Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konec zlatých časů na burze?

aktualizováno 
Ačkoli se akciím v zahraničí podařilo překonat nepříznivé období a v posledních týdnech zaznamenávají růst, české akcie jdou proti trhům a stále více se propadávají. Rostoucímu zájmu se naopak těší fondy, kterým se dařilo také výkonnostně. V minulém týdnu se nám také rozrostla skupina fondů fondů.

Akcie na amerických trzích si připsaly vcelku úspěšný týden, když kromě čtvrtka každý den posilovaly. Kromě klesající ceny ropy jim k tomu pomáhal příznivý vývoj makroekonomických ukazatelů. Podle očekávaní se v úterý opět zvyšovala základní úroková sazba, což sice způsobilo krátkodobý pokles, ten však trval jenom chvilku. Ve čtvrtek sice pokles cen akcií dvou nevětších automobilek stáhl trhy dolů, páteční velmi dobré data z trhu práce však opět zařídily růst cen.

České akcie pokračovaly v poklesu i uplynulý týden. Pražská burza pomalu, ale jistě klesá na řebříčku nejúspěšnějších burz z někdejších hvězdných pozic. Nejvíce se to projevilo na akciích společnosti Unipetrol (-13,2 %), kterému škodí zejména spekulace ohledem výše ceny povinného odkupu společností PKN Orlen.

Dalším hodně ztrátovým titulem byla Zentiva (-6,9 %), která se propadla po čtvrteční zprávě o prodeji 3 mil. akcií majoritního vlastníka a managementu firmy. Kromě tří stagnujících společností klesaly všechny tituly ve SPADu, takže domácí akciové trhy si připsaly další ztrátu (PX-D -1,80 %, PX 50 -1,76 %).

Domácí fondy těží z úspěchu zahraničí

Domácím akciím se sice nedaří, to samé se však nedá říct o domácích podílových fondech, které se zlepšují nejen výkonnostně, ale roste i jejich obliba u investorů.

Po nevýrazných týdnech se fondy konečně vzpamatovaly výkonnostně, což se nejvíce

Nemovitostní fondy - investice do jistoty?
Více ZDE.

projevilo na fondech akciových. To, že v portfoliích domácích fondů tvoří zahraničí akcie je z výkonnosti patrné. Nejvíce se dařilo fondům ČPI, konkrétně ČPI Globálních značek (+2,45 %), ČPI Nové ekonomiky (+2,30 %)a ČPI Farmacie a biotechnologie (+2,09 %). Nedařilo se pouze fondu ČSOB Akciový mix (-0,30 %), kterému asi nepomohly české akcie zahrnuté v jeho portfoliu.

Dobrou výkonnost si připsal také smíšený fond Pioneer - dynamický (-1,57 %), na opačném konci se octl fond ČSOB Křišťálový (-1,00 %). Nebyl to však nejhorší výsledek celkově, ten totiž zaznamenal fond IKS Fond fondů (-1,05 %).

Přibylo fondů fondů

Tato skupina fondů se od pondělí rozšířila o dva nové fondy, které vznikly po změně statutů dvou původně smíšených fondů společnosti ISČS. Společně s dvěma původními fondy a se dvěma zajištěnými fondy společnosti IKS se tato skupina fondů rozšířila na šest fondů.

Ne všechny společnosti ale využily možnosti přeměny fondů na standardní fondy změnou jejich statutu, nebo se tato změna týká pouze některých fondů. Společnost

Warranty: Obrovský zisk, nebo nic.
Čtěte ZDE.

ČSOB tak změnila statuty jenom u fondů ČSOB Bond Mix, ČSOB Akciový Mix, a ČSOB Výnosový. U všech svých podílových fondů využila tuto možnost například společnost ČP Invest.

