Peníze, úspory

Peníze, úspory | foto: Profimedia.cz

Konzervativní investice zklamaly

Akciové trhy, a to jak domácí, tak zahraniční, tento týden výrazně nenadchly. Domácí podílové fondy, a zejména ty konzervativní, prožily doslova katastrofální týden. Jelikož to nebylo tento rok poprvé, investoři ztrácejí trpělivost a projevuje se to i na čistých prodejích.

Podobně jako tomu bylo minulý týden, i tentokrát se nesl začátek týdne v očekávání, jestli přinese zasedání měnového výboru FED očekávané další zvýšení úrokové sazby. Investoři se samozřejmě dočkali a i když samotné zvýšení nebylo žádným překvapením, zpráva o dalším plánovaném zvyšování i v budoucnu již působila negativně.

Po dvou dnech poklesů si investoři ve středu konečně přišli na své a i přes nepříznivé zprávy ohledně zásob ropy jim optimismus nechyběl. Nejvíce se dařilo technologickému sektoru, ale ani ostatní trhy nezůstaly pozadu. Růst však dlouho nevydržel a po dalším nárůstu ceny ropy se trhy s výjimkou technologického Nasdaqu vydaly směrem dolů. Jelikož ani v pátek nedošlo k žádným výrazným změnám, tři hlavní indexy skončily se smíšenými výsledky (DJIA -1,5 %, Nasdaq +1,2 %, S&P 500 -0,6 %).

Nejzajímavější zprávou první seance na domácí burze byla koupě 25% podílu společnosti Zentiva francouzskou farmaceutickou společností Sanofi Aventis. V pondělí akcie silně posílily, v dalších dnech pak ale výrazně ztratily a Zentiva tak patřila na konci týdne mezi neztrátovější tituly (-2,9 %). Dalšími tituly, které v průběhu týden výrazněji ztratily, byly CME (-5,4 %), Philips Morris (-2,5 %), nebo Český Telecom (-2,4 %), který oddaluje vyplacení dividendy.

Pozitivní vývoj zaznamenaly bankovní tituly, které se po nepovedeném začátku týdne dostaly na ceny, které byly pro investory zajímavé. Kromě Erste Bank (+2,6 %) i Komerční banky (+1,2 %) zaznamenala růst již jen společnost Orco (+1,4 %), která reportovala velmi dobré výsledky za minulý rok. Málo růstových titulů tak nakonec vyústilo v pokles hlavního akciového indexu domácí burzy (PX -0,95 %).

Past,

Do jakých fondů můžete investovat v euru, nebo dolaru a kolik vydělají? V nové příloze se to dozvíte. Čtěte ZDE   

Domácí podílové fondy zažily týden propadů konzervativních produktů, a to nejen ve výkonnosti, ale také v čistých prodejích. I když fondem s celkově největší týdenní ztrátou byl nakonec zástupce rizikových akciových fondů, ISČS Sporotrend (-1,34 %), většina ostatních zástupců této skupiny zaznamenala růst.

U dalších fondů již situace tak růžová nebyla. Dluhopisové fondy propadly úplně všechny, největším poklesem se prezentoval fond ISČS Trendbond (-1,09 %). Nedařilo se ani defenzivním smíšeným fondům, kde vyčníval zejména ISČS Výnosový (-1,14 %). Podobná situace byla zaznamenána také ve skupině fondů fondů, kde zaznamenaly kladnou výkonnost pouze čtyři zástupci dynamických strategií. Vrcholem nepovedeného týdne je i záporná výkonnost čtyř fondů peněžního trhu z pěti zástupců kategorie.

Fondy peněžního trhu ovládly také hitparádu záporných čistých prodejů (-166,7 mil. Kč), kdy všechny čtyři ztrátové fondy zaznamenaly i odliv peněžních prostředků. Jednoznačným vítězem se pak stal fond ISČS Sporoinvest (-102,6 mil. Kč). Ani dluhopisové fondy (-15,1 mil. Kč) se tento týden nemohou pochlubit velkým zájmem ze strany investorů. Největší výprodeje si tentokrát připsal Pioneer obligační (-17,7 mil. Kč).

Statistiku kladných přírůstků vedou opět fondy fondů (+208,3 mil. Kč), mezi nimiž se tentokrát nejvíce činil IKS Fénix smíšený (+68,9 mil. Kč). Suverénně nejlepší týdenní čisté prodeje si však připsal akciový fond ISČS Sporotrend, který jako jediný překonal stomilionovou hranici (+110,2 mil. Kč) a výrazně přispěl k celkovým prodejům akciových fondů (+151,4 mil. Kč). Také fondy smíšené se dobře prodávaly (+104,4 mil. Kč), k čemuž nejvíce přispěl fond IKS Global konzervativní (+27,9 mil. Kč).