Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pracovní smlouva mi brání změnit zaměstnání. Co dělat?

aktualizováno 
„Chci dát výpověď, ale mám v pracovní smlouvě roční zákaz činnosti,“ píše čtenář a dodává: „Nic jiného ale neumím, tak jak se mám uživit?“ S řešením radí advokát Jan Kozubek z kanceláře Becker & Poliakoff.

Zaváže-li se zaměstnanec, že nebude pracovat pro konkurenci či podnikat ve stejném oboru, musí mu za to zaměstnavatel vyplatit každý měsíc peněžité vyrovnání. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V pracovní smlouvě mám doslova uvedeno, že po podle paragrafu 310 zákoníku práce, nebudu po dobu jednoho roku od skončení pracovního poměru vykonávat vlastním jménem činnost, která je předmětem činnosti zaměstnavatele. Může to ode mě firma požadovat? Je to jediná činnost, kterou umím, jsem účetní. Mám jinou nabídku, chci odejít, jen se bojím, že to bude problém.
Jde o paragraf, který upravuje konkurenční doložku. Tu je možno sjednat, jen když to lze od zaměstnance spravedlivě požadovat (například u recepční by to bylo nespravedlivé), a to s ohledem na povahu informací, poznatků, znalostí pracovních a technologických postupů, které zaměstnanec získal u zaměstnavatele. Jde o to, aby zaměstnanec neztížil závažným způsobem činnost bývalého zaměstnavatele tím, že využije získané znalosti pro svou další práci. 

Musí být tato doložka uvedena přímo ve smlouvě?
Pokud byla konkurenční doložka platně sjednána, což se musí stát formou písemné dohody, ať obsažené přímo v pracovní smlouvě, dodatku k ní, či v samostatném dokumentu, pro zaměstnance z ní vyplývá povinnost, že po určitou dohodnutou dobu po skončení zaměstnání se zdrží výdělečné činnosti, jež by byla shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, nebo která by měla vůči němu soutěžní povahu. Tato doba nemůže být delší než jeden rok.

Zeptejte se právníka

Nevíte, na co máte v zaměstnání nárok, nejste si jisti, jaké pracovní podmínky vám musí zaměstnavatel poskytnout či v jakém případě může dát výpověď? Posílejte nám své dotazy na e-mail: prilohy@mfdnes.cz. Zodpoví je advokát Jan Kozubek. 

advokát Jan Kozubek z kanceláře Becker & Poliakoff

Aby mohla být s vámi konkurenční doložka sjednána, musí být splněny výše popsané podmínky a jednou z nich by mělo být, že váš zaměstnavatel má v předmětu činnosti své firmy uvedeno, že se zabývá účetnictvím, například vedení účetnictví, činnost účetních poradců, poskytování účetnických služeb. Mám pochybnosti, zda ve vašem případě byla konkurenční doložka sjednána po právu.

A co mám tedy teď dělat?
Pokud by konkurenční doložka byla sjednána pouze v té podobě, jak ji citujete v dotazu, byla by neplatná, a vy byste se jí nemusel po skončení pracovního poměru řídit. Mohl byste tedy bez omezení ze strany současného zaměstnavatele dále pracovat či podnikat jako účetní.

Aby byla platná a vy jste měl povinnost dodržovat to, co máte v pracovní smlouvě uvedeno, musí být dosaženo i dohody o vašem peněžitém vyrovnání. Nebude-li dosaženo dohody o výši peněžitého vyrovnání, nebude ani dohoda o konkurenční doložce platně uzavřena, i kdyby další podmínky pro její platné sjednání byly splněny.

Tip na práci

Najděte si novou práci, kde se budete cítit dobře. Vybírejte ze žhavých pracovních nabídek na jobDNES.cz.

Nevíte si rady? Zeptejte se v poradně JobDNES.cz

Jaké peněžité vyrovnání mohu požadovat? 
Zaváže-li se zaměstnanec, že nebude pracovat pro konkurenci či podnikat ve stejném oboru, musí být přiměřeně kompenzován. Zaměstnavatel mu pak musí každý měsíc vyplatit peněžité vyrovnání, jež musí dosahovat nejméně poloviny jeho průměrného měsíčního výdělku. Můžete ale například trvat na tom, aby se peněžité vyrovnání rovnalo plné výši vaší měsíční mzdy.

Platnost doložky je možno ukončit samozřejmě dohodou mezi stranami nebo v případě zaměstnavatele odstoupením, k němuž může sice dojít kdykoliv i bez udání důvodu, ale jen v době trvání pracovního poměru. 

Zaměstnanec má možnost konkurenční doložku vypovědět, ale až po skončení pracovního poměru, a to jen pokud by zaměstnavatel byl v prodlení s úhradou peněžitého vyrovnání o více než 15 dnů. Je možno též sjednat smluvní pokutu pro případ, že by zaměstnanec závazek porušil. Zaplacením této pokuty pak závazek zaměstnance zanikne.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Biljana Weber, generální ředitelka Microsoftu ČR a SR
Lidé nechtějí zaměstnání, ale smysluplnou práci, říká šéfka Microsoftu

Všeobecně se ví, že nejlepší benefity nabízejí zaměstnancům IT společnosti. Nad seznamem odměn v hodnotě i desítek tisíc měsíčně lidé z jiných oborů jen...  celý článek

Ilustrační snímek
Poradna: Proč si zřizovat soukromou datovou schránku a na co dát pozor

Stále více lidí uvažuje o zřízení osobní datové schránky, aby mohli pohodlněji komunikovat se státními orgány. Jaké jsou výhody a nevýhody datové schránky, to...  celý článek

Ilustrační snímek
Chcete být úspěšní? Naučte se naslouchat a dávat to ostatním najevo

Není důležité všechno v práci vědět, ale naslouchat lidem. To je ten klíč k dorozumění s ostatními. Kdo umí naslouchat, dokáže v kolektivu udržovat dobré...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...
Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...

Podpora ANO, ČSSD i KSČM se podle říjnového průzkumu agentury Median od září mírně snížila. Podobně klesala i podpora T... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.