Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kreditka za dvacet

aktualizováno 
S rostoucí poptávkou po úvěrech současně narůstá také počet nových úvěrových produktů. A v tomto bodě se banky vysloveně předhánějí. Málokterý produkt je však pro klienty bank opravdu zajímavý. Získá si tento přívlastek nová úvěrová karta České spořitelny nebo prostě jen zapadne do davu svých konkurentů?

Teprve nedávno se na trhu objevil nový úvěrový produkt České spořitelny. Jedná se o tzv. úvěrovou platební kartu, která je jakousi odnoží debetních karet VISA této banky. Nová mezinárodní úvěrová karta, označovaná názvem Kredit+, je k dostání ve třech variantách:

  • VISA Electron Kredit+: základní, pouze elektronická úvěrová karta, jako jediná nevyžaduje existenci jakéhokoli účtu u České spořitelny
  •  VISA Classic Kredit+: embosovaná úvěrová karta, jejíž součástí je cestovní pojištění
  •  VISA Gold Kredit+: nadstandardní embosovaná úvěrová karta, rovněž nesoucí cestovní pojištění

Pozn.: Karty typu Classic a Gold vyžadují, abyste měli u České spořitelny již zřízen sporožirový, běžný nebo devizový účet.

Zajímá vás, zda se ještě vyplatí embosovaná karta? Čtěte ZDE.

Článek, který se věnuje pojištění platební karty proti zneužití, naleznete PRÁVĚ ZDE.

Pokud dosahujete čistého měsíčního příjmu alespoň 12 000 korun čistého měsíčně, můžete o některé z těchto karet začít uvažovat. Pokud ji získáte, budete mít k dispozici revolvingový úvěr za 19,8% ročně, jehož rámec se pohybuje od 10 000 Kč. Za upozornění stojí fakt, že Česká spořitelna v současné době nabízí karty typu Electron a Classic bez jakýchkoliv nákladů. Banka nepožaduje ani poplatek za vydání karty, ani za její vedení a dokonce ani za výpisy z úvěrového účtu karty. Tedy přesněji řečeno v prvním roce. Od druhého roku budete muset zaplatit každý rok 120 korun (Electron) nebo 600 korun (Classic). Karta typu Gold vyžaduje již od počátku roční poplatek ve výši 3 000 korun.

Úvěrové karty Kredit+ nesou, stejně jako sestry těchto karet - klasické kreditní karty, bezúročné období. Jeho délka je 45 dní a princip spočívá v tom, že musíte vyčerpanou sumu (pouze platby v obchodní síti, bezúročné období se jako obvykle nevztahuje na výběry v hotovosti) uhradit do patnáctého dne následujícího měsíce. Pak půjčku nepřeplatíte ani o korunu.

Příjemná  je skutečnost, že výběry hotovosti z bankomatu kartou Kredit+ nejsou (jak to bývá u úvěrových karet zvykem) cenově znevýhodněny pro výběr z bankomatu. Za tuto transakci zaplatíte stejný poplatek, jako u jakékoli jiné karty České spořitelny (viz níže uvedená tabulka). Opomenout bychom neměli ani zvýhodnění v případě, že přijdete o embosovanou formu této karty. Zatímco za stoplistaci klasické embosované debetní karty Spořitelně zaplatíte 3 500 korun, v případě embosované karty Kredit+ vás tento poplatek přijde na pouhých 500 korun. Naopak dražší je však blokace elektronické karty VISA Elektron Kredit+. Zaplatíte za ni o 200 korun více než v případě elektronické debetní karty, tedy rovněž 500 korun.

Víte, jakým způsobem zvýhodnily jednotlivé banky klienty postižené povodněmi?

Pokud vás zajímá, jak probíhá splácení vyčerpaného úvěru, pak zde narazíme na dvě možnosti. Buď vám banka bude strhávat peníze automaticky z vašeho účtu (pokud si nebudete přát více, minimum je 5% z vašeho úvěrové rámce) nebo můžete půjčku uhradit příkazem k úhradě. Trochu jiná situace je v případě karty Electron. Ačkoli v případě této karty Spořitelna nepožaduje, abyste u ní měli zřízený běžný účet, musíte jí alespoň prokázat existenci svého běžného účtu u jiného finančního ústavu (při sjednávání této úvěrové karty předkládáte doklad o výši příjmu či daňové přiznání a současně tři poslední výpisy z vašeho běžného účtu). Je tedy nutné, abyste ve chvíli získání karty Electron provedli souhlas s inkasem a banka vám pak z běžného účtu strhne každý měsíc smluvenou částku. 

