Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koruna k euru pod 23 korun, cena ropy padá, trhy si polepšily

aktualizováno 
Cena ropy konečně výrazně klesla a stáhla s sebou cenu zlata. Dolar posiloval, ovšem ne vůči koruně. Ta lámala rekordy, jak se jen dalo. Google a Microsoft přinesly slabé výsledky, potěšila naopak Citigroup.

Cena ropy konečně výrazně klesla | foto: Profimedia.cz

Cena ropy v tomto týdnu zažila největší čtyřdenní pokles za více než tři roky. Černé zlato spadlo poté, co se USA rozhodly zúčastnit jednání o íránském jaderném programu. Tato zpráva pomohla snížit obavy z možného válečného konfliktu, o kterém se v poslední době spekulovalo častěji, než bývalo zvykem. Írán je druhým největším ropným producentem.

Severomořský Brent od pondělí do čtvrtka zlevnil o jedenáct dolarů, ze 145 na 131 dolarů, což je relativní pokles o 10 %. V pátek odpoledne se barel Brentu v Londýně obchodoval za 133 dolarů. Cena ropy by navíc mohla v příštím týdnu ještě dále oslabovat vzhledem k tomu, jak zpomalující ekonomický růst tlumí poptávku.

Zlato reagovalo na pokles ceny ropy a stabilizaci akciových trhů, když ve středu oslabilo o necelá 2 %. V pátek se trojská unce obchodovala za 960 dolarů. Měď pokračuje v propadu, důvodem poklesu jsou především rostoucí zásoby největšího světového odběratele Číny. To by mohlo ztlumit poptávkovou stranu. Cena rýže byla v tomto týdnu stabilní, stejně jako cena pšenice.

Dolar poráží euro, koruna trhá další rekordy
Dolar byl tento pátek oproti minulému týdnu silnější. Minulý týden totiž uzavřel na úrovni 1,592 USD/EUR a tento pátek v poledne se eurodolar obchodoval na úrovni 1,583 USD/EUR. USA trápí nejvyšší inflace od roku 1991, proto se zvyšují sázky na zvyšování úrokových sazeb.

Ze zápisu z posledního jednání Fedu dokonce vyplynulo, že někteří američtí centrální bankéři hovořili o "brzkém" zvyšování sazeb. Navíc mluví analytici o postupné stabilizaci podmínek na americkém finančním a kreditním trhu. Celkové ekonomické problémy ale v USA přetrvávají.

Vůči dolaru celý týden česká koruna mírně posilovala a v pátek si vytvořila nový rekord na úrovni 14,48 USD/CZK. Stejný byl vývoj i vůči společné evropské měně euro, když páteční rekord činil 22,99 CZK/EUR. Koruna se tak poprvé dostala pod úroveň 23 korun za euro a technicky se tak otevřel prostor pro další posilování české měny.

Trhy jsou na tom o poznání lépe
Na druhou stranu se v tomto týdnu akciové trhy poměrně stabilizovaly, což by mohlo prospět americkému dolaru. Středoevropské měny by se tak v případě pozitivních zpráv z USA mohly ocitnout pod prodejním tlakem, neboť masivní posilování z posledních týdnů mělo hodně spekulativní charakter. Investoři prostě nenacházeli jiná vhodná aktiva.

Americké akciové trhy si za první čtyři dny tohoto týdne měřeno indexem S&P 500 připisují zisk 1,5 %. Britské akcie se v pátek odpoledne pohybovaly na úrovni z konce minulého týdne. Německý index DAX si připisoval 2,2 %. České akcie v pátek oproti konci minulého týdne mírně ztrácely.

V úterý nám Velká Británie nabídla výsledky inflace. Britské ceny opět zažily strmý růst, když v červnu rostly o 0,7 % a meziročně se tak inflace vyhoupla na vysokých 3,8 %. To je dvě desetiny nad očekáváním analytiků. Inflace se tak v Británii stále drží nad dvouprocentním inflačním cílem Bank of England, která se navíc vedle inflačních tlaků potýká se zpomalováním domácí ekonomiky. Je možné, že se koncem roku britská inflace dostane vysoko nad 4 %.

. Eurozóna nepřekvapila

Inflace v eurozóně potvrdila odhady, když zůstala v červnu beze změny na 4 %.

Američtí spotřebitelé ještě zdaleka optimismem naladěni nejsou. Červnové maloobchodní prodeje sice dokázaly růst, nicméně růst činil pouhých 0,1 %. Navíc v květnu tržby stoupaly o slušných 0,8 %. Největší podíl na slabých číslech mají prodejci automobilů, kterým se v červnu tržby propadly o 3,3 %. Spotřebitelské výdaje tvoří více než dvě třetiny amerického HDP.

Šéf americké centrální banky Fed Ben Bernanke varoval před dalším prohlubováním problémů na nemovitostním trhu a před negativním dopadem vysokých cen ropy na peněženky Američanů. Dále varoval, že může dojít k růstu inflačních očekávání. Podle Fedu by se měla americká inflace za celý rok 2008 pohybovat mezi 3,8 až 4,2 procenta. Červnová inflace v USA překvapila strmým růstem o 1,1 % a dosáhla nejvyšší úrovně za posledních 17 let.

Z výsledkové sezony stojí za pozornost překvapivě dobré hospodářské výsledky investiční banky J. P. Morgan. Naopak slabých výsledků jsme se dočkali od investiční banky Merrill Lynch a technologických společností Google a Microsoft. U Merrill Lynch analytici počítali se ztrátou 1,91 dolaru na akcii, nicméně oznámená ztráta činila 4,95 dolaru na akcii. Citigroup příjemně překvapila, když poprvé za tři čtvrtletí překonala očekávání analytiků. Potěšila také banka Wells Fargo. Podle obchodníků je ale stále nejistota a nervozita vysoká.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Další z rubriky

Firemní dluhopisy netransparentních firem se šíří trhem

Ilustrační snímek

Řada investičních odborníků doporučuje, aby Češi při sestavování svého investičního portfolia zvážili také investici do...

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

Spočítejte si, kolik budete inkasovat při pravidelných vkladech do fondů

Ilustrační snímek

Podílové fondy jsou vhodnou variantou, jak dětem vytvořit do budoucna finanční rezervu. Podle expertů jsou lepší než v...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz