Pokles ceny ropy a relativně dobrá data z USA podpořily akciové trhy.

Pokles ceny ropy a relativně dobrá data z USA podpořily akciové trhy. | foto: Profimedia.cz

Koruna stále oslabuje. Akciové trhy jsou na tom lépe

  • 11
Obchodníci v minulém týdnu s napětím očekávali čtvrteční zveřejnění hospodářského růstu USA za 2.čtvrtletí, které nakonec zklamalo. Akciové trhy i dolar si ale polepšily díky poklesu ceny ropy na světových trzích. Koruna dále oslabuje.

Týden začal na trzích poklidně a vyzněl lépe pro dolar než pro euro. Dolaru ale výrazněji pomohla data zveřejněná až v úterý odpoledne, a to konkrétně Case-Shillerův index cen domů, který se propadl méně než trhy očekávaly. 

Dolar tak dokázal během úterý posílit o téměř jedno procento na 1,55 USD/EUR. Nálada spotřebitelů v USA se tedy zlepšuje, vyhlídky pro americkou ekonomiku nejsou ale dobré. Mezinárodní měnový fond právě v minulém týdnu poukázal na to, že hospodářský propad jako následek problémů na finančních trzích by se měl ještě prohlubovat.

Zveřejnění zásob ropy rozvířilo trhy
Středeční obchodování na trzích rozvířilo až odpolední pravidelné zveřejnění zásob benzinu a ropy, i když dopolední zveřejnění červencové nálady spotřebitelů v eurozóně také nebylo nevýznamné. Nálada spotřebitelů v eurozóně se dále propadala, a proto euro mělo spíše tendence oslabovat na úkor dolaru. Odpoledne už ale trhy nemile překvapily zásoby benzinu, které po několika týdnech klesly, zatímco trh čekal jejich další zvýšení. Ropa reagovala skokem na 127 USD/barel, ustálila se ale posléze na 126 dolarech. Dolar tak k závěru středeční seance zkorigoval své zisky a zakončil den jen mírným posílením.

Růst USA zklamal
Ve čtvrtek se už obchodníci dočkali zveřejnění inflace za červenec v eurozóně a v souladu s očekáváním vzrostla na meziroční 4,1 %, což pomáhalo euru ke zkorigování předešlých ztrát, dále pak na dolar ještě dolehlo dlouho očekávané zveřejnění hospodářského růstu za 2.čtvrtletí. Ekonomika USA rostla čtvrtletně jen o 1,9 %, když analytici očekávali růst o 2,2 %, navíc růst v posledních dvou obdobích byl revidován směrem dolů. Dolar prudce oslabil až k hranici 1,57 USD/EUR, ovšem klesající ceny ropy a lepší výsledek chicagského PMI dolaru pomohly navrátit se zpět.

Graf 1: Vývoj kurzu EUR/USD

V pátek pak překvapily výsledky zprávy o nezaměstnanosti v USA, kde se počet zaměstnaných v červenci snížil méně než se očekávalo, míra nezaměstnanosti ovšem vzrostla na 5,7 %. Ekonomové stále přesto očekávají, že se situace na pracovním trhu ještě v dalších měsících zhorší.

Akciové indexy si připisovaly kolem 1 procenta
Dolar tedy zakončoval již třetí týden v řadě posílením. Tentokrát si připsal asi 1 %. Cena ropy klesala v minulém týdnu přibližně o jeden dolar. Cena zlata také klesala z důvodu zklidnění na trzích. Pokles ceny ropy a relativně dobrá data z USA podpořily akciové trhy, které zůstávají velice nestálé, ale například americký S&P si připisoval 0,8 %, Nasdaq 0,2 %, britský FTSE si připisoval 1,2 %, německý DAX 1,4 %, zato japonský Nikkei ztrácel 2,5 % kvůli špatným hospodářským výsledkům firem.

Slovenská i polská centrální banka nechaly sazby nezměněny
Ve středoevropském regionu si akciové trhy také  připsaly pár procent, konkrétně varšavský WIG 3,7 %, pražský index PX 3,4 % a budapešťský BUX 1,9 %. V regionu  jsme se nedočkali zveřejnění významnějších statistických dat, zasedaly ale centrální banky v Polsku a na Slovensku, které shodně dle očekávání většiny analytiků ponechaly sazby nezměněny, v Polsku tedy na 6,00 % a na Slovensku na 4,25 %.

Trhy začaly pochybovat nad dalším zvyšováním sazeb v regionu. Naopak se potvrzuje, že například Česká národní banka to myslí se snížením sazeb vážně. Jak ale nakonec rada rozhodne, se uvidí ve čtvrtek. Pokud centrální banka opravdu přistoupí ke snížení sazeb, dočkáme se nejspíše dalšího poklesu nejen české koruny, ale i ostatních středoevropských měn.

České koruně se nedařilo výrazněji posílit, měla spíše tendence oslabovat a pak se vracet zpět k silnějším hodnotám. Během pátečního odpoledne obchodovala již blízko hranice 24 CZK/EUR, oslabovala tak během týdne o 0,7 %. Maďarský forint oslabil v průběhu týdne také přibližně o 0,7 % na 233 HUF/EUR. Polský zlotý dokázal udržet zisky z předchozích týdnů, oslabil o pouhé 0,2 %, a drží se tak stále blízko svých rekordních hodnot k euru na 3,2 PLN/EUR.

Graf 2: Vývoj kurzu EUR/CZK