Kromě výkonnosti se fondům dařilo také ve statistikách čistých prodejů. Nejvíce to bylo, jako obvykle u fondů peněžního trhu (+334,2 mil. Kč), mezi nimiž se vyjímal fond IKS Peněžní trh (+300,2 mil. Kč). Trochu překvapivě se na druhém a třetím místě umístily dluhopisové fondy IKS Dluhopisový (+54,2 mil. Kč) a ISČS Sporobond (+45,8 mil. Kč) a odsunuly tradičního vůdce ISČS Sporoinvest (+34,6 mil. Kč) až na čtvrtou příčku.

Ani to však nestačilo, aby si dluhopisové fondy jako celek připsaly kladné čisté prodeje (-144,6 mil. Kč). Do mínusu je totiž poslal fond ISČS-ČS korporátní dluhopisový (-247,3 mil. Kč). Také akciové fondy skončily v mínusu (-20,9 mil. Kč), ty zase stáhl jinak dlouhodobě nejprodávanější ISČS Sporotrend (-20,5 mil. Kč).

Obchodování podle UNISu 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČPI Globálních značek 2,45% ČSOB Akciový Mix -0,30%
ČPI Nové ekonomiky 2,30% AKRO globální akciový -0,00%
ČPI Farmacie a biotech. 2,09% AKRO akciový fond nových ekonomik 0,28%
Dluhopisové ISČS BONDINVEST 0,72% AIG stredoeurópsky 0,00%
ISČS-ČS korpor. dluhopisový 0,66% ČPI Státních dluhopisů 0,13%
ISČS TRENDBOND 0,52% ČPI Korporátních dluhopisů 0,16%
Fondy fondů IKS MAX 0,62% IKS Fond fondů -1,05%
ISČS-VYVÁŽENÝ MIX 0,48% ISČS-GLOBAL STOCKS -0,02%
Peněžního trhu ISČS SPOROINVEST 0,10% ČPI Peněžního trhu 0,03%
Pioneer Sporokonto 0,06% ČSOB Výnosový 0,03%
IKS Peněžní trh 0,03%     
Smíšené Pioneer dynamický 1,57% ČSOB Křisťálový -1,00%
Pioneer růstový 0,83% J&T Opportunity CZK -0,84%
ISČS Výnosový 0,65% ČSOB obchodu -0,83%
Čisté prodeje mil. Kč IKS Peněžní trh 300,2 ISČS-ČS korpor. dluhopisový -247,3
IKS Dluhopisový 54,2 ISČS-SPOROTREND -20,5
ISČS-SPOROBOND 45,8 J&T IFE smíšený -16,3

Zdroj: UNIS

Akciové fondy se těší oblibě hlavně u klientů společnosti ING (dohromady +72,5 mil. Kč), kde se dařilo fondu ING český akciový (+31,4 mil. Kč), ještě lepší čisté prodeje ale zaznamenal dluhopisový ING český fond obligací (+33,3 mil. Kč). Konzervativněji se projevují investoři společnosti ČSOB/KBC (+182,5 mil. Kč), u které s přehledem nejlepší čisté prodeje zaznamenal fond peněžního trhu MultiCash CZK (+99,2 mil. Kč).

Jste spokojeni s výkonností domácích podílových fondů, nebo raději investujete do fondů zahraničních? Napište nám vaše názory.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Analýza: Stříbro je investice budoucnosti, jeho cena výrazně poroste

Stříbro je i po letošním růstu téměř 70krát levnější než zlato.

Ke stříbru se poslední dobou upírá pozornost mnoha investorů i zájemců o nové formy spoření. A to dokonce i těch, kteří...

Chcete investovat bezpečně a neprodělat? Dodržujte pět základních rad

Ilustrační snímek

Česká ekonomika zažívá zlaté časy a mzdy rostou. Spolu s tím roste i zájem Čechů o investování. Logicky, spořicí...

Komentář analytika: Bitcoin je hra pro dobrodruhy

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Ve světě financí se už několik let skloňuje pojem bitcoin. Tato takzvaná kryptoměna letos pokořuje rekordy a z lidí...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Grafton Recruitment Praha
IT ADMINISTRÁTOR s AJ pro mezinárodní společnost

Grafton Recruitment Praha
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz