Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koruna k euru pod 23 korun, cena ropy padá, trhy si polepšily

aktualizováno 
Cena ropy konečně výrazně klesla a stáhla s sebou cenu zlata. Dolar posiloval, ovšem ne vůči koruně. Ta lámala rekordy, jak se jen dalo. Google a Microsoft přinesly slabé výsledky, potěšila naopak Citigroup.

Cena ropy konečně výrazně klesla | foto: Profimedia.cz

Cena ropy v tomto týdnu zažila největší čtyřdenní pokles za více než tři roky. Černé zlato spadlo poté, co se USA rozhodly zúčastnit jednání o íránském jaderném programu. Tato zpráva pomohla snížit obavy z možného válečného konfliktu, o kterém se v poslední době spekulovalo častěji, než bývalo zvykem. Írán je druhým největším ropným producentem.

Severomořský Brent od pondělí do čtvrtka zlevnil o jedenáct dolarů, ze 145 na 131 dolarů, což je relativní pokles o 10 %. V pátek odpoledne se barel Brentu v Londýně obchodoval za 133 dolarů. Cena ropy by navíc mohla v příštím týdnu ještě dále oslabovat vzhledem k tomu, jak zpomalující ekonomický růst tlumí poptávku.

Zlato reagovalo na pokles ceny ropy a stabilizaci akciových trhů, když ve středu oslabilo o necelá 2 %. V pátek se trojská unce obchodovala za 960 dolarů. Měď pokračuje v propadu, důvodem poklesu jsou především rostoucí zásoby největšího světového odběratele Číny. To by mohlo ztlumit poptávkovou stranu. Cena rýže byla v tomto týdnu stabilní, stejně jako cena pšenice.

Dolar poráží euro, koruna trhá další rekordy
Dolar byl tento pátek oproti minulému týdnu silnější. Minulý týden totiž uzavřel na úrovni 1,592 USD/EUR a tento pátek v poledne se eurodolar obchodoval na úrovni 1,583 USD/EUR. USA trápí nejvyšší inflace od roku 1991, proto se zvyšují sázky na zvyšování úrokových sazeb.

Ze zápisu z posledního jednání Fedu dokonce vyplynulo, že někteří američtí centrální bankéři hovořili o "brzkém" zvyšování sazeb. Navíc mluví analytici o postupné stabilizaci podmínek na americkém finančním a kreditním trhu. Celkové ekonomické problémy ale v USA přetrvávají.

Vůči dolaru celý týden česká koruna mírně posilovala a v pátek si vytvořila nový rekord na úrovni 14,48 USD/CZK. Stejný byl vývoj i vůči společné evropské měně euro, když páteční rekord činil 22,99 CZK/EUR. Koruna se tak poprvé dostala pod úroveň 23 korun za euro a technicky se tak otevřel prostor pro další posilování české měny.

Trhy jsou na tom o poznání lépe
Na druhou stranu se v tomto týdnu akciové trhy poměrně stabilizovaly, což by mohlo prospět americkému dolaru. Středoevropské měny by se tak v případě pozitivních zpráv z USA mohly ocitnout pod prodejním tlakem, neboť masivní posilování z posledních týdnů mělo hodně spekulativní charakter. Investoři prostě nenacházeli jiná vhodná aktiva.

Americké akciové trhy si za první čtyři dny tohoto týdne měřeno indexem S&P 500 připisují zisk 1,5 %. Britské akcie se v pátek odpoledne pohybovaly na úrovni z konce minulého týdne. Německý index DAX si připisoval 2,2 %. České akcie v pátek oproti konci minulého týdne mírně ztrácely.

V úterý nám Velká Británie nabídla výsledky inflace. Britské ceny opět zažily strmý růst, když v červnu rostly o 0,7 % a meziročně se tak inflace vyhoupla na vysokých 3,8 %. To je dvě desetiny nad očekáváním analytiků. Inflace se tak v Británii stále drží nad dvouprocentním inflačním cílem Bank of England, která se navíc vedle inflačních tlaků potýká se zpomalováním domácí ekonomiky. Je možné, že se koncem roku britská inflace dostane vysoko nad 4 %.

. Eurozóna nepřekvapila

Inflace v eurozóně potvrdila odhady, když zůstala v červnu beze změny na 4 %.

Američtí spotřebitelé ještě zdaleka optimismem naladěni nejsou. Červnové maloobchodní prodeje sice dokázaly růst, nicméně růst činil pouhých 0,1 %. Navíc v květnu tržby stoupaly o slušných 0,8 %. Největší podíl na slabých číslech mají prodejci automobilů, kterým se v červnu tržby propadly o 3,3 %. Spotřebitelské výdaje tvoří více než dvě třetiny amerického HDP.

Šéf americké centrální banky Fed Ben Bernanke varoval před dalším prohlubováním problémů na nemovitostním trhu a před negativním dopadem vysokých cen ropy na peněženky Američanů. Dále varoval, že může dojít k růstu inflačních očekávání. Podle Fedu by se měla americká inflace za celý rok 2008 pohybovat mezi 3,8 až 4,2 procenta. Červnová inflace v USA překvapila strmým růstem o 1,1 % a dosáhla nejvyšší úrovně za posledních 17 let.

Z výsledkové sezony stojí za pozornost překvapivě dobré hospodářské výsledky investiční banky J. P. Morgan. Naopak slabých výsledků jsme se dočkali od investiční banky Merrill Lynch a technologických společností Google a Microsoft. U Merrill Lynch analytici počítali se ztrátou 1,91 dolaru na akcii, nicméně oznámená ztráta činila 4,95 dolaru na akcii. Citigroup příjemně překvapila, když poprvé za tři čtvrtletí překonala očekávání analytiků. Potěšila také banka Wells Fargo. Podle obchodníků je ale stále nejistota a nervozita vysoká.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Komentář analytika: Bitcoin je hra pro dobrodruhy

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Ve světě financí se už několik let skloňuje pojem bitcoin. Tato takzvaná kryptoměna letos pokořuje rekordy a z lidí...

Chcete investovat bezpečně a neprodělat? Dodržujte pět základních rad

Ilustrační snímek

Česká ekonomika zažívá zlaté časy a mzdy rostou. Spolu s tím roste i zájem Čechů o investování. Logicky, spořicí...

Na přímém půjčování lidí lidem se dá vydělat za rok 7 % i více

Ilustrační snímek

Spořicí účty a termínované vklady až na výjimky nenesou ani jedno procento ročně. Lidé využívají finanční produkty se...

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Kurzy.cz Dolar za poslední měsíc vůči euru zpevnil o více než půl procenta. Byť má americká měna za sebou několik negativních fu...

Jobs Contact
Strojní konstruktér - i absolvent (20.000 - 30.000 Kč)

Jobs Contact
Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz