Konkurují cestovní šeky platebním kartám?

aktualizováno 
Cestovní šeky mají na seznamu nabízených produktů zařazeny téměř všechny větší tuzemské banky. Ovšem zatímco v zahraničí jsou cestovní šeky klienty vyhledávány, u nás banky potvrzují, že zájem Čechů o tuto službu je mizivý, zejména ve srovnání s použitím platebních karet. Odpovídá tato situace poplatkům spojeným s oběma produkty?

Nejdříve si pojďme vysvětlit, co vlastně cestovní šek představuje. Jedná se o cenný papír, který opravňuje osobu v něm uvedenou k přijetí určité částky při jeho předložení k výplatě, a to podle podmínek stanovených výstavcem šeku. Nejznámějšími společnostmi vydávajícími cestovní šeky jsou American Express a Thomas Cook. Cestovní šeky můžete nejen proměnit v bankách či směnárnách za hotovost, ale lze jimi také platit v hotelích, na letištích a v obchodech v zahraničí. To, které hotely či restaurace cestovní šeky přijímají, poznáte podle toho, že nesou logo společnosti, která je vydává.

 

Šeky jsou vystavovány v různých měnách a nominálních hodnotách. V případě odcizení jsou nahrazeny obyčejně do 24 hodin. Pokud nejsou použity, můžete si je nechat pro příště – jejich platnost obvykle nebývá omezena. Přes všechny své klady je však počet vydaných cestovních šeků relativně malý. Zatímco například Česká spořitelna jich dosud prodala zhruba 130 tisíc kusů, platebních karet vydala cca 2,4 miliónu. 

 

Je karta výhodnější než cestovní šek?

 

Šance platit platební kartou je bezesporu větší, jinak je situace u obou produktů prakticky totožná. Ovšem pokud chcete na svých cestách vybírat hotovost, je vhodné porovnat poplatky související s kartami i šeky. Jak vyplývá z následující tabulky, tvoří nejběžnější poplatek za prodej cestovního šeku v bance jedno procento z částky, na niž je vystaven (často s maximálním limitem 1000 Kč). Výběr platební kartou z bankomatu je nejčastěji zpoplatňován 0,5 procenty z vybírané částky (uvažujeme nejběžněji používané debetní platební karty s mezinárodní platností; poplatky za kreditní karty a charge karty mohou být vyšší). Minimální poplatek spojený s výběrem z bankomatu způsobuje, že ze srovnání na první pohled vycházejí při nižších vybíraných částkách hůře právě karty. Musíme ovšem počítat s tím, že nákupem cestovního šeku celá procedura teprve začíná. Při jeho proplacení v zahraničí si bude zahraniční banka účtovat další poplatek, který bývá obdobný – standardně se pohybuje mezi jedním a dvěma procenty z hodnoty šeku. Pokud bude šek proplácen v měně, která je pro příslušnou banku měnou cizí, bývá poplatek vyšší. Je proto vhodné nakupovat cestovní šeky v měně té země, kterou chcete navštívit.

Banka Poplatky
Prodej cestovního šeku z účtu banky Prodej cestovního šeku hraz. v hotovosti Výběr peněz z bankomatu v zahraničí
Česká spořitelna 0,5 %, min. 20 Kč, max. 1000 Kč 1 %, min. 50 Kč, max. 1000 Kč 100 Kč + 0,5 % z vybírané částky
ČSOB 1 % z částky 1 % z částky 80 Kč + 0,5 % z vybírané částky
Citibank 1 %, min. 300 Kč 1 %, min. 300 Kč 1,75 % z vybírané částky, min. 90 Kč
GE Capital Bank - - 100 Kč + 0,5 % z vybírané částky
eBanka - - 1,5 % z vybírané částky, min. 140 Kč
HVB 1 %, min. 150 Kč 1 %, min. 150 Kč 100 Kč + 0,5 % z vybírané částky
Komerční banka 1 %, min. 30 Kč, max. 1000 Kč 1 %, min. 50 Kč, max. 2000 Kč 1 % z vybírané částky, min. 100 Kč
Raiffeisenbank 1 % z částky 1 % z částky 1 %, min. 125 Kč
Živnostenská banka 1 %, min. 50 Kč, max. 200 Kč 1 %, min. 50 Kč, max. 200 Kč 105 Kč + 0,5 % z vybírané částky

