Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kontroly: Kam až může nadřízený zajít?

aktualizováno 
Každý vedoucí musí pozorně sledovat práci svých podřízených. Při hledání správné míry jejich kontroly by však měl dávat pozor, aby se nedostal do rozporu se zákonem.

Hlídání toho, jak zaměstnanci využívají pracovní dobu a zda plní nejrůznější předpisy a zásady bezpečnosti, je neodmyslitelnou součástí správného řízení. Každý, kdo na nějakém stupni firemní hierarchie šéfuje jiným, by proto měl kontrolní metody volit velmi odpovědně. Nedostatečný dohled může zhoršit výsledky práce, stejně jako přehnaná kontrola, kterou zaměstnanci vnímají jako nepřípustný zásah do soukromí. To může na pracovišti vytvořit nepřátelské prostředí a brzdit aktivitu podřízených.

Vše sleduje počítač

Josef pracuje v půjčovně zahradní techniky. „Šéf sem čas od času posílá své známé, aby si něco naoko půjčovali,“ vysvětluje, jak je jeho práce kontrolována. „Už jsem se je naučil poznávat,“ usmívá se. Menší firmy často nahrazují systematickou kontrolu také finanční motivací zaměstnanců.

Pokud mohou mezi sebou soutěžit o odměnu za pracovní výkony, není třeba se obávat, že by práci příliš zanedbávali. V továrnách, kde se každý den musí vyrobit stanovený počet výrobků, pak bývá jednoduchým kontrolním kritériem právě předepsaný limit. To se týká například pekáren.

Propracovaným kontrolním postupům se však už nevyhnou velké společnosti, ve kterých není výsledek práce každého jednotlivce vždy automaticky patrný. Na řadu tak přicházejí vedle promyšleného schématu namátkových kontrol také monitorovací systémy. „Výrobní činnost je u nás řízena počítačem, každý zásah obsluhy je tedy zaznamenán a je zpětně ověřitelný,“ popisuje mluvčí Spolany Neratovice Jan Martínek. V podniku také používají elektronické sledování docházky pomocí magnetických karet. Právě u přímého monitorování činnosti a pohybu zaměstnanců by se měl mít šéf na pozoru, aby nepřekročil přípustné meze.

Soukromí je nedotknutelné

V mnoha firmách jsou běžnou věcí kamery či sledování, jakým způsobem pracovník využívá firemní počítač. Podle kladenského personálního psychologa Petra Horníka bude takový systém bez odporu přijat pouze v podnicích s příznivou atmosférou v kolektivu. „Čím horší vztahy nadřízený-podřízený ve firmě existují, tím více bude zavedení těchto metod bráno jako další restrikce, či dokonce šikana ze strany vedení,“ míní. Nadřízený musí takový způsob kontroly především dobře zdůvodnit a poskytnout zaměstnancům veškeré informace o tom, jak funguje. Čím více bude před nimi detaily sledování tajit, tím větší bude jejich nervozita. Obecně vymezenou hranicí, kterou vedoucí nesmí za žádných okolností překročit, je soukromí podřízeného, tedy vše, co bezprostředně nesouvisí s prací. Šéfa by nemělo například ani napadnout prohledávat pracovníkovi stůl, tašku či kapsy pláště. Vedení firmy by se mělo předem dobře poradit s právníky, zda se konkrétní způsob kontroly nedostává do rozporu se zákonem. Právní ochrana soukromí a osobních údajů totiž platí i na pracovišti.

Může šéf prohledávat poštu?

Samostatnou kapitolou je sledování obsahu elektronické pošty. O tom, že je tato praktika přinejmenším na hranici zákona, svědčí i protichůdná stanoviska oslovených odborníků. „Pokud zaměstnanec nemá na firemním počítači zřízenu svoji čistě osobní schránku, a používá tedy adresu firmy, může zaměstnavatel kontrolovat obsah jeho e-mailů,“ říká právník Jaroslav Jakubka z ministerstva práce a sociálních věcí. Zdůvodňuje to tím, že patří-li adresa zaměstnavateli, jde vždy o firemní korespondenci. V takovém případě se proto nelze dovolávat ochrany soukromí.

