Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kouření vám může v práci pomoci i uškodit: naučte se s tímto zlozvykem pracovat

aktualizováno 
Dnes se velmi diskutuje o tom, kdy a kde si mohou kuřáci zapálit. Kam s nimi? Kouření v kanceláři nebo jiné uzavřené místnosti může kromě nepříjemného zápachu vyvolat také konflikty mezi kolegy nekuřáky nebo odnaučenými kuřáky. Ti jsou prý nejméně tolerantní.
Důvodů, proč si jít s kolegy zakouřit, je mnoho.

Důvodů, proč si jít s kolegy zakouřit, je mnoho.

Důvodů, proč si jít s kolegy zakouřit, je mnoho. Může jít například o “lepší zvládnutí stresu” nebo určitého způsobu zařazení do společnosti, protože lidé, kteří spolu kouří, mají cosi společného. Také nováčci se rychleji zařazují do kolektivu. V neposlední řadě mezi kolegy kuřáky se toho o firmě a ostatních dozvíte přeci nejvíce.

V mnoha firmách najdeme speciální místnosti vyhrazené pro cigaretu, které ovšem problém, že nepříjemný zápach ulpěl na kuřákovi a line se po kanceláři, nijak zvlášť neřeší.

A tak se v některých kancelářích otevírají okna, což zase může obtěžovat zimomřivé kolegy a nekuřáky. Najít kompromis je v těchto případech těžké. Je to jen otázkou tolerance.

Některé firmy nejsou vybaveny kuřáckými místnostmi. Pak je samozřejmé a slušné optat se kolegů přímo v kanceláři, jestli si můžeme zapálit. Když ostatní dovolí, rozhodně toho po zbytek pracovní doby intenzivně nezneužíváme. Aby byly obě strany spokojené, je dobrá určitá dohoda, kterou budou obě strany dodržovat.

Před schůzkou s obchodním partnerem si vyčistíme
zuby nebo sáhneme po žvýkačce. Nechceme, aby si
obchodní partner nenápadně sedal dál a dál od nás
kvůli našemu zápachu z cigaret.

Finanční motivace
O tom, zda bude kouření na pracovišti trpěno, nerozhoduje jen tolerance nekuřáků, ale také fakt, zda nejvyšší šéf na pracovišti je kuřákem a sám si občas nějakou cigaretu dopřeje. Pak sám nemůže striktně tento zlozvyk zakázat a kuřáci naopak cítí jeho morální podporu. Tam, kde šéf kouření tvrdě potírá, mají kuřáci život těžší.

Někteří zaměstnavatelé si uvědomili, že když je zaměstnanec kuřák, jeho pracovní výkonnost je mnohem nižší než u nekuřáků. Denně ve svých volných chvilkách kouří celkem asi 50 minut, což je pro firmu v konečném důsledku značná finanční zátěž. Proto se nadřízení některých tuzemských firem rozhodli motivovat své zaměstnance prémiemi, které jim za dodržení nekouření vyplatí vždy na konci měsíce. Tento způsob motivace se osvědčil, protože kdo tuto domluvu porušil, musel finanční odměnu vrátit.

Kouření před budovami
Mnoho kuřáků dává přednost čerstvému vzduchu před kuřáckými místnostmi. A tak před krásně upravenými vchody do některých firem najdeme hlouček postávajících zaměstnanců s cigaretou v ruce (samozřejmě, může to být i tím, že firma žádnou místností pro kuřáky nedisponuje). To však nepůsobí dobře pro návštěvníky či obchodní partnery, kteří míří do vaší firmy. A zvláště nehezky vypadá cigareta na ulici v rukách ženy.

Etiketa kouření
Kouříme pouze na vyhrazených prostorách pro kuřáky a tam, kde je popelník. Pokud víme, že společnost, ve které se nacházíme, je nekuřácká, vůbec se na možnost kouření neptáme a cigaretu si nezapalujeme. Pokud nevíme, jak je to s averzí společnosti ke kouření, je slušností se zeptat, jestli jim náš zlozvyk kouření cigarety, doutníku nebo dýmky nevadí. Ptáme se vždy nejdříve ženy, potom nadřízeného.

V restauraci si nikdy nezapalujeme ve chvíli, když ostatní dojídají. Kouřit začínáme až po jídle, při kávě. Muž připaluje zapalovačem nejprve ženě, potom staršímu kolegovi, nadřízenému nebo vysoce postavenému člověku. Pokud používá zápalky, připálí naopak první sobě, poté ostatním. V pánské společnosti se řídíme přáním nejvýše postaveného muže.

Při setkání a pozdravu s návštěvou automaticky cigaretu uhasíme. Rozhodně nevypadá dobře jednání s pohledem na přeplněný popelník na stole, ze kterého stoupá kouř z poslední uhašené cigarety.

Naprosto nevhodné je kouřit v blízkosti těhotných žen, dětí a nemocných lidí, a to jak v kancelářích, tak na veřejných prostorách. Chcete mít klid? Nekuřte.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Historie zlata: bohatství našli u Klondiku zlatokopové i podnikatelé

Zlato na Aljašce lidé objevili 16. srpna 1896 u ústí potoka Rabbit Creek do...

Zlatem se platilo už v roce 700 před naším letopočtem. Přežilo bankroty a drží si svou cenu. Jde o jeden z oblíbených...

Překvapte kolegy promyšlenou prezentací. Chce to vtip a správné obrázky

Ilustrační snímek

Prezentace v práci před nadřízenými a kolegy má rád málokdo. Potvrzují to průzkumy, jejichž respondenti tvrdí, že při...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Turci a jejich učebnicové chyby

Turci a jejich učebnicové chyby

Kurzy.cz Základní problémy, které vedly k nynější nestabilitě turecké ekonomiky, jsem se pokusil stručně vysvětlit v textu pro v...

Najdete na iDNES.cz