Zdroj: Banky

Zda se vám více vyplatí cestovní šek, nebo platební karta, tedy do značné míry závisí na tom, jakou částku budete v zahraničí potřebovat a jaké poplatky si účtuje banka, u níž máte možnost šek proměnit. Pokud byste například v případě ČSOB nakoupili cestovní šek v hodnotě 300 euro, zaplatili byste za nákup v přepočtu zhruba 93 korun + dalších 93 za předpokladu, že si zahraniční banka bude účtovat za proplacení pouze 1 %.  Celkové poplatky za provedené operace by tedy činily 186 Kč, zatímco za výběr stejné částky z bankomatu byste zaplatili cca 127 Kč (uvažován je devizový kurz 31 Kč/euro). U částky 100 euro by za jinak stejných podmínek byla situace opačná - nákup cestovního šeku a jeho proměnění by vás stálo 62 Kč, zatímco výběr kartou cca 96 Kč; poměr příznivý pro šeky by trval i za poplatku zahraniční banky za proplacení ve výši 2 % z částky  šeku. Při nižších částkách je tedy cestovní šek levnější, zatímco u vyšších vede karta.

 

Ačkoliv srovnání poplatků nevyšlo jednoznačně ve prospěch platebních karet, čísla hovoří jasně – zákazníci si cestovní šeky neoblíbili. Kromě nepohodlí s šeky spojeného (nutnost dvojí cesty do banky, závislost na otevírací době) může být příčinou i fakt, že platební karty jsou nástrojem, který se neustále zdokonaluje a nabízí přidružené služby – pojištění, úvěr (kreditní karty) nebo jiné výhody. Hlavním důvodem nejspíš ale zůstává, že platební karty jsou přece jen pro své majitele uživatelsky příznivější a představují pro ně při cestách do zahraničí ideální spojení komfortu a flexibility.

 

Jedete do zahraničí? Uvažovali jste o nákupu cestovních šeků, nebo vám stačí vaše platební karta? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

Autor:

Nejčtenější

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

KVÍZ: Jak jste na tom s jazykovou inteligencí? Otestujte se

Ilustrační snímek

Už jste někdy absolvovali inteligenční test, abyste se dozvěděli, jaké máte IQ? Dnešní kvíz vám konkrétní číslo sice...

Studentský nápad ho přivedl k podnikání. Chce změnit kavárenský svět

Praha,22.10.2018, Adrian Drozdek, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Adrian Drozdek je z Brna, má 18 let a hlavu plnou nápadů. Před rokem přišel s myšlenkou vytvořit mobilní aplikaci,...

Po rozvodu jí zbyly manželovy dluhy a stres. Řešení se nakonec našlo

Exekuce je stresující záležitost pro každého.

Dostali jste se kvůli někomu blízkému do finančních problémů? Hrozí vám exekuce? Neskákejte hned z mostu a raději se...

Další z rubriky

Hypotéky dál zdražují, zájem o ně však trhal v září rekordy

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů dál stoupají, ale zatím mírně. V září se úroková sazba zvedla ze srpnových 2,53 na...

Komentář: Zpřísnění hypoték postihne mladé rodiny a samožadatele

Jiří Kryl, hypoteční analytik společnosti Broker Trust

Česká národní banka na začátku června bankám doporučila, aby utáhly kohoutky ve schvalování hypoték. Jak to zamíchá...

Sestavili jsme žebříček aktuálně nejlepších krátkodobých mikropůjček

Ilustrační snímek

Mikropůčkám se běžně říká půjčky do výplaty. Na internetu je takových nabídek spousta. Dají se sjednat velmi rychle, a...

Rychlý výprodej akcií O2 ČR je zajímavou příležitostí

Rychlý výprodej akcií O2 ČR je zajímavou příležitostí

Kurzy.cz „Současný výprodej akcií O2 Č.R. může pro investory představovat příležitost. O2 Č.R. neohlásila žádné špatné výsledky,...

Najdete na iDNES.cz