímu růstu obou hlavních indexů (PX-D +2,8 %, PX 50 +2,25 %).

Dluhopisy propadly

Podílové fondy se v uplynulém týdnu prezentovaly zlepšenou výkonností, důvěru

Warranty a knock-out produkty: Obrovský zisk, nebo nic.
Čtěte ZDE

investorů však tentokrát zklamaly dluhopisy. Mírně v plusu ukončil týden pouze fond IKS Plus bondový (+0,07 %), ostatní již jeho příklad nenásledovaly. Nejvýraznější pokles ze všech fondů vůbec zaznamenal právě dluhopisový fond, ĆSOB dluhopisových příležitostí (-0,87 %).

Mnohem lepších výsledků dosáhly fondy umisťující své prostředky do akcií, případně akciových podílových fondů. Nejlepší výkonností se tak může pochválit IKS Fond fondů (+3,26 %), s mírným náskokem před fondem IKS Světových indexů (+3,11 %). Hanbu si neudělal ani ISČS Global Stocks (+2,54 %) a přes dvě procenta se dostaly ještě ISČS Eurotrend (+2,37 %) a smíšený fond AIG FCE zahraničný rastový (+2,33 %)

Čisté prodeje domácích fondů sice opět skončily v plusu, přírůstek (+327,0 mil. Kč) však nebyl nijak valný a ani jedna skupina fondů dohromady nepřekonala hranici 100

Hysterie (c) profimedia.cz/corbis

Bojí se české společnosti burzy? Proč nechtějí vstupovat na kapitálový trh?
Více ZDE.

mil. Kč. Po dvou týdnech se na čelo v oblíbenosti investorů vrátily fondy dluhopisové (+74,2 mil. Kč) na čele s fondem ISČS Sporobond (+39,2 mil. Kč).

Mezi akciovými fondy (+73,9 mil. Kč) se prodával zejména fond ISČS Sporotrend (+75,7 mil. Kč), prodeje smíšených fondů (+71,0 mil. Kč) tahal především fond IKS Balancovaný (+71,4 mil. Kč). Čest fondů peněžního trhu (+61,6 mil. Kč) hájil IKS Peněžní trh (+54,3 mil. Kč) a statistiku fondů fondů (+46,2 mil. Kč) zachraňoval fond ISČS Opatrný mix (23,9 mil. Kč).

Obchodování podle UNISu  

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové IKS Světových indexů 3,11% ČPI Farm. a biotech. -0,33%
ISČS-EUROTREND 2,38% ČPI Nové ekonomiky -0,02%
Pioneer - akciový 1,47% ČPI Rop. a energ. průmyslu 0,57%
Dluhopisové IKS Plus bondový 0,07% ČSOB dluhopis. příležitostí -0,87%
ČPI Korpor. dluhopisů -0,02% Pioneer - obligační -0,27%
ČPI Státních dluhopisů -0,04% ISČS-BONDINVEST -0,24%
Fondy fondů IKS Fond fondů 3,26% ISČS-Opatrný mix -0,04%
ISČS-Global Stocks 2,54% IKS-Fénix konzervativní -0,02%
ISČS-Dynamický mix 1,74% IKS MAX 3 0,15%
Peněžního trhu ČSOB Výnosový 0,03% IKS Peněžní trh 0,01%
ČPI-Peněžního trhu 0,02% Pioneer-Sporokonto 0,01%
ISČS-SPOROINVEST 0,02%    
Smíšené AIG zahraničný rastový 2,33% J&T IFN -0,18%
J&T Opportunity CZK 1,77% AKRO balancovaný -0,13%
ČSOB bohatství 1,00% AKRO progresivních společností -0,13%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS-SPOROTREND 75,7 J&T Opportunity CZK -34,6
IKS Balancovaný 71,4 ČSOB Bond mix -23,7
IKS Peněžní trh 54,3 J&T IFN -6,7

Zdroj: UNIS

Nevýrazný přírůstek si v uplynulém týdnu připsaly také podílové fondy společnosti ING, do kterých přiteklo dohromady 21,5 mil. Kč. Výraznější přírůstky zaznamenaly pouze dva fondy, Český fond obligací (+18,9 mil. Kč) a Český akciový fond (+13,9 mil. Kč).

Zajištěná novinka od Erste Sparinvest

Dnešním dnem začíná prodej nového zajištěného podílového fondu společnosti Erste Sparinvest s názvem ESPA zajištěný fond 10, jehož výnosy jsou odvozeny od vývoje nového středoevropského akciového indexu New Europe Blue Chip (NTX). Nový index, zahrnující 30 největších podniků střední a východní Evropy (kromě Ruska a Turecka), zavedla 27. září Erste bank společně s Vídeňskou burzou, na které je zveřejňován.

Investoři do podílového fondu se budou podílet na procentuelním nárůstu čtvrtletně zjišťovaného průměru NTX oproti počáteční srovnávací hodnotě participací ve výši 58 %. Fond garantuje návratnost minimálně vložené částky, maximální výnos za pět let trvání fondu je 25 %. Při nákupu podílových listů se neplatí žádné vstupní poplatky, minimální investice je 5 000 Kč.

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz


 

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Na přímém půjčování lidí lidem se dá vydělat za rok 7 % i více

Ilustrační snímek

Spořicí účty a termínované vklady až na výjimky nenesou ani jedno procento ročně. Lidé využívají finanční produkty se...

Analýza: Stříbro je investice budoucnosti, jeho cena výrazně poroste

Stříbro je i po letošním růstu téměř 70krát levnější než zlato.

Ke stříbru se poslední dobou upírá pozornost mnoha investorů i zájemců o nové formy spoření. A to dokonce i těch, kteří...

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Kryptoměny v propadu vymazaly 60 mld. USD za jeden den. Google zakáže reklamu po...

Kryptoměny v propadu vymazaly 60 mld. USD za jeden den. Google zakáže reklamu po...

Kurzy.cz Kryptoměny v čele s bitcoinem v posledních dvou dnech výrazně ztrácejí a to v reakci na oznámení Googlu, že zakáže vysí...

Najdete na iDNES.cz