Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kreditní karty - zásobárna peněz

aktualizováno 
Mám kreditní kartu, chlubí se mnoho lidí, jimž banka vydala platební kartu. Jaký omyl. Většinou totiž vlastní "obyčejnou" debetní kartu. Na první pohled vypadají stejně, každá ale umí něco jiného. Zatímco klasické debetní platební karty vystavují finanční ústavy jako na běžícím pásu ke každému běžnému či žirovému účtu, kreditní dostane jen někdo a při splnění předem daných podmínek.

Běžná platební karta umožňuje vybírat peníze z bankomatu nebo s ní přímo platit do výše vlastních peněz na účtě (včetně kontokorentu), kreditní "dává" na dluh. Opakovaně zprostředkovává úvěr, aniž by klient musel chodit do banky a vyřizovat pokaždé žádost. Půjčka se pak splácí pravidelnou částkou alespoň 5 nebo 10 procent z dluhu podle banky. S kreditní kartou lze platit přímo v obchodech označených logem karty i vybírat z bankomatu. Zatímco přímá platba je zdarma, výběr je dražší než u klasické debetní karty.

Ve větším měřítku, tedy i pro "chudší" klienty, ji začaly finanční ústavy nabízet teprve před nedávnem. Ještě před několika lety byla jen pro movité s vysokými zůstatky na účtě.

Nejpřístupnější jsou karty HVB Bank a Citibank. U obou totiž nemusí mít zájemce v bance založen účet. Vydají kartu ve chvíli, kdy žadatel splní jejich podmínky. HVB Bank požaduje mimo jiné čistý příjem vyšší než 9500 korun plus doklady k ověření adresy. V Citibank lze získat úvěr až ve výši trojnásobku čistého příjmu. V HVB Bank s ohledem na bonitu klienta. Pokud se podaří majiteli splatit půjčku vždy do 45 dnů (maximální hranice), neplatí žádný úrok, v opačném případě dosahuje roční úročení až  26,4 procenta. K tomu je ale navíc třeba počítat s poplatky. Citibank si naúčtuje jednorázově 2000 korun u zlaté a 1000 korun u stříbrné karty, Visa Maxim Classic od HVB Bank stojí měsíčně 60 korun, za zlatého Maxima se platí jednorázově 3000 korun. Drahý je také výběr z bankomatu - u HVB Bank stojí šedesát a v Citibank nejméně 70 korun. Splátka činí nejméně 5 procent (Citibank) nebo 10 procent (HVB Bank) z dluhu.

Kreditní karty nabízí také Česká spořitelna a Komerční banka. U nich ale musí mít žadatel založen účet, zpravidla nejméně s půlroční historií. Neumožňují bezúročné splácení do 45 dnů, ale jejich poplatky jsou o něco výhodnější v porovnání s konkurencí. Například roční poplatek činí v České spořitelně 600 korun a výběr z bankomatu nejméně 20 korun. Komerční banka úročí úvěr z kreditní karty 22,8 procenty za rok.

Po pravdě, věděli jste jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou? Jaký typ karty vlastníte vy? Jste s ní plně spokojeni? Podělte se s námi o svůj názor.

Soutěžní hry z vás, až na výjimky, milionáře neudělají. Zkuste se proto na čas řídit radami ze seriálu 50 rad, jak dobře hospodařit s penězi. Výsledek se jistě dostaví!
DALŠÍ DÍLY NALEZNETE ZDE.

 

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Na co si dát pozor, když chcete nákup auta řešit operativním leasingem?

Ilustrační snímek

Pro spoustu lidí přestává být důležité auto vlastnit. Stačí jim si ho půjčit či na nějakou dobu pronajmout. Na co dbát,...

Další z rubriky

Státní hypotéka není takový trhák, jak se čekalo. Co vlastně je?

Ilustrační snímek

Mluvilo se o enormním zájmu. A počítalo se s tím, že bude objem peněz určený na státní hypotéku pro mladé vybraný do...

Komentář: Zpřísnění hypoték postihne mladé rodiny a samožadatele

Jiří Kryl, hypoteční analytik společnosti Broker Trust

Česká národní banka na začátku června bankám doporučila, aby utáhly kohoutky ve schvalování hypoték. Jak to zamíchá...

Zájem o hypotéky klesá, úrokové sazby stagnují

Ilustrační snímek

V červenci o hypoteční úvěry nebyl valný zájem. Oproti červnu bylo v sedmém měsíci letošního roku uzavřeno o 2 014...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

Kurzy.cz Česká národní banka na svém měnověpolitickém zasedání ve středu příští týden zvýší svoji základní úrokovou sazbu. Půjde...Najdete na iDNES.cz