Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kopírování karty se neubráníte, můžete jen podat reklamaci a čekat

aktualizováno 
V posledních dnech začal gang vykrádat konta pomocí kopírování karet. Potom, co vsunete kartu do bankomatu a navolíte PIN, může někdo vaše konto vyluxovat. Vykrádání účtu totiž probíhá online. Účinná obrana v podstatě neexistuje, selhává i desatero obezřetného používání karty. Banky radí vybírat vždy u stejného bankomatu nebo zkusit zahýbat jeho částmi.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Banky na dotaz, jak se bránit okopírování vaší karty, odpovídají různě. Některé přiznávají, že obrana proti podobným útokům je velice obtížná. Útočníci se totiž obvykle snaží upravit bankomat tak, aby nebylo možné jeho napadení či úpravu snadno odhalit. Navíc se jejich technologie vyvíjejí přinejmenším stejně rychle jako bezpečnostní opatření bank.

Shodují se však v tom, že každému výběru by měla předcházet přinejmenším vizuální kontrola bankomatu, tedy otvoru pro vložení karty a desky s klávesnicí. "Doporučujeme také i zkusit lehce s těmito částmi pohnout, zda nejsou jen nasazené na originál," vysvětluje Martina Lambert, tisková mluvčí LBBW.

Gang vykrádá účty přes nové online čtečky na bankomatech

"Pokud má člověk svůj oblíbený bankomat, jistě pozná každou změnu, která by mohla nasvědčovat instalaci skimmovacího (tj. kopírovacího) zařízení. Pokud bude klient vybírat hotovost kdekoliv jinde, vždy je nutné kontrolovat jeho celistvost. V případě jakéhokoli podezření doporučujeme nevkládat kartu do bankomatu a informovat o této skutečnosti banku a nebo provozovatele bankomatu," vysvětluje správné počínání klienta Tomáš Pavlík, tiskový mluvčí UniCredit Bank.

ČSOB, Poštovní spořitelna a Volksbank své klienty uklidňuje a pevně věří svým bezpečnostním opatřením. "Všechny bankomaty ČSOB a Poštovní spořitelny jsou vybaveny technologií, která nainstalování skimmovacího zařízení spolehlivě brání," sdělila iDNES.cz Denisa Salátková, tisková mluvčí Poštovní spořitelny. Stejně se vyjádřila i Lucie Hálová za Volksbank.

co je skimming

Jde podvodný postup, při němž dochází k okopírování originálních údajů z magnetického proužku karty na jinou kartu. Tato data pak je možné použít při platbě bez přítomnosti karty nebo výrobě padělku.

Na zablokování nebo zamknutí karty může být už pozdě

Podle informací, které jsou prozatím dostupné, probíhal přenos dat z okopírovaných platebních karet prakticky okamžitě po jejich použití v bankomatu. Uzamčení karty proto nemusí být účinné stoprocentně, přesto může výrazně omezit její zneužití.

Blokaci karty s největší pravděpodobností provedete až poté, co se dozvíte o transakci, kterou jste neprovedli. V takovém případě už přichází relativně pozdě, byť je vhodné ji provést. Získané údaje o kartách mohou totiž pachatelé použít i za řadu měsíců.

Podejte reklamaci a počkejte na výsledek

V případě, že objevíte na svém účtu transakci, kterou jste nerealizovali, okamžitě podejte reklamaci. Tu banka prošetří a pokud shledá, že skutečně došlo k zneužití karty, škodu vám nahradí v plné výši.

Bohužel však jednoznačný recept na to, jakým způsobem prokázat, že jste reklamovanou transakci neprovedli sami, banky svým klientům poskytnout nedokázaly.

desatero bezpečného používání platební karty

1. Nikdy platební kartu při jejím použití nespouštějte z očí
2. PIN ke kartě si nejlépe zapamatujte (nepřipisujte jej na kartu, nenoste jej u karty napsaný, či uložený v mobilním telefonu), nezapomeňte na to, že vám mohou ukrást nejen platební kartu, ale i telefon
3. Nakupujete-li prostřednictvím platební karty na internetu, vyvarujte se nedůvěryhodných obchodníků
4. Při jakémkoliv podezření ze zneužití karty, okamžitě ji blokujte, příp. stoplistujte
5. Při získání nové platební karty – nechte si její vzhled okopírovat (v příp. reklamací se jedná o důležitý důkazní materiál)
6. Podpis na podpisovém proužku platební karty odlište od podpisového vzoru na účtu (tj. proto, aby nemohlo dojít i k neoprávněnému výběru z bankovního účtu)
7. Pokud cestujete často do zahraničí, vyplatí se vlastnit dvě platební karty pro případ ztráty či poškození jedné z nich
8. K placení na internetu i v obchodě přistupujte k použití karty vždy s největší obezřetností
9. Svoji platební kartu chraňte nejen před mechanickým poškozením, ale i blízkým kontaktem s mobilním telefonem (ten elektronickou kartu dokáže zcela znehodnotit magnetický proužek)
10. Uvážlivě stanovte limity výběru, příp. rozložte požadovaný limit na dvě

S pojištěním proti odcizení a zneužití platební karty máte vyhráno. Potvrdí-li se v dalším šetření, že vaše karta byla okopírována a následně podvodně zneužita včetně PIN kódu, nárok na pojistné plnění pojišťovna uzná. Nicméně s pojištěním karty obecně problém skimmingu přímo spojovat nelze. Jak potvrdil i Tomáš Pavlík z UniCredit Bank, jde o jiný typ zneužití platební karty a odpovědnost je v těchto případech nastavena jinak.

Jestliže se vám ale stane, že bankomat vaši kartu nevrátil nebo nevydal peníze, kontaktujte co nejdříve banku nebo policii. Situaci řešte hned na místě a rozhodně se od bankomatu nevzdalujte. Tak radí banky počínat si v případě, že se stanete obětí pouhé momentální nefunkčnosti bankomatu nebo rovnou trestného činu.

Jasná pravidla hry ale nevnese do problematiky ani nový zákon o platebním styku, jenž mimo jiné od listopadu ruší poplatek za blokaci karty. "Nová právní úprava nařizuje bankám, aby byly peníze vráceny na účet klienta po nahlášení krádeže nebo reklamace. Šetření bude probíhat až následně," doplnila Denisa Salátková z Poštovní spořitelny.
Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

Banky začínají proměňovat své pobočky. Boj o klienty má další rozměr

Nový koncept klientsky přívětivých poboček odstartovala Komerční banka v roce...

Do bankovního světa zasáhla digitalizace. Klienti už nemusí chodit na pobočky, mohou finance spravovat po internetu i...

V bezkontaktních platbách jsou Češi na špici. Platit půjde i hodinkami

Chytré hodinky začínají obsahovat platební funkce.

Pípání u pokladen Čechy baví, bezkontaktnímu placení přišli na chuť mladí i staří. Meziročně vzrostl podíl...

Chybějící „s“ v protokolu na internetu vás může připravit o peníze

Ilustrační snímek

Internetové bankovnictví je užitečná vymoženost. Nemusíme chodit na pobočky bank a své peníze máme kdykoliv pod...

Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

Kurzy.cz Nejsou řemeslníci, dělníci, snad i soustružníků je málo. Úvahy o tom, jak tento problém vyřešit, se množí jako houby po...

Najdete na iDNES.cz