Díky následující tabulce máte možnost posoudit, jaké podmínky přináší karta Kredit+ ve srovnání s konkurenčními kartami podobného typu:

 

Podmínky VISA Classic Kredit + (Česká spořitelna) CCS Kredo Úvěrová karta (ČSOB) Yes karta (Home- credit) VISA Maxim Classic (HVB Bank)
Vydání karty + aktivace zdarma zdarma 500 Kč zdarma zdarma
Roční vedení karty vč.  výpisu 600 Kč* 504 Kč 84 Kč 204 Kč 828 Kč
Roční úr. sazba 19,8% 22,68% přibl. 12% 26,64% 23,4%
Použití karty mezinár. pouze ČR mezinár. mezinár. mezinár.
Nákup v obchodě zdarma zdarma zdarma zdarma zdarma
Výběr z bankomatu v ČR 4 Kč či 20 Kč + 0,5% z vybr. částky 45 Kč + 0,5% z vybr. částky 0,5% z vybr. částky, min. 20 Kč 1% z vybr. částky, min. 85 Kč 60 Kč
Blokace  karty 500 Kč 500 Kč 2 000 Kč 50 Kč 1 000 Kč
Úvěrový rámec od 10 000 Kč 5 - 70 000 Kč 15 - 250 000 Kč 15 až 100 000 Kč 10 - 180 000 Kč
Bezúročné obd. 45 dní 40 dní 30 dní** ne 45 dní
Výše splátek min. 5% 10% zůst. nebo 3% z úv. rámce 100% do třech měsíců*** min. 4% z úv. rámce min. 10% + úr. a popl.
Pojištění proti nesch. splácet ne ano ne ne ano
Nutnost účtu v přísl. instituci ano ne ano ne ne

*Zatím 1.rok zdarma
**v případě jednoměsíční varianty
***tříměsíční varianta
****bankomat příslušné banky či bankomat jiné banky

Zdroj: banky 

Ačkoli v některých porovnávaných bodech karta Kredit+ oproti svým konkurentům jasně vede (nízký poplatek za výběr z bankomatu nebo například zajímavá délka bezúročného období), narážíme u této karty také na jisté nedostatky. Předně je to poplatek za vedení karty. Jeho výše je opravdu přehnaná. Pokud se mu chcete vyhnout, musíte si pořídit kartu neembosovanou – tedy kartu Electron. Také je škoda, že se člověk nemůže pojistit proti neschopnosti splácet, což některé karty nabízejí s naprostou samozřejmostí. Navíc potěšující není ani skutečnost, že karty Classic a Gold vyžadují existenci účtu u Spořitelny.

Pokud však hledáte takový úvěrový produkt, který vám bude umožňovat pravidelnou půjčku za nízký úrok, navíc poměrně výhodně i v hotovosti, pak o kartách Kredit+ rozhodně popřemýšlejte. Pokud navíc nebudete příliš nároční a spokojíte se s kartou, která nebude embosovaná, můžete ji mít i za poměrně nízký roční poplatek.  

Zaujala vás tato úvěrová karta? Pořídili byste si ji? Máte nějakou zkušenost s některou ze zmíněných úvěrových karet? Těšíme se na vaše reakce.


Komerční prezentace: 

Kreditní kartu CCS Kredo poskytuje CCS Česká společnost pro platební karty a je první kartou, která zpřístupňuje výhody pravé kreditní karty široké střední vrstvě českých rodin. CCS Kredo nabízí například bezúročné období až 40 dnů, velkou variabilitu splácení, slevu držitelům karty ve výši 8 % při nákupu spotřebního zboží z katalogu CCS Triangl. Díky logu MasterCard Elektronic, které nese CCS Kredo jako první kreditní karta na českém trhu, s ní můžete platit na více než 18 000 obchodních místech v ČR a vybírat hotovost ze všech bankomatů, které jsou označené tímto logem.


 

Autor:Nejčtenější

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Co si Češi závidí a co by chtěli mít jisté. Zapojte se do ankety

Ilustrační snímek

O Češích se říká, že jsou závistiví. Ale je česká závist stále tak silná, že se nám nedaří vymanit z klubka intrik,...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Falešná advokátka je okradla, ale trestný čin se prý nestal

Ilustrační snímek

Asi všichni známe postavu falešného vrchního Vrány z oblíbené české komedie. Úsměv na tváři nám ovšem ztuhne, pokud se...

Další z rubriky

Češi jsou podpojištění. Co to znamená a jak to napravit?

Ilustrační snímek

Češi vydávají výrazně méně peněz za pojištění majetku, zdraví i života než lidé ve vyspělých evropských státech. Podle...

Recenze novinky: V Česku je od září užitečná pojistka pro živnostníky

Ilustrační snímek

Pár nezaplacených faktur může dostat do finančních potíží i zdravou firmu. Velké firmy se pro tento případ pojišťují,...

Kolik stojí dětské pojištění a na co si dát pozor

Ilustrační snímek

Děti chvilku neposedí, může se jim kdykoli něco stát, potřebují pojištění, říkají si mnozí rodiče. A tak ho uzavřou....

Další nabídka

Kurzy.cz

Ropa může růst klidně na 200 USD, jestli se do sebe pustí Saudi s Íránem. Způsob...
Ropa může růst klidně na 200 USD, jestli se do sebe pustí Saudi s Íránem. Způsob...

Napětí na Středním východě stále roste. Riziko otevřeného konfliktu mezi Saúdskou Arábií a Íránem se neustále a poměrně... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.