„V souladu s principem dobrých mravů by však na tuto samozřejmou skutečnost měli být zaměstnanci předem upozorněni,“ doplňuje Jakubka. Zcela opačný názor má ostravský advokát Ladislav Záděra. „Zaměstnavatel v žádném případě nemůže sledovat obsah korespondence svých zaměstnanců, tedy ani korespondence v elektronické podobě,“ tvrdí. Připouští, že nadřízený může hlídat počet odesílaných a přijímaných zpráv, i v takovém případě by na to však měl zaměstnance upozornit. Pracovník, který nabyl dojmu, že šéf porušuje jeho právo na soukromí či listovní tajemství, se může bránit u Úřadu na ochranu osobních údajů či prostřednictvím soudní žaloby. Vždy však až poté, co zaměstnavatel nereaguje na jeho písemnou stížnost. chvíli, kdy z investice vystoupíme.

Naučte se kontrolovat

  • 1. Hned na začátku sdělte zaměstnancům pravidla kontrol
  • 2. Přesně stanovte zásady vzájemné komunikace ve firmě
  • 3. Vysvětlete podřízeným, že kontrola je běžnou součástí řízení
  • 4. Hodnocení výsledku kontrol využijte k rozvoji zaměstnanců

Pramen: Eva Dragounová, jednatelka personální společnosti Ampeng

PODNIKÁTE A HLEDÁTE INFORMACE pro vaše finance? Navštivte podnikani.idnes.cz

Autoři: , ,


Nejčtenější

Ceny v Chorvatsku: prohnete se v restauracích, v obchodech jako u nás

Ilustrační snímek

Velké nákupy jídla před cestou k moři? Není třeba. Ceny základních potravin se v Chorvatsku nijak výrazně nezvedly,...

Důchody v Česku: almužna pod tři tisíce, dvě penze přes sto tisíc

Ilustrační snímek

Průměrný český penzista pobírá nyní od státu měsíčně 12 347 korun, to je o 563 korun více než loni. Lidé, kterým stát...KVÍZ: Víte, jaký pracovní rytmus je pro organismus největší zátěž?

Ilustrační snímek

Práce na směny je v mnoha oblastech nutností. Plánování směnného provozu by však mělo být uvážené, protože náš...

Od píky k manažerovi. Jejich kariéra vystartovala jako raketa

Ilustrační snímek

Nedávno byli ještě brigádníky, po pár měsících jsou z nich manažeři, kteří vedou vlastní týmy a projekty. Jak se z...

Kvíz: I jako vlastník bytu máte povinnosti. Víte jaké?

Ilustrační snímek

Jako vlastník bytu máte rozsáhlá práva. Můžete byt užívat, jakkoli s ním nakládat, rekonstruovat jej podle svého...

Další z rubriky

Její první honorář byly větrníky a pětistovka, dnes ji podnikání živí

Podle Helen by karty měly lidem pomáhat.

Výkladem karet se kdysi dávno živili její předkové, pro Helen to byl dlouhá léta jen koníček. Dnes má na výklad karet...

Na inzeráty zapomeňte. Do nové práce se dostanete přes sociální sítě

Ilustrační snímek

Inzeráty v novinách nebo na úřadech práce jsou pasé. Nedostatek volných a kvalitních pracovníků nutí firmy k...

Firmy chtějí nabírat ve velkém. Průzkum ukázal, kde a v jakých oborech

Ilustrační snímek

Ačkoliv přibývá zpráv o blížící se recesi, v létě zřejmě nedorazí. Podle průzkumu společnosti ManpowerGroup totiž...

Úvěr na rozjezd nebo rozšíření firmy můžete mít už zítra

Úvěr na rozjezd nebo rozšíření firmy můžete mít už zítra

Kurzy.cz Získat firemní úvěr na rozjezd podnikání je pro řadu zájemců nesplnitelný sen. Žadatelé s krátkou podnikatelskou histor...

Advantage Consulting, s.r.o.
R&D Frontend Developer

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz