Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konkurují cestovní šeky platebním kartám?

aktualizováno 
Cestovní šeky mají na seznamu nabízených produktů zařazeny téměř všechny větší tuzemské banky. Ovšem zatímco v zahraničí jsou cestovní šeky klienty vyhledávány, u nás banky potvrzují, že zájem Čechů o tuto službu je mizivý, zejména ve srovnání s použitím platebních karet. Odpovídá tato situace poplatkům spojeným s oběma produkty?

Nejdříve si pojďme vysvětlit, co vlastně cestovní šek představuje. Jedná se o cenný papír, který opravňuje osobu v něm uvedenou k přijetí určité částky při jeho předložení k výplatě, a to podle podmínek stanovených výstavcem šeku. Nejznámějšími společnostmi vydávajícími cestovní šeky jsou American Express a Thomas Cook. Cestovní šeky můžete nejen proměnit v bankách či směnárnách za hotovost, ale lze jimi také platit v hotelích, na letištích a v obchodech v zahraničí. To, které hotely či restaurace cestovní šeky přijímají, poznáte podle toho, že nesou logo společnosti, která je vydává.

 

Šeky jsou vystavovány v různých měnách a nominálních hodnotách. V případě odcizení jsou nahrazeny obyčejně do 24 hodin. Pokud nejsou použity, můžete si je nechat pro příště – jejich platnost obvykle nebývá omezena. Přes všechny své klady je však počet vydaných cestovních šeků relativně malý. Zatímco například Česká spořitelna jich dosud prodala zhruba 130 tisíc kusů, platebních karet vydala cca 2,4 miliónu. 

 

Je karta výhodnější než cestovní šek?

 

Šance platit platební kartou je bezesporu větší, jinak je situace u obou produktů prakticky totožná. Ovšem pokud chcete na svých cestách vybírat hotovost, je vhodné porovnat poplatky související s kartami i šeky. Jak vyplývá z následující tabulky, tvoří nejběžnější poplatek za prodej cestovního šeku v bance jedno procento z částky, na niž je vystaven (často s maximálním limitem 1000 Kč). Výběr platební kartou z bankomatu je nejčastěji zpoplatňován 0,5 procenty z vybírané částky (uvažujeme nejběžněji používané debetní platební karty s mezinárodní platností; poplatky za kreditní karty a charge karty mohou být vyšší). Minimální poplatek spojený s výběrem z bankomatu způsobuje, že ze srovnání na první pohled vycházejí při nižších vybíraných částkách hůře právě karty. Musíme ovšem počítat s tím, že nákupem cestovního šeku celá procedura teprve začíná. Při jeho proplacení v zahraničí si bude zahraniční banka účtovat další poplatek, který bývá obdobný – standardně se pohybuje mezi jedním a dvěma procenty z hodnoty šeku. Pokud bude šek proplácen v měně, která je pro příslušnou banku měnou cizí, bývá poplatek vyšší. Je proto vhodné nakupovat cestovní šeky v měně té země, kterou chcete navštívit.

Banka Poplatky
Prodej cestovního šeku z účtu banky Prodej cestovního šeku hraz. v hotovosti Výběr peněz z bankomatu v zahraničí
Česká spořitelna 0,5 %, min. 20 Kč, max. 1000 Kč 1 %, min. 50 Kč, max. 1000 Kč 100 Kč + 0,5 % z vybírané částky
ČSOB 1 % z částky 1 % z částky 80 Kč + 0,5 % z vybírané částky
Citibank 1 %, min. 300 Kč 1 %, min. 300 Kč 1,75 % z vybírané částky, min. 90 Kč
GE Capital Bank - - 100 Kč + 0,5 % z vybírané částky
eBanka - - 1,5 % z vybírané částky, min. 140 Kč
HVB 1 %, min. 150 Kč 1 %, min. 150 Kč 100 Kč + 0,5 % z vybírané částky
Komerční banka 1 %, min. 30 Kč, max. 1000 Kč 1 %, min. 50 Kč, max. 2000 Kč 1 % z vybírané částky, min. 100 Kč
Raiffeisenbank 1 % z částky 1 % z částky 1 %, min. 125 Kč
Živnostenská banka 1 %, min. 50 Kč, max. 200 Kč 1 %, min. 50 Kč, max. 200 Kč 105 Kč + 0,5 % z vybírané částky

Zdroj: Banky

Zda se vám více vyplatí cestovní šek, nebo platební karta, tedy do značné míry závisí na tom, jakou částku budete v zahraničí potřebovat a jaké poplatky si účtuje banka, u níž máte možnost šek proměnit. Pokud byste například v případě ČSOB nakoupili cestovní šek v hodnotě 300 euro, zaplatili byste za nákup v přepočtu zhruba 93 korun + dalších 93 za předpokladu, že si zahraniční banka bude účtovat za proplacení pouze 1 %.  Celkové poplatky za provedené operace by tedy činily 186 Kč, zatímco za výběr stejné částky z bankomatu byste zaplatili cca 127 Kč (uvažován je devizový kurz 31 Kč/euro). U částky 100 euro by za jinak stejných podmínek byla situace opačná - nákup cestovního šeku a jeho proměnění by vás stálo 62 Kč, zatímco výběr kartou cca 96 Kč; poměr příznivý pro šeky by trval i za poplatku zahraniční banky za proplacení ve výši 2 % z částky  šeku. Při nižších částkách je tedy cestovní šek levnější, zatímco u vyšších vede karta.

 

Ačkoliv srovnání poplatků nevyšlo jednoznačně ve prospěch platebních karet, čísla hovoří jasně – zákazníci si cestovní šeky neoblíbili. Kromě nepohodlí s šeky spojeného (nutnost dvojí cesty do banky, závislost na otevírací době) může být příčinou i fakt, že platební karty jsou nástrojem, který se neustále zdokonaluje a nabízí přidružené služby – pojištění, úvěr (kreditní karty) nebo jiné výhody. Hlavním důvodem nejspíš ale zůstává, že platební karty jsou přece jen pro své majitele uživatelsky příznivější a představují pro ně při cestách do zahraničí ideální spojení komfortu a flexibility.

 

Jedete do zahraničí? Uvažovali jste o nákupu cestovních šeků, nebo vám stačí vaše platební karta? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Na co si dát pozor, když chcete nákup auta řešit operativním leasingem?

Ilustrační snímek

Pro spoustu lidí přestává být důležité auto vlastnit. Stačí jim si ho půjčit či na nějakou dobu pronajmout. Na co dbát,...

Další z rubriky

Zájem o hypotéky roste kvůli obavám ze zdražení a zpřísnění podmínek

Ilustrační snímek

Hypotéky po květnovém zastavení růstu úrokových sazeb začaly mírně zlevňovat. Průměrná úroková sazba klesla na 2,49...

Komentář: Zpřísnění hypoték postihne mladé rodiny a samožadatele

Jiří Kryl, hypoteční analytik společnosti Broker Trust

Česká národní banka na začátku června bankám doporučila, aby utáhly kohoutky ve schvalování hypoték. Jak to zamíchá...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

Kurzy.cz Česká národní banka na svém měnověpolitickém zasedání ve středu příští týden zvýší svoji základní úrokovou sazbu. Půjde...Najdete na iDNES.cz