Konkurence nutí banky rušit poplatky

  • 49
V českých bankách přestává být pravidlem, že klient musí na rozloučenou zaplatit. Dvě banky, Komerční a Citibank, se brzy chystají od této zaběhlé politiky upustit. Rozhodly se tak po půlroční kampani ze strany obhájců spotřebitelských práv, podle nichž jsou poplatky za rušení účtu zbytečnou zvyklostí a omezují klienty ve volném výběru peněžního ústavu.

Otázkou, zda je od bank férové účtovat klientům peníze na odchodu, se zabývá také antimonopolní úřad. Za opuštění banky se v Česku platí nejméně stokoruna, v některých ústavech i víc. Banky navíc účtují desítky korun za to, že klient spolu s účtem ruší některé doprovodné služby, jako jsou trvalé příkazy nebo platební karta.

Sdružení na ochranu spotřebitele zastává názor, že poplatky omezují konkurenci. "Pokud by spotřebitel ušetřil na poplatcích konkurenční banky třicet korun měsíčně, ale musel by za zrušení stávajícího účtu uhradit 300 korun a většinou i poplatky za zrušení trvalých příkazů a inkas, a připočteme-li další starosti se změnou účtu, většina klientů bank se ke změně neodhodlá," uvádí mluvčí sdružení Ivana Picková.

Víte, kdy je dobré využít bankovních služeb a kdy je naopak lépe se bankám vyhnout? Čtěte ZDE.

Chtít po klientovi peníze, když opouští banku, je podle členů sdružení stejně absurdní, jako kdyby řidič autobusu chtěl doplatek za otevření dveří na konečné nebo kdyby se na parkovišti platilo za příjezd i odjezd. Podle průzkumu sdružení v EU jsou ve většině zemí poplatky za zrušení účtu nepředstavitelné. V USA, Británii či Skandinávii se nic neplatí, ve Francii či v Itálii se však poplatky objevují. Některé pobočky zahraničních bank poplatky účtují v Česku, ale v domovské zemi nikoli.

Banky, které poplatky účtují, argumentují tím, že s rušením účtu jsou spojeny zvláštní administrativní procedury, které nejsou zadarmo. "Nechceme tyto náklady přenášet na všechny klienty," uvádí mluvčí České spořitelny Klára Gajdušková. Menší banky dále uvádějí, že poplatky jsou v Česku zvyklostí a že se ústav pouze přizpůsobuje trhu.

André Léger z Komerční banky tvrdí, že zrušení poplatku má banku odlišit od konkurence. Komerční banka ruší poplatek od února, dál bude účtovat peníze za zrušení trvalých příkazů či povolení k inkasu. Citibank ruší poplatek od března.

Podle Martina Boháčka, odborníka na soutěžní právo z pražské Vysoké školy ekonomické, by případ sice byl teoreticky napadnutelný, ale příliš komplikovaný. Po vstupu do Evropské unie by však mohlo být přitěžující okolností, když stejná banka poplatek v jedné zemi účtuje, ale ve druhé nikoli.

Kolik stojí odchod z banky*

HVB Bank

400

Raiffeisenbank

400

Česká spořitela

300

eBanka

290

GE Capital Bank

260

ČSOB

250

Poštovní spořitelna

240

Citibank

150

Živnobanka

130

Komerční banka

120

Pozn.: *(kolik stojí opustit banku a zrušit účet s jednou platební kartou, dvěma trvalými příkazy, jedním povolením k inkasu a telefonním bankovnictvím, v Kč)
Pramen: banky, Citibank od března neúčtuje nic

 

reklama