Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koruna stále oslabuje. Akciové trhy jsou na tom lépe

aktualizováno 
Obchodníci v minulém týdnu s napětím očekávali čtvrteční zveřejnění hospodářského růstu USA za 2.čtvrtletí, které nakonec zklamalo. Akciové trhy i dolar si ale polepšily díky poklesu ceny ropy na světových trzích. Koruna dále oslabuje.
Pokles ceny ropy a relativně dobrá data z USA podpořily akciové trhy.

Pokles ceny ropy a relativně dobrá data z USA podpořily akciové trhy. | foto: Profimedia.cz

Týden začal na trzích poklidně a vyzněl lépe pro dolar než pro euro. Dolaru ale výrazněji pomohla data zveřejněná až v úterý odpoledne, a to konkrétně Case-Shillerův index cen domů, který se propadl méně než trhy očekávaly. 

Dolar tak dokázal během úterý posílit o téměř jedno procento na 1,55 USD/EUR. Nálada spotřebitelů v USA se tedy zlepšuje, vyhlídky pro americkou ekonomiku nejsou ale dobré. Mezinárodní měnový fond právě v minulém týdnu poukázal na to, že hospodářský propad jako následek problémů na finančních trzích by se měl ještě prohlubovat.

Zveřejnění zásob ropy rozvířilo trhy
Středeční obchodování na trzích rozvířilo až odpolední pravidelné zveřejnění zásob benzinu a ropy, i když dopolední zveřejnění červencové nálady spotřebitelů v eurozóně také nebylo nevýznamné. Nálada spotřebitelů v eurozóně se dále propadala, a proto euro mělo spíše tendence oslabovat na úkor dolaru. Odpoledne už ale trhy nemile překvapily zásoby benzinu, které po několika týdnech klesly, zatímco trh čekal jejich další zvýšení. Ropa reagovala skokem na 127 USD/barel, ustálila se ale posléze na 126 dolarech. Dolar tak k závěru středeční seance zkorigoval své zisky a zakončil den jen mírným posílením.

Růst USA zklamal
Ve čtvrtek se už obchodníci dočkali zveřejnění inflace za červenec v eurozóně a v souladu s očekáváním vzrostla na meziroční 4,1 %, což pomáhalo euru ke zkorigování předešlých ztrát, dále pak na dolar ještě dolehlo dlouho očekávané zveřejnění hospodářského růstu za 2.čtvrtletí. Ekonomika USA rostla čtvrtletně jen o 1,9 %, když analytici očekávali růst o 2,2 %, navíc růst v posledních dvou obdobích byl revidován směrem dolů. Dolar prudce oslabil až k hranici 1,57 USD/EUR, ovšem klesající ceny ropy a lepší výsledek chicagského PMI dolaru pomohly navrátit se zpět.

Graf 1: Vývoj kurzu EUR/USD

V pátek pak překvapily výsledky zprávy o nezaměstnanosti v USA, kde se počet zaměstnaných v červenci snížil méně než se očekávalo, míra nezaměstnanosti ovšem vzrostla na 5,7 %. Ekonomové stále přesto očekávají, že se situace na pracovním trhu ještě v dalších měsících zhorší.

Akciové indexy si připisovaly kolem 1 procenta
Dolar tedy zakončoval již třetí týden v řadě posílením. Tentokrát si připsal asi 1 %. Cena ropy klesala v minulém týdnu přibližně o jeden dolar. Cena zlata také klesala z důvodu zklidnění na trzích. Pokles ceny ropy a relativně dobrá data z USA podpořily akciové trhy, které zůstávají velice nestálé, ale například americký S&P si připisoval 0,8 %, Nasdaq 0,2 %, britský FTSE si připisoval 1,2 %, německý DAX 1,4 %, zato japonský Nikkei ztrácel 2,5 % kvůli špatným hospodářským výsledkům firem.

Slovenská i polská centrální banka nechaly sazby nezměněny
Ve středoevropském regionu si akciové trhy také  připsaly pár procent, konkrétně varšavský WIG 3,7 %, pražský index PX 3,4 % a budapešťský BUX 1,9 %. V regionu  jsme se nedočkali zveřejnění významnějších statistických dat, zasedaly ale centrální banky v Polsku a na Slovensku, které shodně dle očekávání většiny analytiků ponechaly sazby nezměněny, v Polsku tedy na 6,00 % a na Slovensku na 4,25 %.

Trhy začaly pochybovat nad dalším zvyšováním sazeb v regionu. Naopak se potvrzuje, že například Česká národní banka to myslí se snížením sazeb vážně. Jak ale nakonec rada rozhodne, se uvidí ve čtvrtek. Pokud centrální banka opravdu přistoupí ke snížení sazeb, dočkáme se nejspíše dalšího poklesu nejen české koruny, ale i ostatních středoevropských měn.

České koruně se nedařilo výrazněji posílit, měla spíše tendence oslabovat a pak se vracet zpět k silnějším hodnotám. Během pátečního odpoledne obchodovala již blízko hranice 24 CZK/EUR, oslabovala tak během týdne o 0,7 %. Maďarský forint oslabil v průběhu týdne také přibližně o 0,7 % na 233 HUF/EUR. Polský zlotý dokázal udržet zisky z předchozích týdnů, oslabil o pouhé 0,2 %, a drží se tak stále blízko svých rekordních hodnot k euru na 3,2 PLN/EUR.

Graf 2: Vývoj kurzu EUR/CZK 

Autor:


Nejčtenější

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Další z rubriky

Spočítejte si, kolik budete inkasovat při pravidelných vkladech do fondů

Ilustrační snímek

Podílové fondy jsou vhodnou variantou, jak dětem vytvořit do budoucna finanční rezervu. Podle expertů jsou lepší než v...

Koupil za sto tisíc, prodá za dva miliony. Kdy se vyplatí investice do aut

Lada Niva z roku 1979, na které její současný majitel vydělá zřejmě dva miliony...

Zájem o historická nebo unikátní vozidla v poslední době roste. Jde o alternativní investici, která většinou doplňuje...

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Kurzy.cz Míra nezaměstnanosti je na historickém minimu a sehnat lidi je pro firmy velký problém. Vše ještě zhoršují u některých ...Najdete na iDNES.cz